Horké dny žádají razantní řešení: Jak si dopřát spolehlivé ochlazení?
Jestliže jste si letos dopřáli dovolenou u vody, dost možná vás čekal obtížný návrat do reality. Většina z nás se zpátky domů těší, ale pokud váš dům nebo byt snadno podléhá vysokým teplotám, letní dny strávené doma bývají spíše za trest než za odměnu.
Během dne se s horkem dovedeme ještě smířit, nicméně noční vysoké teploty nás dovedou připravit o vydatný spánek, a tak nám pokazit průběh celého následujícího dne.
Řešení se nabízí celá řada, avšak mezi ty nejúčinnější patří nepochybně klimatizace. Přicházejí v celé řadě provedení, a tak mezi nimi najdete vhodný typ pro byty a domy všech tvarů a velikostí.
Mobilní jednotky pro snadný přesun
Lidé, kteří si chtějí dopřát spolehlivé ochlazení, ale zároveň by se rádi vyhnuli technickým úpravám svého zázemí, nejčastěji vyhledávají mobilní klimatizace.
Jedná se o jednotku, která v sobě zahrnuje veškeré funkce nutné pro efektivní chlazení místnosti. Jediné, co ke svému provozu potřebuje, je přísun elektrického proudu a umístění u okna, kterým prostrčíte hadici pro odvod přebytečného tepla z místnosti ven. Pak už stačí jen nastavit provozní režim a zbytek už jednotka zvládne zcela sama.
Mobilní klimatizace se vyrábějí s různými parametry – mohou mít kompaktnější rozměry pro snadný přesun a bezproblémové umístění do menších pokojů nebo naopak velmi vysoký výkon, který jim propůjčuje schopnost vychladit i velmi velké místnosti.
Potenciální nevýhodou by mohla být vyšší spotřeba energií. I když se dnes vyrábějí velmi úsporné modely, v porovnání s klasickými nástěnnými klimatizacemi se za příliš úsporné považovat nedají.
Pokud navíc do otevřeného okna nedáte žádnou izolaci, bude vám do místnosti proudit teplý vzduch zvenčí, a tak ochlazení nebude tak razantní.
Nástěnná klimatizace na celý život
Protipólem mobilních klimatizací jsou stacionární neboli nástěnná zařízení. Ta už se neskládají pouze z jedné jednotky, ale ze dvou – venkovní a vnitřní, která má pevné místo na zdi a tím pádem ji nelze přesunout.
Obě jednotky musí být vzájemně propojeny, a proto jsou nutné stavební úpravy. Na druhou stranu však při samotném provozu není třeba řešit odvod teplého vzduchu a kondenzátu – klimatizační systém se o vše postará.
Zároveň jsou odstraněny tepelné zisky způsobené samotným provozem klimatizace, díky čemuž je nástěnná varianta mnohem efektivnější. Tomu pomáhá i rozložení chladícího procesu do dvou jednotek.
Pospolu jsou schopné dosáhnout výrazně vyššího výkonu při menších nárocích na energie. Když se podíváte na srovnání nástěnných klimatizací, zjistíte, že tyto jednotky běžně spadají do energetické třídy A+++.
Samotná jednotka navíc nezabírá prakticky žádné místo – díky pevné instalaci na zeď nikde nepřekáží a hodí se tím pádem i do menších bytů.
I stavební úpravy něco stojí
Při nákupu nástěnné klimatizace je však počítat s tím, že kromě samotné jednotky utratíte nemalou sumu i za stavební úpravy nutné pro její instalaci. Ty se mohou lišit podle typu stavby, kam chcete zařízení instalovat, i toho, jak daleko od sebe jednotky umístíte.
Pokud jste si ušetřili dostatek vlastních prostředků, nejedná se o žádnou velkou komplikaci. Nicméně pokud jste jednotku už pořídili a nezbylo vám dost financí na instalaci, může být na místě zvážit financování pomocí úvěru.
Nemusí se jednat o žádné závratné částky – obvykle stačí několik tisíc. Nicméně i to může být v určitých životních situacích problém. V některých případech mohou posloužit nebankovní půjčky bez doložení příjmů, které mají výhodu v tom, že jsou vyřízené během chvilky.
I když ale potřebujete jen malou částku, je třeba myslet na to, že jde o závazek, který není radno podceňovat. Proto si dobře spočítejte, zda potenciální úvěr budete schopni splácet. S opožděnými splátkami se totiž pojí sankce, kvůli kterým by vás nová klimatizace mohla vyjít velmi draho.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.