Internetový hobby magazín

Menu

PR

Nejnovější články

Jde zima a kontaktní čočky k sobě?

Pro 1526 Autor: Kateřina Hadvigová
Benes

Mgr. Pavel Beneš, Ph.D.

Na dotazy odpovídá: Mgr. Pavel Beneš, Ph.D., Katedra optometrie a ortoptiky, LF MU, Brno

Jsou kontaktní čočky ochranou proti UV záření na horách?

Na hory jsou ideální hypergelové kontaktní čočky (Biotrue OneDay), které jsou inspirované fyziologií lidského oka a tak propouští potřebné množství kyslíku, aby oko zůstalo zdravé a bílé. Navíc v sobě mají zakomponovanou složku blokující škodlivé UV záření. Pokud tedy k hypergelovým kontaktním čočkám přidáte ještě kšiltovku i sluneční brýle, uděláte pro sebe maximum.

Prý při zhoršených světelných podmínkách nebo při sněhové bouři pomáhají hypergelové čočky?

Kontaktní čočky vyrobené z materiálu hypergel (např. Biotrue One Day) mají asférické plochy a díky nim zobrazují lépe za zhoršených světelných podmínek, v šeru nebo při nočním lyžování. Tyto čočky nabízí i další vylepšení. Jedním z takových praktických zlepšení je snadná manipulace s čočkami při jejich nasazování a sundávání. Tím, že jejich plochy navíc napodobují lipidovou vrstvu slzného filmu, nedochází po jejich aplikaci na oko k nepříjemným pocitům a podrážděním.

Jak mohu zmírnit nátlak na oči, když používám čočky a přecházím ze zimy a sucha do místnosti, kde je naopak horko nebo klimatizace?

benes kontaktni cockyKontaktní čočky – jakožto biokompatibilní materiál, se velmi rychle a ve své podstatě neustále přizpůsobují různým podmínkám. Tím, že jsou nasazené na očích tak „neomrzají“. Výhodou při takové zátěži jsou kontaktní čočky, které jsou vyrobené z bioinspirovaných materiálů – jsou inspirovány vlastním prostředím oka – mají stejný obsah vody jako má lidská rohovka a na povrchu kontaktních čoček je struktura napodobující lipidovou vrstvičku slzného filmu. Tím je také umožněno dostatečné zásobení oka kyslíkem. Díky tomu čočky zůstávají stále zvlhčené, oči nejsou podrážděné. Toto je výjimečná vlastnost materiálu hypergel.

Mohu nosit kontaktní čočky do sauny?
V sauně si čočky udrží teplotu lidského těla, a proto oku nehrozí žádná újma teplem. Další výhodou je, že se nezamlžují. Pro větší pohodlí je možné před saunováním nakapat umělé slzy, které zabrání dehydrataci čoček.

  • Kategorie: PR

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

 
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist