Jak vyrobit hnojivo z odpadu?
Zahrádkaření i pěstování pokojových rostlin je oblíbenou aktivitou značného počtu Čechů. Někteří se mu věnují čistě pro radost, další se zase snaží vypěstovat si opravdu kvalitní zeleninu, ovoce a bylinky pro vlastní konzumaci. V obou případech je třeba používat kvalitní hnojiva.
Proč používat organická hnojiva?
Organická, ideálně bio hnojiva neobsahují žádné chemické látky, které nesvědčí zdraví rostlin ani člověka. K vyživení půdy je skvělý i kompost, který si lze jednoduše vyrobit na vlastní zahradě nebo i na balkóně. A navíc pomůže ekologicky zužitkovat nejrůznější organický odpad, který v hojné míře vzniká v každé domácnosti. Zbytky zeleniny lze použít do kompostu, trávu, slámu či piliny zase k mulčování.
Kávová sedlina
Kávová sedlina obsahuje dusík, který napomáhá růstu rostlin. A navíc láká žížaly, které přirozeně kypří půdu. Přidáváme ji rovnou do kompostu, případně jednou za dva týdny zalijeme rostliny vodou s přidanou kávovou sedlinou. Prospěje zejména rajčatům, jahodám a borůvkám, z okrasných rostlin například azalkám, hortenziím a rododendronům.
Banánové slupky
Banánové slupky jsou bohatým zdrojem draslíku, fosforu a dusíku. Můžeme je přidat přímo do kompostu nebo z nich vyrobit zálivku, kterou použijeme cca jednou týdně na pokojové rostliny. Pokud chceme obohatit substrát, nasušíme banánové slupky, rozdrtíme je na jemný prášek a ten smícháme se zeminou.
Vaječné skořápky
Vaječné skořápky obsahují značné množství vápníku. V kompostu by rozhodně neměly chybět. Můžeme je také najemno rozdrtit a přimíchat rovnou do substrátu, případně drtí posypat trávník. A větší kousky skořápek rozesetých na záhonu mezi rostlinami spolehlivě odradí slimáky.
Kopřivy
Kopřivy obsahují celou řadu minerálních látek a vitaminů. Patří mezi nejoblíbenější léčivé byliny, skvěle se ale uplatní i v kompostu. Můžeme je také položit na záhony mezi zeleninu. Postupně se rozloží a dodají půdě živiny. Navíc přilákají žížaly, které kypří půdu a kopřivy doslova milují. Ocení je zejména rajčata a další plodová, ale i kořenová zelenina.
Jícha
Pro urychlení zrání kompostu je ideální jícha. Jako její základ jsou vhodné kopřivy, uplatnit lze i pampelišky, heřmánek a další byliny. Bylinky se naskládají do nádoby, zalijí vodou a nechají 2-3 týdny kvasit, poté se znovu zředí a vzniklou směsí se přelije kompost.
Mulčování, nesekání trávy a kýbl vody pro přírodu
Mulčování chrání zeminu i organismy žijící v půdě před slunečním zářením a povětrnostními vlivy. A podobnou službu jí poskytneme, když nebudeme zbytečně často kosit trávu. V té nacházejí úkryt brouci i drobní živočichové, květy zase poskytují potravu včelám a dalšímu hmyzu. Porost navíc pomáhá udržovat v zemi vláhu, které v posledních letech neustále ubývá. Proto je také vhodné zapojit se do akce „kýbl vody pro přírodu“ a odpadní vodu, která neobsahuje chemikálie, vylévat namísto do odpadu třeba na trávník.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.