Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Jak důkladně vyčistit různé druhy grilů pro lahodné letní grilování na zahradě

Srp 2204 Autor: Claudie Kornelová

Vaše grilování bude mnohem lepší! Jakmile se naučíte čistit gril, bude příprava všech vašich oblíbených grilovaných pokrmů, včetně hamburgerů a ovoce, snazší (a chutnější). Objevte nejlepší způsob čištění grilu, ať už se rozhodnete grilovat na plynu nebo na dřevěném uhlí.

gril

Grilování je nejen zábava, ale také se po něm musí gril důkladně vyčistit. Zdroj foto: Unsplash.com – Vincent Keiman

I když je důležité zdokonalit se v technice grilování steaků a zvládnout teplotu hamburgerů, nejdůležitější krok grilování nastává až po použití grilu. Když se naučíte čistit gril (ano, musíte to dělat pokaždé), snáze dosáhnete svěží a zároveň kouřové chuti svých oblíbených grilovaných receptů.

Navíc vše, co na grilu připravíte, půjde snáze obrátit a sundat z roštu, když bude povrch čistý – což znamená, že nejlepší hamburger začíná na skřípavě čistém grilu. Čištění grilu je rychlý úkol, který pomůže udržet zdraví vašich přátel a rodiny, a dokonce může způsobit, že vaše hamburgery a klobásy budou také lépe chutnat.

Ať už dáváte přednost grilování na dřevěném uhlí nebo na plynu, tyto tipy, jak nejlépe vyčistit gril, vám pomohou dosáhnout při grilování na zahradě profesionálních výsledků. Ukážeme vám, jak vyčistit venkovní elektrický gril, nejlepší techniky pro čištění grilu na rošty a provedeme vás čištěním grilu na grilování pro vaše nejlepší hamburgery na zahradě.

Jak čistit gril na dřevěné uhlí

Předejděte přichycení potravin na grilu na dřevěné uhlí tím, že po každém použití vyčistíte rošty. Před čištěním nechte uhlíky trochu vyhasnout, ale mějte na paměti, že částečky se nejsnáze uvolňují, když je rošt ještě teplý.

Při čištění grilu na dřevěné uhlí si pro jistotu nasaďte žáruvzdorné rukavice nebo rukavice na grilování. Ocelové rošty drhněte grilovacím kartáčem s dlouhou rukojetí z nerezové oceli nebo grilovacím kartáčem bez štětin, aby se do potravin nedostaly nebezpečné štětiny.

Jakmile gril na dřevěné uhlí vychladne, vysypte spálené uhlíky a opatrně je zlikvidujte. Po úplném vychladnutí roštu i grilu obojí omyjte pomocí jemného mýdla a ocelové vlny. Poté nechte všechny části oschnout (nebo je otřete do sucha ručníkem) a teprve poté gril přiklopte víkem a uložte mimo dosah živlů. (Sušící část tohoto procesu čištění grilu je nezbytná, abyste se nemuseli učit, jak čistit rezavý gril!)

gril

Gril nezapomeňte pořádně vysušit. Zdroj foto: Unsplash.com – Jaco Pretorius

Jak čistit plynový gril

Nejlepší způsob čištění plynového grilu začíná zvýšením teploty po každém použití. Zapněte gril na nejvyšší výkon na 10 až 15 minut se zavřeným víkem, abyste spálili všechny přebytečné kousky – podobně jako při čištění trouby. Vypněte gril a nechte jej mírně vychladnout, poté uvolněte zbytky z grilovacího roštu pomocí kartáče z nerezové oceli. Tím nejen zabráníte přichycení, ale také se vyhnete vzplanutí (prudkému vzplanutí) při příštím grilování.

Jakmile plynový gril zcela vychladne, otřete vnitřní i vnější povrch měkkým hadříkem a teplou mýdlovou vodou. Pokud je špína opravdu připečená, vyjměte grilovací rošty a namočte je na 15 minut nebo déle do kbelíku s mýdlovou vodou. Opláchněte čistou vodou a rošty otřete do sucha.

Chcete-li vyčistit vnitřek plynového grilu, vezměte do ruky ruční nebo dílenský vysavač. Pomocí kartáče na gril odstraňte saze a poté je vysavačem vysajete. Vyčistěte hadicí a otřete ručníkem do sucha.

Jak čistit gril na roštu

Pokud jste někdy vařili na litinové pánvi, pravděpodobně jste slyšeli radu nepoužívat mýdlo – a totéž platí i pro grilovací rošt. Použitím mýdla nebo chemikálií se z grilovacího roštu odstraní ochucený povrch, což znamená, že se na něj jídlo bude lepit a nebude tak dobře chutnat. Přesto je důležité dbát na to, aby byl povrch po každém použití řádně vyčištěn.

