Internetový hobby magazín

Menu

PR

Nejnovější články

Jak vybudovat ekologický a bezpečný domov

Lis 1805 Autor: Redakce

Chcete udělat předvánoční inventuru a začít šetřit energie, které v domácnosti spotřebujete, a zároveň méně zatěžovat přírodu? Připravili jsme pro vás několik tipů, které vám v tom pomohou.

popelnice

Začněte od základů

Pokud teprve plánujete stavbu nového domu, jste v nejlepší situaci. Můžete si totiž vše dobře promyslet a vytvořit bez jakýchkoli zásahů do již stávajících systémů. Podívejte se především na nabídku pasivních domů, které jsou obvykle stavěné s důrazem na využití přírodních materiálů a soběstačnost. Nejen, že tak ušetříte přírodu, ale v případě jakéhokoli výpadku budete mít zajištěný vlastní přísun energií, případně vody.

Naučte se žít bez přebytečných obalů

O škodlivosti plastů slýcháme v poslední době ze všech stran. Odmítavý postoj k nim ale stále zaujímá jen menšina z nás. Přitom pokud se aktivně nezačneme snažit o redukci vlastního odpadu, žádná jiná změna už nás nezachrání. Co proto můžete sami udělat?

  • Třídit nestačí. Jen okolo 30 % tříděného odpadu se doopravdy zrecykluje a dál využívá. Začněte při nakupování přemýšlet nad jednotlivými produkty – existuje jejich varianta v nebalené podobě? Pokud ano, preferujte tu.
  • Pořiďte si vlastní znovupoužitelné obaly. Noste je do velkoobchodů na ovoce a zeleninu, na trhy nebo do pekárny.
  • Vyhledejte si bezobalový obchod v okolí. Ve větších, ale čím dál tím více také v menších městech začínají vyrůstat obchody, které nabízejí zboží zcela na váhu do vlastních nádob. Cena potravin je zde obvykle vyšší, protože obchody nabízejí kvalitní zboží bez chemického ošetření, základní potraviny zde ale v klidu nakoupíte.
  • Naučte se vyrábět některé věci sami. Budete mít pod kontrolou kvalitu jídel, která jíte a pokud máte děti, nemusíte se starat o vymýšlení dalších aktivit. Společně si můžete vyrobit například jednoduchou granolu na snídaně, rostlinné mléko nebo müsli tyčinky.

Vyvarujte se chemikálií

Udělejte průvan mezi chemikáliemi, kterými zatěžujete nejen svůj domov, ale i okolní přírodu. Opravdu není potřeba mít speciální přípravek na čištění každé místnosti či kusu nábytku zvlášť. Ve skutečnosti vám postačí minimum přípravků, pouze na extrémně citlivé povrchy byste měli dávat pozor a případně koupit přípravek, který doporučuje výrobce.

Tip na přírodní čistící přípravek: Smíchejte klasický lihový ocet s vodou v poměru 1:2. Pokud vám není příjemné, jak je ocet cítit, přidejte pár kapek esenciálního oleje. Octový čistič účinně odstraňuje vodní kámen i větší nečistoty. V případě citlivých materiálů ho ale nejprve vyzkoušejte na menší část.

Ochraňte svůj majetek

Domov představuje pro každého místo, kde jsou všechny nám cenné věci na jednom místě. Proto byste měli při budování udržitelného domova myslet také na jeho zabezpečení. Kromě tradičním bezpečnostních prvků je řešením také pojištění domácnosti. K jeho sjednání nepotřebujete studovat složité články, jednotlivé nabídky si můžete porovnat na internetových srovnávačích ePojištění.cz nebo Srovnejto.cz, kde se dočtete všechny zásadní informace a v případě nejasností vám zde poradí. Sjednání pojištění online vám ušetří spoustu času i peněz.

Zajímá vás, jak dosáhnout chytré domácnosti, která navíc i sníží energetické náklady? Mrkněte na článek zabývající se inteligentními domácími vychytávkami.

  • Kategorie: PR

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

 
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist