Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Jak spolehlivě podpořit kojení?

Led 1726 Autor: Redakce

Kojení je bezpochyby ten nejpřirozenější způsob výživy miminek a zároveň chvíle, kterou mohou miminko i maminka trávit v té nejtěsnější blízkosti. Ne vždy jde však všechno samo a ke správné tvorbě mateřského mléka je někdy třeba našemu tělu trochu pomoci. Existuje spousta rad a triků, které by vám v této problematice měly pomoci. Na trhu se také můžeme setkat s velkým množstvím přírodních přípravků, které jsou právě na podporu kojení určeny.

Nejdůležitější bod-časté přikládání miminka

podpora kojeniK tomu, aby se zahájila tvorba mléka je nejdůležitější včasné a také opakované přiložení novorozence k prsu. Díky tomu také podpoříme tvorbu prolaktinu a celkovou aktivitu mléčné žlázy. Před tím, než se začne tvořit mléko, začne se nejdříve vytvářet žlutá tekutina, která se nazývá kolostrum. K tvorbě této látky dojde asi dva až tři dny po porodu, může se však začít tvořit ještě před porodem, je to naprosto normální a vy se nemusíte děsit. Kolostrum neboli mlezivo je mnohem výživnější než pozdější zralé mléko a také obsahuje opravdu velké množství protilátek. Zralé mléko se běžně začíná tvořit až třetí či pátý den po porodu. V tuto chvíli se prsa velmi nalijí a nejspíš budou také bolestivá. V takové chvíli je důležité prsům ulevit právě častým přikládáním novorozence. V případě obtíží nám může velmi ulevit také odsávačka mléka. Ve zkratce lze říci, že časté kojení významně podporuje tvorbu mléka a také zabraňuje vzniku případného zánětu.

Ne vždy jde vše jako po másle, co tedy dělat?

  • Zvyšte pitný režim
    někteří lékaři doporučují zvýšit příjem tekutin až na 3,5 litru denně. Přednost byste měla dát hlavně neslazeným, neperlivým vodám, neslazeným čajům, ředěným džusům a mléčným nápojům. Zakoupit také můžete speciální kojící čaj, který je přímo určen na podporu laktace.
  • Masáže či teplé obklady prsou
    Velmi vám také může pomoci na prsa před kojením položit teplý obklad, či prsa před kojením jemně promasírovat. Nejen, že vám tento rituál bude příjemný, ale může také pomoci mléko uvolnit.
  • Dejte pozor na dokrmování z lahve!
    Z lahvičky na mléko, tekutina vytéká téměř bez jakéhokoliv úsilí miminka. Pro novorozence se tak tedy stává mnohem jednoduší napít se z lahve nežli z prsa, u kterého musí vyvinout mnohem více úsilí. Pokud je však dokrmování novorozence nutné, je lepší volit jinou metodu nežli lahvičku. Zkuste například kádinku, stříkačku či sondu.

Skvělým pomocníkem se mohou stát také homeopatika

homeopatika na podporu kojení působí opravdu velice dobře. V případě, že máte opravdu nedostatek mléka, zkuste lék s názvem Ricinus communis 5CH. Je vhodné brát jednu dávku při každém kojení. Jedna dávka znamená 5 granulí. Ani v tomto případě nikdy nezapomínejte dodržovat zvýšený pitný režim, který je opravdu velmi důležitý! Homeopatika pomohou i v opačném případě, a to pokud se dítě musí z nějakého důvodu od prsu odstavit. Na zastavení laktace se pak podává lék s názvem Ricinus communis v ředění 30CH v intervalu 3x denně, jednu dávku.

Jak dlouho Ricinus communis užívat?

V podstatě se dá říci, že v případě, že to bude potřeba, můžete homeopatika užívat po celou dobu kojení. Vždy je ale dobré brát je pouze v případě, že je skutečně potřebujeme. Pokud homeopatika například po týdenním užívání vysadíte a budete mít opět pocit, že se mléka tvoří méně, můžete je znovu začít užívat. Obvyklá doba, než se laktace ustálí, bývá dva až tři týdny, proto je po této době vysaďte a v případě, že mléka už budete mít dostatek, homeopatika již dále brát nemusíte. Pokud však budete mít pocit, že po vysazení je mléka zase méně, můžete bez obav v užívání pokračovat dále.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události

Přidat na Seznam.cz

Spolupracujeme:
Odběr novinek


Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist