Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Jak spolu souvisí udržitelnost a sváření? aneb Jak přetavit odpad v umění

Srp 2131 Autor: Komerční sdělení

Udržitelnost je trend, který se nedávno objevil v souvislosti s ekologickou krizí a globálním oteplováním. Firmy po celém světě napříč různými odvětvími se snaží o udržitelné postupy výroby, ať už jde o elektromobilitu v automobilovém průmyslu nebo recyklované materiály v oděvním průmyslu. Jak ale začít u sebe? A jak přetavit odpad v umění? Pomůže nám v tom obyčejná svářečka. Každý z nás může přispět minimálně tříděním odpadu, ale nejlepší je vlastní odpad nejprve zrecyklovat.

Foto: pexels.com

Obecně platí, že pokud máme na zahradě nějaký odpad, měli bychom se nejprve zamyslet nad jeho využitím. Možná by se mohl hodit někomu jinému, nebo se dá znovu zužitkovat. Kovový odpad je ale velmi specifický. S trochou zručnosti se můžete s pomocí svářečky snadno stát řemeslníkem nebo dokonce umělcem. Učený z nebe nespadl, ale výhodou práce s kovy je ta, že se dají vždy rozřezat a zpracovat znovu a to téměř donekonečna. Můžete si tedy hrát, něco se naučit a zároveň zužitkovat jinak nepotřebný odpad.

Jak svářečku vybrat?

Pro začátečníka může být problém, jak takovou svářečku vlastně vybrat. Svářeček existuje velké množství, například invertorová, polyfúzní, vakuová, svářečka na plněný drát, CO2, dokonce existují svářečky na plasty. Doporučujeme vybrat vždy podle materiálu, případně konkrétního druhu kovu, který budete nejčastěji svářet. Ten bude u dané svářečky vždy uveden mezi základními parametry. Při výběru byste se měli zaměřit hlavně na kvalitu. Pokud se chcete sváření věnovat dlouhodobě, nevyplatí se kupovat jen na základě ceny, ale také podle výkonu. Profesionální svářečky logicky vydrží déle a díky tomu se vyplatí i finančně.

Důležité je také brát v potaz vlastní schopnosti. Pokud víte, že potřebujete sem tam něco přivařit či opravit, pravděpodobně nepotřebujete svářečku s tolika funkcemi, jako když se budete chtít sváření věnovat pravidelně či dokonce umělecky. Pokud jste úplný začátečník, doporučujeme poradit se s odborníkem, jakou svářečku vybrat a jak začít.

Co se dá se svářečkou vyrobit?

S dobrou svářečkou zvládnete vše dd opravy železných žebříků a plotů přes mříže na okna po zahradní nábytek a opěrné oblouky pro rostliny. Fantazii se meze nekladou, záleží jen na vaší zručnosti. Praktické jsou například kovové regály na míru jako úložný prostor. Nemusí ale zůstat u exteriéru. V poslední době jsou velmi moderní všemožné industriální doplňky a nábytek do interiéru. Se svářečkou snadno vyrobíte například podnoží konferenčního stolu nebo židle. Krásná je kombinace černého kovu se dřevem (kulatinou) nebo betonem.

Na co dát při sváření pozor?

Důležité jsou především ochranné pomůcky. Svářecí kukla nebo brýle jsou základ kvůli ochraně zraku. Kromě toho je ale potřeba chránit i sluch proti hluku a tělo proti popáleninám, sváření je přece jen práce s vysokou teplotou. Dejte pozor také na ochranu dýchacích cest, nebezpečné mohou být i výpary z kovů při sváření. Zásadní je také mít na sváření vhodný prostor, zamezit přístup dalším osobám a odstranit všechny potenciálně hořlavé materiály v okolí. Každý by se měl před prací seznámit s manuálem konkrétní svářečky a bezpečnostními riziky.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Bře 2024>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist