Jak využít rostlinu Rýmovník?
Rýmovník (Plectranthus amboinicus) je léčivá rostlina, kterou lze pěstovat jako běžnou pokojovkua a v létě jako balkonovku. Její vzhled je poněkud nekompaktní a musí se často zastřihovat. Ovšem to je super, protože její nadzemní část, tedy stonky i lístky využijeme pro naše zdraví-a to hned několika způsoby! Ostatně to už se ví dávno. Bylina je hojně využívána pro své protizánětlivé a protiplísňové vlastnosti. Navíc báječně chutná.
Přírodní repelent
Rýmovník lze využít jako přírodní repelent. Jeho pronikavá vůně totiž odpuzuje mouchy i komáry. Není nic jednoduššího než ho napíchat mezi kvetoucí letničky a dát za okno, kterým nejčastěji větráte. Zkuste ale i klasický repelent, který příjemně voní a nedráždí jako chemií nabité spreje.
Budete potřebovat
- 1 hrnek lístků rýmovníku
- 1/2 litru vody
- 1 lžíci bílého vinného octa
Postup je velmi jednoduchý. V rendlíku svaříme vodu, odstavíme a přisypeme rýmovník. Ten necháme louhovat až do vychladnutí odvaru, nejlépe však do druhého dne. Následně scedíme a přidáme ocet. Repelent uskladníme v ledničce a použijeme před každým výletem do přírody. Postříkáme zejména nohy.
Koření
Lístky usušte a rozdrolte. Využít je pak můžete na maso, ale i do pomazánek a podobně. V podobě koření nejen chutná, ale i pomáhá, protože uklidňuje žaludek a působí proti nadýmání.
Nachlazení
Listy jsou přírodním zdrojem vitamínu C, A a E, což je samo o sobě super. Ovšem když k tomu přidáte i protizánětlivé účinky, máte super bojovníka proti nachlazení a chřipce. Z lístků můžete připravit čaj.
Čaj z rýmovníku
- 5 lístků rýmovníku
- 0,2 l vody
- lžička medu
Jak na něj? Několik lístků dobře omyjte a přelijte převařenou, mírně zchladlou vodou. Doslaďte medem a pijte co nejteplejší.
Zdaleka nejlepší je ale sirup. Recept na něho najdete zde. Jako rychlou pomoc lze nadrtit lístky a utřít s cukrem. Dětem pak podáváme jednu lžičku směsi třikrát denně. Podobně drcené lístky s kapkou olivového oleje lze mazat na hrudník a mezi lopatky. Tím se můžete zbavit zánětů průdušek a bronchitid.
Inhalace
Toto přírodní antibiotikum ale můžeme i inhalovat, protože ulevuje od bolestí v krku a od ucpaného nosu. V listech jsou obsaženy rostlinné vonné oleje thymol a karvakrol. Lístky stačí mnout v ruce a čichat. Na noc si dejte větvičku pod polštář.
Na rány
Možná to ani netušíte a raději byste použili lístky aloe, ale rýmovník pomáhá hojit rány. Stačí omýt půl hrnku lístků a zalít převařenou, mírně zchladlou vodu. Zcela zchladlým nálevem pak můžete potírat rány, včetně ekzému.
Větší rány můžete na noc zabalit. Vylouhované lístky položte na ránu a jemně ovažte obvazem.
Zbytek odvaru můžete dát do aromalampy a nechat provonět celý byt.
Komentáře k článku
Ludm.Hanzálková 23.7.2019 (18:01)
Mám při otevřeném okně stále rýmovnik a i když večer svtím nemám v pokoji ani komáry ani mouchy tato havěť nemá vůni rýmovníku ráda
Marie 10.6.2019 (01:38)
Rymovnik koupíte v zahradnictví, namnožite z odstiženého kousku ve vodě. Já dělám med.40 listů, 1 citron na plátky, 1kg cukru,zalít vodou,jen 1cm nad, 24hod louhovat, pak 3hod pomalu vařit a občas míchat,pak scedit.
Kostelanská 29.4.2019 (10:03)
Dobrý den,
moc prosím, kde sehnat cibulky nebo rostlinky
– jak uvádíte – Eucharis známé také jako líbenka?
Sháním se po níž již dlouho.
Jsem z Veselí nad Moravou.
Děkuji za odpověď. S pozdravem Kostelanská
dingus 21.8.2019 (13:09)
Ja som ho kúpil v predajni OBI,predávali ho medzi bylinkami
Petra 16.5.2019 (15:41)
Dobrý den, já bych vám věnovala sazenici…. jsem z Brna… co to zkusit poštou? Nějak bych to vymyslela…..
Bambule 27.4.2019 (23:20)
Ráda přidám ještě jednu radu ohledně rýmovníku. Nedávno mi jedna paní poradila při bolesti zubů jako první pomoc žvýkat lístky rýmovníku. Fakt to zabralo!!!
Šárka 9.3.2019 (12:48)
Jak starému dítěti mohu dávat lžičku sirupu prosím?
Barnabé 22.2.2019 (09:50)
Rymovník ma zaujal. Na ktorých miestach a kde rastie v prírode ? Je to bežná rastlina v prírode ? Dá sa rymovník aj vypestovať doma na záhrade.
Dagmar 15.4.2019 (15:45)
domácí rostlina
Miluše 12.11.2018 (17:38)
rýmovník je svělá bylinka , která pomáhá jak na rýmu v zimě tak proti komárum v létě.
zulika 30.10.2018 (20:11)
velmi zajímavé informace
Honza tosnar 8.9.2018 (17:22)
Mám astma a trpím ekzémem o vecne rýmě nemluvě a doma rymovnik.no nejsem vul?
Miluše 15.11.2018 (20:06)
vul rýmu určitě němá :0
Jozef Vojčík 2.9.2017 (12:47)
Veľmy zaujimave a poučne človek sa uči až do smrti