Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Jak opravit netěsnící sprchovou hlavici nebo sprchovou baterii

Led 2319 Autor: Claudie Kornelová

Netěsnící, kapající sprchová hlavice je nejen nepříjemná, ale také ve vaší domácnosti velmi plýtvá vodou. Než zavoláte odborníka, můžete se tento poměrně běžný problém v domácnosti pokusit vyřešit sami (v závislosti na příčině problému).

sprcha

Výměna sprchové hlavice je velmi snadná. Zdroj foto: Unsplash.com – Noithat rakhoi

Jak opravit sprchovou hlavici

Krok 1: Vypněte vodu

Uzavřete přívod vody do celého domu. Mějte po ruce ručník (kýbl) – hlavní vodovodní řad je sice uzavřen, ale v potrubí může stále zůstat voda, která bude vytékat.

Krok 2: Vyjměte a zkontrolujte

Odstraňte sprchovou hlavici tak, že ji rukama odšroubujete z potrubí. Pokud je hlavice pevně přilepená (což se často stává, pokud nebyla delší dobu demontována), použijte k jejímu odšroubování kleště nebo půlkulatý klíč. Podívejte se na závity uvnitř sprchové hlavice, zda na nich není malá plastová podložka nebo gumový O-kroužek. Právě opotřebení této součásti věkem může často způsobit, že sprchová hlavice začne protékat a kapat. Časem vysychá a křehne, což snižuje jeho schopnost zadržovat vodu. Pokud vypadá opotřebovaně nebo poškozeně, vyměňte jej.

Pomocné tipy: Na podlahu sprchy položte ručník nebo velký hadr, abyste ji ochránili před možným poškozením, pokud vám náhodou upadne nářadí. Zakryjte také odtok, aby se do něj náhodou nedostaly drobné části ze sprchové hlavice.

Nezapomeňte, že nesmíte nic vypouštět silou. Ať už sprchovou hlavici sundáváte, nebo ji nasazujete zpět, neutahujte ji tak silně, abyste něco poškodili nebo zlomili.

sprcha

Při sundávání dávejte pozor, abyste nevyvíjeli moc velký tlak. Zdroj foto: Pixabay.com – günther

Krok 3: Vyčištění sprchové hlavice

Protože máte sprchovou hlavici vypnutou, je nyní vhodná doba na její vyčištění, zejména pokud jste zaznamenali snížený průtok. Na vnitřní straně sprchové hlavice nebo na dříku trubky (v místě, kde se trubka připojuje ke sprchové hlavici) se často mohou nacházet minerální usazeniny nebo sedimenty z tvrdé vody. To může výrazně ovlivnit tlak a průtok vody a přispět k netěsnosti sprchové hlavice.

V malém hrnci nebo pánvi smíchejte vodu a tři šálky octa a přiveďte je k varu. Jakmile se začne vařit, vypněte oheň. Vložte sprchovou hlavici (bez gumových částí, které lze odstranit) do roztoku a nechte ji přibližně 20 až 30 minut odstát. Poté ji vyjměte, opláchněte a vydrhněte vnitřní i vnější trysky starým zubním kartáčkem; postupujte tak dlouho, dokud nezůstanou žádné usazeniny.

Krok 4: Zalepení

Pokud podložka nebo těsnicí kroužek vypadají v pořádku nebo jste je vyměnili, dalším krokem je omotání závitů na dříku trubky teflonovou páskou. S páskou to však nepřehánějte. Tenký proužek omotejte kolem závitů na samém konci dříku.

sprcha

Hlavici nezapomeňte důkladně utěsnit. Zdroj foto: Pixabay.com – PublicDomainPictures

Krok 5: Znovu připojte sprchovou hlavici

Sprchovou hlavici našroubujte zpět tak, že ji ručně utáhnete, dokud s ní již nebudete moci otáčet. Pak ji pomocí kleští naposledy otočte. Nezapomeňte otáčet příliš silně, jinak byste mohli sprchovou hlavici nebo trubku zlomit.

Krok 6: Zapněte vodu

Znovu zapněte vodu a pak sprchu na několik sekund pusťte. Vypněte ji. Počkejte několik minut a pak zkontrolujte, zda stále kape nebo netěsní.

Jak opravit sprchovou baterii

Pokud jste opravili sprchovou hlavici a netěsnost přetrvává, může být netěsnost ve sprchové baterii. Obvykle se jedná o opotřebovanou podložku na sprchové tyči, kterou lze snadno vyměnit. Nemusíte volat instalatéra. Postupujte podle následujících kroků a udělejte si to sami.

sprcha

Ani zde není výměna nijak složitá. Zdroj foto: Pixabay.com – Hans

Krok 1: Vypněte přívod vody

Stejně jako v případě sprchové hlavice je třeba odpojit přívod vody do sprchy na hlavním vodovodním potrubí. Poté otevřete kohoutek a nechte vodu odtéct. Mějte po ruce ručník, abyste mohli nasáknout vodu, která se může uvolnit z potrubí, jakmile odstraníte kohoutek.

Bezpečnostní upozornění: Protože při tomto projektu budete stát ve vaně nebo ve sprše, ujistěte se, že je povrch podlahy suchý. Jakákoli vlhkost by mohla způsobit uklouznutí a pád.

Krok 2: Rozeberte baterii

Způsob demontáže závisí na tom, jaký typ baterie máte: jedno – nebo dvouknoflíkový. Pokud máte dvouknoflíkový systém, budete muset vyměnit oba ventily. Pomocí šroubováku a klíče s půlměsícem odšroubujte ventily a vyjměte knoflíky nebo rukojeti sprchové baterie. Odstraňte ochranný kryt a odložte jej stranou. Měli byste vidět dvě matice. Odšroubujte větší z nich; abyste se dostali ke sprchovému dříku, je třeba vyšroubovat pouze jednu z nich. Odstraňte sprchový dřík vyšroubováním proti směru hodinových ručiček.

sprcha

U dvouknoflíkových baterií budete muset vyměnit oba ventily. Zdroj foto: Unsplash.com – Erik Mclean

Krok 3: Vyměňte podložky

Sprchová tyč funguje s několika podložkami. Měli byste je vyměnit všechny, když máte baterii demontovanou, abyste měli jistotu, že pokryjete všechny základy bez ohledu na jejich stav. Hledejte gumovou podložku na konci dříku. Této podložce se říká podložka sedla. Ostatní – těsnicí podložky – jsou uprostřed dříku.

Krok 4: Sestavte baterii zpět dohromady

Vyčistěte potrubí starým zubním kartáčkem a šálkem roztoku octa a vody. Vydrhněte všechny minerální usazeniny, které na potrubí vidíte. Znovu nasaďte sprchovou tyč. Našroubujte ventily a znovu připevněte knoflíky. Po opětovném připevnění čelní desky baterie nebo rozety utěsněte místo, kde se dotýkají stěny sprchy, nanesením těsnicí hmoty kolem celé desky.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist