Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Jak nejlépe připravit automobil na příchod jara

Dub 1316 Autor: Františka Podzimková

Zima nás letošní rok obklopovala o pár týdnů déle, než je obvyklé. Přesto už nadešel, nebo pomalu nadchází čas, kdy je třeba přezout váš automobil. S příchodem jara totiž odpadá povinnost mít na vašem automobilu zimní pneumatiky. V zákoníku přímo najdeme zákon, který říká, že od 1. listopadu do 31. března musí mít všechna motorová vozidla zimní pneumatiky.

Letos přezouváme později

letni pneumatikyToto nařízení platí za předpokladu, že je na vozovkách souvislá vrstva ledu, námrazy, nebo sněhu. Nařízení platí i za předpokladu, že by taková situace vzhledem k počasí mohla nastat. Je samozřejmě důležitější a přirozeně bezpečnější řídit se podle aktuálního počasí. Je tedy opravdu důležité sledovat dlouhodobé předpovědi počasí a podle toho se řídit. Každý samozřejmě také individuálně mění pneumatiky podle svých každodenních zvyků. Třeba i podle denní doby, kdy odjíždí do práce atd. Lidé, kteří jezdí do práce opravdu v brzkých ranních hodinách, přirozeně budou pneumatiky měnit až později a to až ranní teploty budou dosahovat vyšších hodnot.

Pokud si pořizujete nové letní pneumatiky, mějte na paměti, že minimální hloubka dezénu je 1,6 mm. Pokud nákup pneumatik potřebuje nějakou radu, je to jistě to, že opravdu nemá cenu kupovat jen o něco lacinější pneumatiky, které jsou nekvalitní. To samé platí i u ojetých pneumatik. Jejich kvalita a bezpečnost je mizivá a stejně je budete muset po pár sezónách vyměnit. Přeci jen, jízda autem má být co nejbezpečnější a byla by naprostá hloupost doplatit na to kvůli o pár stovek levnějším pneumatikám.

Recenze pneumatik a jejich výměna

vymena pneumatikJe vhodné podívat se na testy a srovnání pneumatik, před tím, než je pořídíte. Pokud chcete alespoň něco ušetřit, kupte letní pneu přes internet. Cena pneumatik koupených přes internet je ve valné většině nižší o 10 až 30 procent. Nezapomeňte ale stejně jako první koukat na kvalitu. Letní pneumatiky seženete již od necelých 700 korun za kus.

Před každým přezutím do aktuálních pneumatik, byste neměli zapomínat nechat si pneumatiky vyvážit. Pokud jste opatrný řidič a pneumatiky skladujete správně, jejich tvar by se měnit neměl. Jestliže však patříte mezi řidiče, kteří sem tam pneumatiku, nebo přímo disk obrousíte-ať už o obrubník, nebo o silnici, výrazně snižujete životnost pneumatik. Zrovna tak jestli se řadíte mezi řidiče, kteří doslova „vymetou“ každou díru. Ostatně každý řidič by pneumatiky svého automobilu měl nechávat převážit a zkontrolovat. Výsledná oprava v důsledku poničení vozu totiž potom vyjde mnohem dráž a je podstatně náročnější.

Přezout automobil můžete buď sami doma, potřebovat k tomu však budete momentový klíč, který vám výrazně při přezouvání pomůže. Jeho cena se pohybuje kolem 1600 Kč, ale zato lze nastavit na několik hodnot, takže ho můžete použít u všech typů vozidel, navíc je vhodný i na motocykly.

Při výměně v autoservisu také není od věci rovnou si i nechat zkontrolovat brzdy u automobilu. Potom už bude vaše auto zcela připravené na příchod jarních dní.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Jak nejlépe připravit automobil na příchod jara
  • Eryn 27.6.2015 (11:44)

    Většina motoristů je jistě natěšená na období, které je bez namrzlých vozovek, tolik otravného sněhu a posypové soli, jenž některým komponentům vozu nedělá vůbec dobře. I proto je dobré nepodcenit přípravu vozu na hlavní sezonu. Našel jsem dobré pneumatiky na: http://www.nokiantyres.cz/inovace/fakta-tykajici-se-pneumatik/cast

Kategorie
<<Bře 2024>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist