Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jak vybrat sekačku?

Čvc 1330 Autor: Redakce

sekani travyVýběr sekačky se zdá jako jednoduchý úkol, ale rozhodně tomu tak není. Koupit sekačku chce trochu rozmyslu. V dnešním článku se dozvíte, jaké parametry jsou při výběru zdaleka nejdůležitější. Sekačka by si totiž měla umět poradit se všemi možnými povrchy a s různě vysokou trávou. Ne vždy se nám totiž povede trávník sekat tak často, jak bychom si představovali.

Pokud na váš pozemek nestačí sekačka elektrická, musíte sáhnout po té benzínové. Jistě vás potěší, že za sebou nebudete tahat přívodní kabel, na druhou stranu počítejte se složitější údržbou.

Zdaleka nejprodávanější jsou benzínové sekačky střední kategorie se záběrem 46 centimetrů, které jsou vhodné pro střední a větší zahrady. Základním parametrem je tedy záběr. Čím větší, tím míň se najezdíte, na druhou stranu je ale sekačka těžší, což je problém zejména u sekaček bez pojezdu. Brát v úvahu musíte i vyšší hlučnost a samozřejmě také spotřebu benzínu a motorového oleje. Průměrná spotřeba je 1l paliva na každých posekaných 500m2. Z hlediska provozních nákladů vychází tedy jednoznačně levněji sekačky elektrické.

Příslušenství

Klasickým vybavením bývá sběrací koš. Se sekáním do koše ale bezesporu souvisí i časté zanášení. Tráva by tedy pokud možno měla mít do koše co nejjednodušší cestu. Konstrukce samotné sekačky je tety také velmi důležitá. Aby bylo sekání pohodové, jistě nechcete neustále vyndávat přilepenou trávu z kanálu. To je vždy horší, pokud sekáte dlouho nesečený trávník nebo třeba po dešti.

nastavitelna rukojetPokud ale trávu sbírat nechcete, vybírejte sekačky s mulčovačem, který trávu rozmělní na malé kousky, které se v trávníku rozpadnou a působí jako hnojivo. Mulčovač je buď součástí příslušenství, nebo je nutné ho dokoupit.

Zejména dámy by se měly soustředit také na startování sekačky. Neustálé tahání provázku startování není ale ani pro mnohé pány to pravé ořechové. Na trhu ale najdete i sekačky s elektrickým startérem. Jistě se nezapomeňte zeptat také na možnost nastavení rukojeti a možnost ji zcela sklopit tak, aby sekačka při převozu zabírala co nejmíň místa.

Délka trávníku

vyska travyNa délce trávy, kterou sečete, to všechno stojí. Perfektně udržovaný trávník posečete snad čímkoliv, ale u trávy, která je delší než 10 cm, začíná být problém, a to zejména, pokud je vlhká, porost s drny a nerovný a podobně. Velmi pomůže nastavení výšky sečení, které je možné snad u všech dneska prodávaných sekaček. U levnějších modelů jde o mechanické zdvihnutí těla sekačky u koleček. Zvládne to ale každý šikovnější zahrádkář. S kolečky souvisí i rozvor. Dobrá nejen motorová sekačka by neměla mít záběr sečení užší, než je rozvor jejích kol. Jedině tak je možné sekat i u zídek a patníků.

Nákup jako takový

Můžete vybírat v kamenných hobby marketech, ale také na internetu. Vždy ale nakupujte u prověřených prodejců, kteří vám budou schopni poradit třeba i se sestavením sekačky. Samozřejmostí by ale vždy měl být podrobný návod sestavení i údržby stroje.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Jak vybrat sekačku?
  • Tomis 1.8.2014 (17:23)

    Zdravím, nevím, jestli jsou lepší čtyřtaktní sekačky nebo dvoutaktní? Máte někdo vlastní porovnání?

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist