Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jak se starat o zahradu v září

Zář 1618 Autor: Redakce

A je tu září – měsíc, kdy se alespoň kalendářně rozloučíme s létem a vplujeme do podzimu. Mohou vás čekat ještě mnohé teplé dny, ale nemusí. Pokud ano, práce na zahradě bude příjemná. Užijete si poslední teplé paprsky. Samozřejmě, i když vás počasí těšit nebude, nemáte na vybranou. Čeká vás sklizeň vašeho pěstitelského úsilí, ale i v září je ještě vhodná doba na zasazení nových rostlin.

Sklizeň v září, její uskladnění a zpracování plodin

jablka a hruskyV září sklízíme ovoce, především jablka, hrušky, švestky, pozdní broskve, případně další. Ovoce sbírejte postupně, aby nebylo přezrálé. Můžete ho hned konzumovat, nebo zpracovat – zmrazit, usušit, či vyrobit mošt, marmeládu, kompoty atd.

Pokud se nechystáte zpracovat ovoce hned, dejte si pozor, abyste skladovali jen „zdravé“ kusy. V opačném případě by vám i zbytek úrody rychle shnil. Ovoce probírejte a přezralé kusy pravidelně odstraňujte.

Nastává také čas vlašských a lístkových ořechů. Zralé vlašské ořechy poznáme tak, že zelená slupka, kterou jsou obaleny, jde snadno pryč. Pokud nejde, nechte jim ještě nějaký čas na stromě. Výhoda ořechů je, že dlouho vydrží, a pokud pečete vánoční cukroví, určitě si budete tvořit zásobu na předvánoční období.

V září obvykle sklízíme rovněž mrkev, květák, melouny, vinnou révu, zrají rovněž šípky, rakytník atd. Okrasné záhony v tuto dobu zdobí různé rostliny, např. jiřiny.

Co se v září pěstuje?

Září však nemusí být pouze ve znamení sklizně. V tuto dobu je ještě možné začít leccos pěstovat, např. salát, ředkvičky, špenát, kedluben, česnek listovou petržel…Sází se i některé bylinky a okrasné květiny – třeba bledule, sněženky, tulipány, kosatce atd. Něco vyroste tuto sezónu, z další úrody se budete těšit příští rok.

A jak jste na tom se zahradními činnostmi v září vy? Už jste se pustili do práce? Je nejvyšší čas na sklizeň, pěstování, péči o půdu…Zkrátka práce vás čeká hodně. Vyhrňte si rukávy a pusťte se s vervou do toho.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist