Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Jaká máte předsevzetí?…

Led 1801 Autor: Redakce

…aneb když se rozhodneme žít BIO…

V harmonii a přirozené rovnováze s přírodou můžeme být i díky takzvané bio-inspiraci a užívání bio-inspirovaných výrobků. Jde o věci denní potřeby, jejichž vzniku dala inspiraci právě příroda, respektive její fungování. Slovo bio je pojmem a mnohdy ani sami nevíme, co přesně znamená a kde všude je možné jej použít. Pojďme si v tom udělat pořádek.

bio styl

Bio-inspirované výrobky by rozhodně neměly být zaměňovány s tzv. zelenými výrobky nebo bioprodukty. Tyto pojmy označují spíše způsob, jakým byly výrobky vyrobeny, kdežto bio-inspirovaný produkt označuje způsob, jakým produkt funguje. Snadno tak najdete v původně přírodním řešení něco účinného a efektivního, co je navíc v harmonii s okolním prostředím.

Začněte klidně hned

V první řadě bychom měli začít u svého stravování, respektive u nákupu potravin. Bio potraviny mívají v obchodech své zvláštní místo, proto není těžké je během chvilky najít. Můžeme tak jednoduše složit svůj jídelníček z potravin přes ovoce, zeleninu, nápoje, ale i maso, které jsou čistě přírodní bez jakékoli chemie.

A co z toho? Zaručíme si tak konzumaci potravin, které mají mnohem více zdraví prospěšných látek a jejich výživová hodnota je přirozeně daleko vyšší. Navíc máme jistotu, že jsou čerstvé, protože neobsahují ani žádné chemické konzervanty, které by jejich čerstvost uměle prodlužovaly. Většina osob, které přešla z klasické stravy na bio stravu, potvrzuje, že během několika dnů cítili menší únavu, měli více energie a také pozitivněji mysleli a přistupovali k životu. Vždyť i naši předci se stravovali téměř bio a zaznamenávali jsme u nich dnešní civilizační choroby a další nemoci?

BIO nekončí jídlem

Bio způsob života ale nekončí jen jídlem na talíři. Pakliže se rozhodem vydat na bio cestu většinou chceme žít v co největším souladu s přírodou. K tomu nám dopomáhají i takzvané bio-inspirované produkty. A byť se to na první pohled nemusí zdát, je jich kolem nás celá řada.

Začít můžeme například ráno u oblékání. Věděli jste, že i suchý zip je inspirován přírodou? Je tomu skutečně tak! Inspirací pro jeho vynález byly ostnaté bobule lopuchu, které se snadno přichytávají k naší pokožce nebo vlasům. Protože semena lopuchu jsou těžká a jejich rozsev není možný pomocí věru nebo ptactva, řeší příroda jejich transport pomocí vyčnívajících háčků, díky nímž, se snadno zachytí a mohouc cestovat z místa na místo.

Bio-inspirací jsme ale obklopení i po příchodu do práce, v okamžiku, kdy začneme pracovat na počítači. Displeje počítačů také vzali inspiraci v přírodě, přesněji řečeno u křídel motýlů. Proces rozptylu a odrazu světla na motýlích křídlech je zcela totožný s tím, jak fungují displeje počítačů. Právě díky tomu dosahují monitory živějších a jasnějších barev a zároveň jsou pro lidské oko příjemnější „ke koukání“.

Splnění cíle žít BIO tak bude snazší, než jsme si mysleli. Kolik bio-inspirovaných věcí užíváme a ani si to neuvědomujeme. A hlavně, kdo z nás by se jednoduše nechtěl cítit méně unavený, více zdraví a plný energie? Přitom vše jde bez omezování. Seznamte se stručným přehledem!

Plavky vyrobené z vláken – plavky imitující žraločí kůži umožňují plavci rychlejší pohyb díky sníženému tření. Tyto speciální plavky nejdříve otestovali vrcholoví sportovci, dnes už však se tento moderní materiál umožňující pohyb ve vodě s menším úsilím, používá i pro komerční výrobu plavek.

Křídla letadel – ptačí křídla pro změnu inspirovala výrobce letadel, protože využívají stejných principů k vyvolání aerodynamického vztlaku a jejich cylindrické trupy dobře slouží k minimalizaci tření.

Boty na běhání – ty jsou inspirovány skutečnou biomechanikou běhu naboso. Jejich cílem je poskytnutí maximálního komfortu pro běžce. Vědci zkoumali, jak probíhá běh na boso, jaké svaly a šlachy člověk nejvíce napíná a na základě tohoto zjištění pak vytvořili boty, které jsou přímo určené pro běh. Cílem bylo opět co největší usnadnění běhu a respektování biomechanických zákonitostí.

Náplasti – přilnavý mechanismus tlapky gekona zase inspiroval výrobce náplastí. Gekoni jsou totiž schopni díky přilnavosti tlapky čile pobíhat i po stropě. Výrobci náplasti se inspirovali právě touto jedinečné přilnavostí a stvořili tak náplast, která dokáže držet na potřebném místě na lidském těle.

Bio-inspirace pro oko – bio-inspirovaný roztok na čočky vychází z pozorování fyziologie a chování našeho oka. Spojuje v sobě tři inovace pro zachování přirozeného stavu oka: jeho pH je stejné jako pH zdravých slz, obsahuje lubrikant, který se přirozeně vyskytuje v očích a díky němuž zůstane čočka přirozeně vlhká a komfortní během celého dne a také zachovává aktivitu některých prospěšných proteinů, které jsou přítomné ve zdravých slzách. Své ví o bio-inspirovaných materiálech také optometrista Mgr. Pavel Beneš, Ph.D.: „Velice rád pracuji s kontaktními čočkami z nového materiálu hypergel (např. Biotrue ONEday). Jsou to první jednorázové čočky inspirované fyziologií lidského oka. Čočky obsahují 78 % vody, stejně jako rohovka, a současně propouští potřebné množství kyslíku, aby oko zůstalo zdravé a bílé. Vnější povrch čočky je navržen tak, aby napodoboval lipidovou vrstvu slzného filmu, která brání vysychání čočky.“

Tak co myslíte, je to tak těžké žít bio?

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist