Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jak se „šlechtí“ okurky

Dub 1225 Autor: Ing. Jiří Holman, Ph.D.

okurky pěstované v pytlíchŠlechtění je tvorba nových – lepších – odrůd rostlin. To „lepší“ znamená především výnos a jakost plodů. Obě tyto vlastnosti jsou zásadně ovlivněny výskytem chorob – především plísně okurkové a často i viróz. Pěstování odrůd odolnějších k chorobám je tedy nejlepším způsobem ochrany. Ale vyšlechtit výnosnou kvalitní a ještě také odolnou odrůdu je velmi obtížná a dlouhodobá práce.

Vybrat vhodné vlastnosti je základ šlechtění

Mezi spoustou „výchozích materiálů“ se výjimečně najdou i velmi odolné, jenže ty zase (podle zákona schválnosti) jsou nekvalitní, pozdní, a prostě nevhodné pro pěstování. Ale představují začátek šlechtění, při němž se vlastnost odolnosti přidá k ostatním dobrým vlastnostem dobré, ale málo odolné odrůdy. Znamená to křížení a zkoušení odolnosti následných samoopylených potomstev a zároveň hodnocení jejich dalších nutných vlastností v polních pokusech. Odolnost se zkouší v tzv. fytotronu, kde se tisíce rostlin uměle infikují a vybírají ty nejodolnější – a těch je zpočátku velmi málo. Trvá to řadu let, než se podaří vyšlechtit novou odrůdu stejně kvalitní a výnosnou, ale navíc s vyšší odolností. Ve speciálním šlechtitelském skleníku s osvětlením se dají získat tři generace v jediném kalendářním roce – tedy urychlit celý proces šlechtění. Nová odrůda po registraci je pak nejen kvalitní a výnosná, ale navíc i více odolná k dané chorobě.

Šlechtitel pracuje „ruku v ruce s přírodou“, takže má stále co dělat

Příroda tvoří nové „kmeny“ chorob, a šlechtitel tedy nikdy není zcela hotov se svou prací. Ale když se to podaří, jsou výsledky vidět. Šlechtím okurky už 50 let. Moje nejnovější odrůdy nakladaček hruboostná VIOLA F1 a jemnoostná AUREA F1 jsou obě velmi výnosné, kvalitní a výrazně odolnější k plísni okurkové a také oběma hlavním virovým chorobám okurek CMV a ZYMV. Najdete je na našem webu holman.cz, kde je také oddíl exkurze po firmě. Tam najdete řadu fotografií a popisu naší šlechtitelské činnosti. Můžete využít i náš internetový obchod a objednat si tam semena všech našich odrůd okurek.

Ing. Bohuslav Holman

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Jak se „šlechtí“ okurky
  • olga 13.3.2015 (21:51)

    Jak proti mšicím a mravencům ve skleníku.

Kategorie
<<Lis 2024>>
PÚSČPSN
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
události