Jak vybrat správný okap?
Přestože se může zdát, že při stavbě domu je okapový systém jen jakýsi samozřejmý prvek, jeho výběr je velmi důležitý. Musí fungovat správně, aby zejména odvodňování střechy probíhalo bez problémů.
Než začneme vybírat okap, měli bychom si ujasnit, kde bude okap umístěn, také jak velký je dům a v neposlední řadě, kolik financí jsme ochotni za okapový systém zaplatit. Co se týká ceny za okapy, z hlediska dlouhodobé udržitelnosti je lepší investovat na začátku více, než potom každoročně financovat nátěry a nutnou údržbu materiálu.
Druhy žlabů
Okapy se rozlišují podle umístění žlabu vůči střeše. Žlabu, který je umístěný v rovině střechy, před její okapní hranou, se říká nástřešní žlab. Podstřešní žlab je zavěšen pod okapovou hranou střechy na hácích. Žlab může být také umístěn mezi střešními rovinami. Jmenuje se mezistřeší žlab a srážky stékají do tohoto žlabu z obou střešních rovin. Nejvíce se doporučuje projektovat žlab podstřešní, který je nejbezpečnější. Ve dvou zbývajících případech hrozí zneprůchodnění svodů například při zahlcení sněhem nebo ledem. U podstřešního žlabu voda jednoduše přeteče.
Materiály okapů a svodů
Nejvíce žádané jsou kovové okapy, které se následovně rozdělují na další konkrétní materiály. Pozinkovaný plech patří mezi levné materiály, nevýhodou je však potřeba nátěrů a údržby. Hodně oblíbeným materiálem je titanzinkový plech a to hlavně z toho důvodu, že je zcela bezúdržbový. Dalším bezúdržbovým je měděný plech. Je sice nejdražší, ale je efektivní a kvalitní. Postupem času zčerná a následovně získá až zelenou patinu. Některé druhy mají speciální povrchovou úpravu, jako třeba ochrannou vrstvu polyesteru. Na výběr je i nerezový plech, který je také bezúdržbový a navíc se dlouho leskne. Jsou k dostání i okapy z plastu, ty ale nevypadají zdaleka tak pěkně jako ty kovové. Plastové materiály mohou mít i povrchovou úpravu imitující měď nebo kov, ale ty stojí podstatně víc. Výhoda plastových materiálů je jejich vratnost při deformaci, takže když se působením mrazu nebo ledu roztáhnou, zase se pak vrátí do původního tvaru.
Spádování okapového systému
Dalším důležitým parametrem je spádování okapů. Optimální spádovost je 0,5%. Pro představu je to 5mm na 1m. Spádování se dosahuje pomocí umístění háků a je důležité, aby nezůstávala v okapu voda. Také je nutné, aby voda při velkých srážkách nevytékala směrem ke stavbě, ale od ní. To znamená, že přední hrana žlabu musí být níže než ta zadní.
K okapům jsou k dostání běžné prvky, jako jsou háky, kolena, svody, trny a tak dále. Dále se dají přikoupit lapače na listí a nečistoty, což je praktické, hlavně když dojde na čištění okapů. Odbočky do sudu zase odvedou dešťovou vodu do nádoby (sudu). Dalším praktickým doplňkem může být třeba sběrač vody s hadicí, jako prevence proti přetečení.
Před rozhodnutím, jaké okapy je velmi důležité vědět, jestli instalace proběhne svépomocí nebo od firmy. Dalším parametrem je také to, jestli se budou okapy sundávat na zimu. Pak je vhodné zvolit okapy typu stavebnice. Letované tmelené okapy v tomto případě nejsou vhodné. Takové okapy nabízí například firma Lindab. Ohledně materiálu je nejdůležitější zvážit, zda jsou okapy bezúdržbové nebo se musí po nějaké době natírat. Některé materiály se dají i kombinovat, avšak ne všechny se navzájem snesou.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.