Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Jak postupovat při renovaci dřevěných oken

Čvn 2214 Autor: Komerční sdělení

Stará dřevěná okna vlivem času, počasí i mechanického opotřebení ztrácejí svou krásu i funkčnost. Proto je potřeba jim včas dopřát správnou péči.

Povrch okenních rámů by se měl každý rok natírat speciálním balzámem, který zacelí drobné mikrotrhlinky, aby do nich nezačala časem pronikat voda a nátěr déle vydržel. Dříve, než se původní barva začne loupat, je pak ideální oknu dopřát nový nátěr.

Připravte si povrch okna

Nejprve z okna odmontujte kování. Suchý a odmaštěný povrch dřeva pak obruste od nepřilnavých nátěrů až na původní dřevo. Následně rám okna omeťte od prachu a nečistot. Sklo kolem okenního rámu zakryjte maskovací páskou. Je důležité, aby barva vyplnila spáry mezi prosklenou a dřevěnou částí. Pásku proto nalepte na sklo asi 2–3 mm od okraje rámu. Pokud jste ve dřevě našli praskliny, vyplňte je akrylátovým tmelem.

Dřevo napusťte

Pokud jste odstranili starý nátěr až na původní dřevo, použijte nejprve bezbarvé fungicidní napouštědlo, které se vsákne hluboko do dřeva a chrání ho do hloubky před hmyzem, houbami, plísní i hnilobou. Aplikujte ho pomocí štětce ve 2 vrstvách a nechte ho zaschnout přibližně 2 hodiny. Napuštěný povrch je připravený pro základní barvu a nebrousí se.

Ošetřete panty a kování

Nezapomeňte také na kovové části okna, které zbruste pomocí drátěného kartáče od rezu a starých nátěrů, omyjte a nechte uschnout. Poté je opatrně natřete 2 vrstvami antikorozního nátěru. Barva nesmí zatéct do žádných šroubů ani dovnitř pantů, jinak by se mohla zhoršit manipulace s oknem.

Aplikujte základní a vrchní nátěr

Na povrch okenního rámu naneste 1 vrstvu základní barvy, která vyplní všechny menší praskliny a nerovnosti ve dřevě a vytvoří hladký povrch ideální pro vrchní nátěr. Barvu natírejte plochým štětcem po směru vláken dřeva.

Základní nátěr nechte 4 hodiny schnout. Pak povrch lehce zbruste a použijte vrchní nátěr Balakryl Okna a dveře, který naneste ve 2 vrstvách s odstupem 12 hodin. Tato bílá lesklá barva odolá povětrnostním vlivům, odpuzuje vodu a neodlepuje se. Jako vrchní nátěr můžete použít také univerzální krycí barvy. Krycí pásku opatrně odstraňte ihned po aplikaci barvy.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist