Jak na jarní mrazíky? Na záhoně pomůže netkaná textilie, v sadu kouř a voda
Jarní mrazíky na zahradě mnohdy dokážou pořádně znepříjemnit život. Ať už jde o svátky ledových mužů, nebo pozdější dobu, nízké teploty nás dokážou vždy překvapit a napáchat škody. Stačí když v noci klesne teplota pod nulu, přízemní mrazíky mohou zničit naše snažení v hlíně. Jak se bránit?
Pomůže skleník nebo fóliovník
Pokud nechcete, aby vám nečekané mrazíky zkřížily vaše pěstitelské úsilí, pořiďte si fóliovník. Jeho výhodou je, že se dá podle potřeby přesouvat, a navíc je levný. Levnější než skleník, který je pochopitelně tou nejúčinnější obranou proti mrazu.
Fólie nebo netkaná textilie
Jestliže máte nějaké rostliny na záhonech, na skalce, další možností, jak je chránit před příliš velkým chladem je překrytí buď netkanou textilií nebo také fólií. Například rajčata, papriky nebo okurky a cele dokáže právě netkaná textilie či fólie poměrně dobře ochránit. Hlásí-li meteorologové silnější mrazy, vyplatí se použít u netkané textilie klidně i dvojitou vrstvu. Pomoci si můžete ale třeba i jinak, pokud rostlin není příliš mnoho. Máte-li domy zbytečné pet lahve, které jste ještě nevyhodili do kontejneru, rozřežte je na poloviny. Tyto půlky lahví pak pokládejte na rostliny. Nedostává-li se vám pet lahví, mohou posloužit i sklenice.
Chemicky proti vymrzání
Existují samozřejmě i přípravky proti vymrzání rostliny, ale je na vás, zda je budete chtít použít.- jde samozřejmě o chemii, a tak ne každý po ní s radostí sáhne. Umožňují zvýšit odolnost rostlin proti mrazu. Většinou se takovými přípravky rostlina zaleje ke kořenům. Podobně existují speciální postřiky proti mrazu. Většinou se jedná o prášek, jež se míchá ve vodě a pomocí kvalitního rozprašovače udělá na květech ochranný film.
Kouř jako obrana
Jak jinak chránit květy ovocných stromů? Ačkoli se ovocnáři snaží o to sady vykuřovat, vytápět. Pod kvetoucími stromy navrství třeba plevel, vlhká sláma, rostlinný odpad. Do spodní části hromady se dá suchý materiál, který naopak hoří dobře jako například suchá sláma, seno. Vrchní část hromady se pak přesype hlínou. Tyto hromady nesmí hořet, pouze produkovat souvislý dým. Zda má tato aktivita žádoucí efekt a neznamená jenom výdaje navíc.
Kropení vodou a odpařování
Někteří ovocnáři ale uvádějí, že je dobré stříkat rozkvetlé koruny stromů vodou v průběhu mrazíků. Předpokladem ovšem v takovém případě je, že mají zavlažování prováděné horem. Je ale nutné vytvářet pouze jemnou mlhu, ta ulpí i na květech a pomůže je ochránit. Jinou variantou je odpařování vody. V tom případě se do sadů dávaly nádoby s teplou vodou, jejíž odpařování vytvořilo kolem stromů mlhu za účelem zahnání mrazu.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.