Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Jak se šikovně zbavit řas z fasády nebo mechu ze střechy?

Říj 1811 Autor: Redakce

Máte-li domek, ale třeba i chatu nebo chalupu, určitě vás rozčilují řasy, mechy, ale i houby či plísně na fasádě, nebo dokonce na střeše. Jak si s tímhle problémem poradit, aby venkovní omítka nebo střešní krytina přitom neutrpěla. Je přece nesmysl investovat další náklady na novou omítku nebo výměnu střešní krytiny. Naštěstí existují i úspornější, a přitom účinné recepty.

mech na strese

Faktory vzniku nečistot moc neovlivníte

V souhrnu můžeme říci, že řasy, houby či plísně na fasádě či mech na střeše patří mezi nečistoty organického původu. Proč se vlastně na domech vyskytují? Příčin je celá řada:

  • v první řadě jde o vlhkost okolního prostředí
  • dále hraje roli, jak je objekt situován ke světovým stranám
  • zda je třeba v těsné blízkosti les

Tyto faktory bohužel nemáme šanci nijak ovlivnit – nemůžeme vykácet les, nebo změnit vlhkost prostředí. Pravda je taková, že nejčastěji jsou řasami a mechy napadány severní strany budov, a to hlavně ve volné přírodě v blízkosti lesa či v místech, která jsou značně zastíněná. Ve hře je také kvalita práce na budově – třeba špatně provedené zateplení je pro řasy a mechy výzvou. Takové budovy se zbarvují do černozelena. Nerovný povrch fasád vytváří prostor pro usazování prachu a usnadňuje mikroorganismům růst.

mech na taskach strechy

Jenom čistění nestačí

K dispozici jsou chemické čisticí prostředky na fasády a střechy od různých výrobců. Je třeba ale také dodat, že nestačí jenom omítky a střechy vyčistit. Sice se budou blýskat jako nové, ale bez dalšího ošetření je vysoká pravděpodobnost, že dojde k recidivě a během 2-3 měsíců uvidíte řasy na fasádě a mech na střeše znovu. A to je k vzteku, že? Pokud ale provedete preventivní ošetření očištěného povrchu prostředkem proti nové tvorbě organických nečistot, měli byste tomuto problému zabránit. Jinak totiž dochází k tomu, že řasy a jiné potvůrky třeba jako plísně zjistí, že mají dobré podmínky k růstu a vrátí se k vám znovu.

Film ochrání omítku

Ochranné prostředky, které se nanesou po důkladném vyčištění, fungují na principu, že na ošetřeném povrchu vytvoří ve vodě těžko rozpustné sloučeniny. Ty se vyznačují dezinfekčním a fungicidním účinkem. Navíc se tyto prostředky dají přetírat barvou nebo třeba lepidly používanými pro nanášení zateplovacích desek, ale je možné je překrýt třeba i tenkými omítkami. Zajistíte tak, že mezi omítkou a zateplovací vrstvou, nebo mezi omítkou a další vrstvou barvy apod. nebudou vznikat řasy, houby a plísně, které by mohly způsobit třeba olupování omítky. Tím pádem si vytvoříte kompaktní vrstvu, pod kterou nic nepronikne.

Postup aplikace je jednoduchý:

  • Nejprve nanášíte válečkem nebo štětkou čisticí prostředek na omítku, střechu
  • Následně ho necháte působit doporučenou dobu
  • Opláchnete vodou pod tlakem
  • Pokud je znečištění opravdu vysoké, je nutné aplikaci čisticího prostředky a oplach tlakovou vodou provádět třeba i 2-3 krát po sobě
  • V dalším kroku nanesete na zeď ochranný prostředek
  • Necháte doporučenou dobu zasychat (pokud byste třeba chtěli následně nanášet zateplovací systém, barvu apod. je nutné, aby prostředek byl dokonale zaschlý)

mech na strese odstraneni

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

TOPlist