Jak si vyrobit domácí sprej proti mšicím?
Jestliže máte zahrádku, ať již u domku nebo třeba na balkoně, kde pěstujete růže či zeleninu, jistě se občas potkáte s problémem, který představují mšice. Ty se připojí k listům a ke stonku rostliny, a vysávají z ní živiny. Rostlina následně chřadne. S těmito škůdci si můžete poradit. Jak? Vyrobte si domácí sprej proti mšicím.
Populace mšic se živí velmi rychle. Často se tak stává, že než zjistíte, že vám zamořili zahradu, již je pozdě. Vaše rostliny a květiny jsou pak infikovány smrtícími viry a je jen otázka času, kdy zcela uhynou. S těmito přírodními predátory se můžete ale poměrně snadno vypořádat pomocí vlastnoručně vyrobeného spreje z čistě přírodních surovin. Zatočíte s mšicemi, a to zcela bez použití chemie.
Mýdlová voda
Zřeďte několik polévkových lžic tekutého mýdla s půllitrem vody. Tuto substanci nalijte do rozprašovače a vydejte se na zahradu. Naneste trochu substance na houbičku na nádobí a s její pomocí mšice z každé rostlinky jemně setřete. Napadlo vás rostliny přímo postříkat rozstřikovačem? To nedoporučujeme. Tím totiž zabijete veškerý jiný hmyz, tedy i ten prospěšný. Mýdlová voda je jedním z nejúčinnějších prostředků proti mšicím.
Ocet
Kastilské mýdlo je univerzální tekuté mýdlo na přírodní bázi rostlinného původu s olivovými a minerálními oleji, které tvoří hlavní složku. V kombinaci s octem a vodou vytváří neuvěřitelně úspěšného bojovníka proti mšicím.
K výrobě substance potřebuje lžíci bílého octa, lžíci olivového oleje a 3,8 litrů vody. Substanci opět vlijte do postřikovače a pokropte jím listy z obou stran.
Nimbový olej
Nimbový olej je naprosto čistý a organický. Lze jej použít nejen na odpuzování mšic, ale i červů, larev, jiných škůdců a hub. Vytvoření účinného postřiku je jednoduché. Smíchejte čajovou lžíci nimbového oleje, 1/3 lžíce mýdlové vody a pět šálků vody. Jakmile budete mít postřik hotový, přichystejte si ho na ráno. Jeho aplikaci je potřeba provádět brzy ráno, ještě za chladu. Nimbový olej nemá žádné vedlejší účinky na vaše rostliny a ani neublíží jinému hmyzu než škůdcům.
Éterické oleje
Esenciální oleje poslední dobou stále více a více získávají na popularitě. Není divu. Jejich využití je širokospektré. Směs tymiánu, máty peprné, hřebíčku a rozmarýnu vytváří silnou směs, která zabíjí škůdce. Konkrétně rozmarýn má ještě jednu skvělou vlastnost, kočky jeho vůni nesnáší, a tak se vaší zahradě nejspíše obloukem vyhnou.
Esence z rajčatových listů
Toxické sloučeniny zvané alkaloidy, které se nacházejí v listech rajčete jsou účinnými zabijáky mšic. Stačí je nasekat nadrobno, namočit přes noc do vody, vysušit a výluh smíchat s vodou a následně vlít do rozprašovače. Potom vzniklým substrátem nastříkejte listy a spodní části rostlin.
Česnekový olej
Síra obsažená v česneku je toxická pro veškerý hmyz, včetně berušek. Z tohoto důvodu by se česnekový olej měl používat pouze v případě, že ve vaší zahradě převládají mšice a žádný jiný hmyz se tam nevyskytuje. Na vytvoření tohoto postřiku potřebujete několik stroužků česneku, čtyři čajové lžičky olivového oleje, půl litru vody a jednu čajovou lžičku jaru nebo jiného mycího prostředku. Veškeré přísady smíchejte a nechte 24 hodin odležet. Česnek následující den vyjměte a substanci vlijte do postřikovače. Můžete začít s hubením.
Komentáře k článku
K 10.2.2023 (10:00)
Kastilske mydlo se jako zasadite s octem uspesne vzajemne zrusi. V navodu u nej pisete lzici octa a lzici olivoveho oleje.
Olga 12.6.2021 (10:07)
Osvědčilo se mě dát do rozprašovače B komplex a mšice zmizely a rostlinám to ještě pomohlo. /je to rada z internetu/asi 1 tabletu do půl litru, dala jsem i dvě a nic se nestalo, zdravé rozprašování.
Kateřina 26.6.2021 (11:54)
Děkuji vyzkouším.
Jana 13.6.2021 (13:25)
Dobrý den, děkuji za informaci, právě vyzkoušeno 🙂