Naučit se čistit grilovací rošt je snadné: Jakmile skončíte s přípravou pokrmů, vezměte kovovou špachtli a seškrábněte z ní zbytky jídla nebo tuku. Dokud je rošt ještě horký, nalijte na kovový povrch vodu. Voda se bude vařit a odpařovat zbývající částečky jídla, takže vám může pomoci pokračovat ve škrábání špachtlí, zatímco budete nalévat vodu. Poté pomocí grilovacích kleští otřete horký povrch čisticí utěrkou, abyste nasákli zbytky vody a odstranili zbývající kousky jídla. V případě potřeby postup opakujte, dokud nebude rošt zcela čistý, a před dalším použitím jej nechte zcela vyschnout.

Po vyčištění grilu se můžete rozhodnout, že jej znovu nasajete. Za tímto účelem nechte rošt trochu vychladnout. Chcete ji mít teplou, ale ne tak horkou, aby z ní prskal olej a kouřil. Poté na teplý povrch nalijte velmi malé množství kořenícího oleje (asi o velikosti nikláku nebo menší) a pomocí čistého hadříku jej rozetřete. Hadřík nasákne část oleje, když ho vetřete do pánve, takže vám zůstane okořeněný povrch, který není mastný na dotek.

gril

Podle typu grilu volte čistící variantu. Zdroj foto: Unsplash.com – Chris Lawton

Jak vyčistit gril s udírnou

Podobně jako litinové pánve jsou i mnohé udírny opatřeny olejovým povlakem, který chrání vnitřní prostor před korozí. Při čištění udírny je důležité tento povlak udržovat a zároveň se zbavovat popela a přebytečných nánosů. Po každém použití odstraňte a zlikvidujte popel a zbytky tuku z udírny. Mřížky vydrhněte kartáčem na grilování a mastnotu nebo rozlité tekutiny otřete vlhkým hadříkem. Velké nánosy tuku nebo připečených potravin z grilovací komory seškrábejte tmelem nebo podobným nástrojem.

Jak čistit plochý gril

Ačkoli se s plochými grily nejčastěji setkáváme v restauracích a jiných komerčních kuchyních, mohou být skvělým doplňkem i pro vaše venkovní vaření. S čištěním plochého grilu začněte, když je jeho povrch ještě horký. Pomocí škrabky na rošty odstraňte zbytky jídla a tuku. Opatrně nalijte na povrch teplou vodu (připravte se na páru), abyste pomohli vyvařit další nánosy. Pomocí drátěnky připevněné k rukojeti odstraňte všechny zbytky, které na povrchu zůstaly, a poté povrch opláchněte a otřete.

gril

Zvlášť po sezóně je důležité gril pořádně umýt. Zdroj foto: Pixabay.com – andreas160578

Jak vyčistit gril bez kartáče

Pokud nemáte po ruce kartáč na grilování, zkuste kovovou špachtli s dlouhou rukojetí nebo uchopte kouli fólie kleštěmi a rošty potřete. Obě tyto možnosti fungují dobře při čištění grilu bez kartáče a umožňují drhnout rošty tak, aby se na nich netvořily nečistoty.

Jak čistit příslušenství grilu

Příslušenství ke grilu, včetně kartáčů, špachtlí, kleští a dalšího kuchyňského náčiní, je také třeba po každém grilování řádně vyčistit. I v případě náčiní, které je technicky vhodné pro mytí v myčce, je nejlepším způsobem čištění grilovacího náčiní obvykle ruční mytí. Vhazování mastného grilovacího náčiní do myčky může vést k ucpání vodovodního potrubí a ještě většímu nepořádku. Namísto toho namočte grilovací náčiní do směsi horké vody a několika kapek mýdla na nádobí, které je určeno k odstraňování mastnoty. Pomocí drhnoucí houbičky nebo štětinového kartáče uvolněte připečené jídlo a mastnotu, pak náčiní opláchněte a dobře osušte čistým hadříkem.

Díky těmto tipům budete znát nejlepší způsob čištění grilu bez ohledu na to, jaké nářadí již máte po ruce. Pokud se chystáte pravidelně připravovat grilované recepty, usnadněte si život a zásobte se všemi nástroji na čištění grilu. Pokud vytáhnete gril jen párkrát do roka, zůstaňte u mýdlové vody a použijte naše tipy na čištění grilu bez kartáče na grilování. Ať už se s tím vypořádáte jakkoli, je důležité čistit gril po každém použití a před grilovací sezónou a po ní, aby bylo vaše zařízení ve špičkové kondici pro venkovní vaření.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist