Internetový hobby magazín

Menu

PR

Nejnovější články

Jak prát povlečení, abyste se zbavili virů a bakterií?

Zář 2030 Autor: Komerční sdělení

Poté co jste prodělali nemoc a strávili několik bolavých dní v peřinách, je nutné všechny lůžkoviny vyprat. Nejen kvůli vašemu potu, ale také organismům, které v lůžkovinách ulpěly. Poradíme vám, jak se k povlečení chovat, abyste se zbavili nežádoucích nájemníků skrývajících se ve vláknech vašeho lože.

povleceni podzimni barvy

Obecné rady na úvod

Jak prát povlečení, prostěradla, přikrývky a lůžkoviny obecně, abychom se zbavili virů a bakterií? Obecně platí následující fakta.

Většinu bakterií, virů a mikroorganismů obecně zabíjí vysoké teploty. Ideální zbraní proti nim je tedy tlačítko či kolečko pračky nastavené na teplotu 60 °C a vyšší. Avšak tuto teplotu zvládá v podstatě jen čistá bavlna. O vhodných teplotách pro různé materiály povlečení si něco řekneme na následujících řádcích.

Pozitivní zprávou je, že některé viry (včetně toho, který nás v současnosti straší nejvíce) je možné zabít pouhým mýdlem či jakýmkoli prostředkem s obsahem saponinu nebo jiného rozpouštědla tuků, protože mají lipidový povrch. Plísně a některé druhy bakterií zabije přídavek octa nebo kyseliny citrónové do praní (kyselinu k prášku, ocet namísto aviváže). Plísně totiž k životu potřebují zásadité prostředí. Kyseliny vytváří kyselé prostředí a vyvažují pH prací lázně, a tak plísně a houby v kyselině umírají.

Pokud není možné daný kus látky vyprat na vyšší teplotu, přidejte do pračky dezinfekci na praní. Dezinfekční účinky má také UV záření, proto můžete prádlo vydezinfikovat pouhým pověšením ven. Své udělá také žehlička či sušička, ale jen nastavená na vysoké teploty. V každém případě perte zvlášť prádlo nemocných a zdravých lidí, protože bakterie se mohou při obyčejném praní roznést v rámci jedné várky.

prani proti virum

Jak prát jednotlivé materiály?

Povlečení i prostěradlo udržujte v souladu s jejich technologií. Zpravidla bavlněné látky vydrží vysoké teploty při praní i žehlení, jiné bude nutné prát na nižší teploty s použitím dezinfekce. Které látky to jsou?

Bavlněné látky

Mezi bavlněné látky počítáme plátno, damašek, flanel, krep a přírodní satén. Tyto materiály zvládají praní až na 90 °C, což je teplota, která je v rozporu s životem roztočů i většiny bakterií a virů. Proces můžete posílit pečlivým vysušením v sušičce na vyšší teploty a žehlením na třetí stupeň. Dezinfekční účinek má už teplota okolo 60 °C, takže to s teplotou nemusíte přehánět, aby se látka nesrazila. Flanel a satén se doporučují sušit i žehlit maximálně na druhý stupeň.

Syntetické materiály

Zapeklitější bude situace u umělých vláken. Mikrovlákno snese praní i na 60 °C, na druhou stranu to u něj není potřeba, protože v mikroplyši se nemnoží roztoči. V případě výskytu bakterií (při nemoci nebo silnějším ušpinění či propocení) proto raději použijte dezinfekci na prádlo a věšte prádlo ven.

U mikroplyše a žerzeje budete muset použít podobný postup. Mikroplyš totiž nesnese žehličku a nesnese ani praní na vyšší teploty, než je 40 °C. Suší se na normální stupeň. Žerzej je sice směsí elastanu s bavlnou, ale elastan bohužel také není příliš teplomilný. Nesnáší pobyt v sušičce, avšak oproti mikrovláknu a mikroplyši je možné jej občas přežehlit alespoň na nižší stupeň, tedy při teplotě 110 °C, která by pro zahubení mikroorganismů měla postačovat.

Len

Pozor na len! Jedná se sice také o přírodní vlákno, ale velice citlivé na teplo. Proto se nesuší v sušičce a žehlí se pouze na nízké teploty. Můžete jej však žehlit na střední teploty. Pokud se nechystáte žehlit, přidejte do praní dezinfekci.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

 
<<Říj 2024>>
PÚSČPSN
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
TOPlist