Internetový hobby magazín

Menu

PR

Nejnovější články

Jak na paměť a koncentraci?

Srp 1323 Autor: Lenka Netušilová

uceniProblémy s pamětí řeší v současnosti řada z nás. Proč někdo vyvine velké úsilí na zapamatování si obyčejných věcí a jiný si naopak pamatuje i téměř nezapamatovatelné? Pryč jsou doby, kdy špatná paměť souvisela hlavně se starými lidmi. Teď už ale nejsou výjimky i mezi studenty, kteří trpí jak špatnou pamětí, tak problémy s koncentrací. Jak je možné zlepšit paměť a udržet duševní svěžest? Přinášíme jednoduché rady

Dle slov MUDr. Ireny Peprné z kliniky Canadian Medical Care:  „Je vhodné pravidelné cvičení paměti. Ten, kdo si chce zachovat dobrou paměť, by se měl vyvarovat užívání návykových látek, alkoholu, a neměl by ani podceňovat prevenci aterosklerózy. Vhodná je také pravidelná fyzická aktivita, dostatek spánku a odpočinku,“ tvrdí MUDr. Peprná.

Zejména starším lidem často chybí motivace k duševním cvičením, proto je potřeba vymýšlet příležitosti k jejich zapojení do různých aktivit, třeba je motivovat k různým aktivním úkolům, nebo také ke studiu univerzit třetího věku. Pomohou i naprosto jednoduchá cvičení jako sudoku, luštění křížovek, počítání bez kalkulačky, změna zaběhlých stereotypů (například jiná cesta na nákup, použití druhé ruky při zamykání, zapamatování si nákupního seznamu).

Posílení paměti a mozku

Návod je prostý: Cvičit, cvičit a zase cvičit – co se nepoužívá, ochabuje. Paměť je možné podpořit ale i potravinami a doplňky stravy na zlepšení paměti a správného prokrvení mozku. Zajistí dokonce i eliminaci látek, které škodí jako je například kouření.

4 tipy pro lepší paměťkrizovky

1)Hlavolamy, luštění a kreativní hry  – mozek musí být vytržen z klasický stereotypních činností, aby byl nucen pracovat a fungovat trochu jinak.

2)Změna zažitých každodenních činností – používání opačné ruky při čištění zubů nebo odemykání, jiná trasa cesty na nákup, jiný sed běžných denních činností.

3)Učení – oblíbená píseň, báseň nebo film je ideální příležitost k učení. Naučte se novou básničku, zapamatujte si filmové pasáže anebo se naučte text k písničce. Mozek se tímto novým učením osvěží, aktivuje se a bude se zase rozvíjet.

4)Změna stravovacích návyků – pro funkci mozku je zásadní vitamín E, proto je doporučováno konzumovat stravu, v níž je obsažen. Mandle, listová zelenina, slunečnicová semínka – to dodá mozku a paměti energii a oddálí jeho stárnutí stárnutí. Kladný vliv mají i potraviny obsahující omega 3 mastné kyseliny – tedy ryby a mořské plody. Jejich konzumace je vhodná alespoň 2x týdně.

Káva zlepšuje paměť a koncentruje mysl

brahmi moccaNástroj na zlepšení paměti, koncentrace a získání lepší schopnosti učit se, jasně uvažovat a rychle reagovat pochází z přírody. Odedávna je proto využívána himalájská bylina brahmi, která na paměť, mysl a koncentraci pozitivně působí. Dle ajurvédského učení působí brahmi jako výživa mozkových buněk a kvalitní antioxidant. Podporuje a zlepšuje všechny mozkové funkce, schopnosti chápat, pamatovat si, vybavovat si zapamatované a také koordinovat. Dokonce chrání mozek před nepříznivými příznaky stárnutí.

Dalším pozitivem je, že nyní už se nemusíme zabývat obtížným sháněním této bylinky, protože je součástí ajurvédké kávy. Jednoduše ji jen připravíte a vypijete. Navíc je ajurvédská káva vhodná i pro školáky, konečně tedy odpadne i věčný boj rodičů se zakazováním pití klasického kafe.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

5 reakcí na Jak na paměť a koncentraci?
 • Igor 29.10.2016 (20:29)

  já mám mít státnice a čeká mě horda učení, tak bych se měl na to taky nějak připravovat, ale nevím jak… nechci pít jen kafe a energy nápoje :/

 • Adéla 25.10.2016 (22:02)

  já když jsem potřebovala a když potřebuji tak si kupuji tento přípravek http://www.brainmax.cz/ a jsem s ním v pohodě tak to zkus a uvidíš :))

  • Marie 28.10.2016 (21:15)

   já vám nevím, ale mozek se prostě musí pořád procvičovat a vitamíny či doplňky stravy jsou potřeba určitě, mně taky hodně pomohly 😉

  • Petr 27.10.2016 (16:41)

   to zní docela dobře, jen to pořádně prokouknu a až pak se rozhodnu jestli si to koupím nebo ne, ale zatím to vypadá velmi slibně 🙂

 • Petr 23.10.2016 (15:58)

  lidi, docela mě teď čekají těžké zkoušky ve škole a potřebuji se nějak koncentrovaqt na práci a na učení. Nevíte co je teda nejlepší na mozek, paměť?

 
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist