Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Jak zateplit starou fasádu?

Čvc 1814 Autor: Redakce

Patříte mezi majitele bytů ve starších domech a trápí vás zima a úniky tepla? Snadnou cestou, jak jim zabránit, nebo je alespoň omezit, je jednak výměna oken a pak samozřejmě i zateplení fasády. V tom případě nastává otázka, jak vhodně zateplit fasádu staršího domu, aby vás to finančně nezruinovalo, a přitom zateplení plnilo svůj účel.

tepelna izolace domu

Na tloušťce nešetřete

Odborníci doporučují, že na tloušťce izolační hmoty ne dobré šetřit. K dispozici jsou tři možnosti: zadat vše stavební firmě, která zpracuje zateplení na klíč, nebo si nechat zpracovat projekt a následně najít firmu či případně vše zvládnout svépomocí. To ale vyžaduje značnou šikovnost a znalost problematiky.

Bez odvlhčení to nepůjde

Ovšem ať už zvolíte postup jakýkoli, nejdříve je třeba provést odvlhčení a hydroizolaci. Zateplování je totiž možné dělat jedině na zcela vysušenou stavbu. Pokud je stavba vlhká, zadělali byste si na problém. I v případě, že provedete odvlhčení, na staré stavby musíte vybrat izolaci, která bude dokonale propouštět vodní páry. Schopnost materiálu propouštět vodní páru určuje difúzní odpor. Vyberete-li špatně, mohly by páry kondenzovat a stát se zdrojem plísní. V mnoha případech jsou proto lepší desky například z foukané drcené celulózy, dřevovlákna či minerální vlny, než z polystyrenu.

Provětrávaná fasáda jako řešení

Existují také případy, kdy staré zdivo nelze zcela vysušit a určitá míra vlhkosti je u něj dokonce žádoucí, protože by jinak popraskala. Co s tím? Jediným řešením je provětrávaná fasáda místo kontaktní izolace. Provětrávaná fasáda má mezi ve stěně zakotvenými držáky obkladu a izolační vrstvou vzduchovou mezeru. Nevýhodou provětrávané fasády je vyšší cena než v případě kontaktní izolace.

polystyren na izolace

Součinitel prostupu tepla jako důležitý parametr

Jaká tloušťka izolace je nejvhodnější, to musí spočítat odborník. Pro výběr izolace je důležitá tepelná vodivost. Určuje ji součinitel tepelné vodivosti. Platí, že nižší hodnota tohoto součinitele znamená lepší tepelněizolační vlastnosti. Na tloušťce materiálu a tepelné vodivosti pak závisí schopnost zadržovat teplo, čili tepelný odpor. Normy a běžná praxe mluví o součiniteli prostupu tepla, který se počítá z tepelného odporu.

Nepolystyrenové izolace jsou dražší

Lepší tepelněizolační vlastnosti materiálu znamenají, že vám bude stačit jeho tenčí vrstva. Pokud jde o ceny izolace, rozdíl mezi polystyrenovými deskami dvojnásobné tloušťky zase není tak veliký. Jiné nepolystyrenové izolace jako foukaná drcená celulóza nebo minerální vlna bývají dražší, mohou se vyšplhat i na dvojnásobek, pokud bereme za základ třeba desku polystyrenu o tloušťce 200 mm.

V čem spočívají výhody správného zateplení?

  • Odstraňuje tepelné mosty a tím zabraňuje tepelným ztrátám

  • Snižuje náklady na vytápění

  • Snižuje letní přehřívání místností

  • Chrání zdivo proti mrazu

  • Prodlužuje životnost zdiva

  • Zvyšuje teplotu zdiva a tím vytváří teplejší dojem v místnosti

Osmička rozhodně nestačí

Nejnižší hranice daná normou mluví o tloušťce izolace 80 – 100 mm. Ovšem na klasickou cihlovou zeď o tloušťce 300 nebo 450 mm, to jsou dvě u nás nejobvyklejší tloušťky starých zdí, je nejvhodnější tloušťka 160 mm. Bohužel se stále objevuje názor: Nalepím na fasádu osmičku polystyren a je hotovo. To je ale špatně. Jak už bylo řečeno, na staré klasické zdi 300 a 450 mm tato tloušťka nestačí. Přesto je u nás stále nejčastější chybou při zateplování právě podcenění tloušťky materiálu. Proto si nechte stanovit nejvhodnější tloušťku a materiál izolace od odborníka.

zatepleni stareho domu

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist