Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Hnojení broskvoní

Kvě 1109 Autor: Redakce

broskvoňZákladem pro pěstování chutných broskví je bezesporu výběr vhodné odrůdy a stanoviště. Pokud máte chráněné stanoviště, lze tyto stromy pěstovat i mimo nížiny. Vždy jim ale dopřejte dostatek světla, zálivky, ale také speciální hnojení. Právě u broskvoní nedoporučujeme používat univerzální hnojiva nebo dokonce čerstvý kompost či hnůj. Pokud na zahrádce nemáte lehkou úrodnou půdu, můžete si pomoci klasickým zahradním substrátem- broskvoním totiž vyhovuje neutrální pH s větším obsahem vápníku.

Broskvoně vysazujeme na jaře, protože do zimy stihnou nasadit velkém množství malých kořínků a stromek lépe přezimuje. Před výsadbou substrát vyhnojte, ale nezapomeňte rovněž na přihnojování během celé vegetační doby zejména u plodících stromů.

Hnojení vzrostlých stromů

Při dokvětu broskvoní je potřeba podpořit velikost a kvalitu plodů. Hnojením ale zvyšujeme také odolnost a celkově dobrý stav broskvoní. Vitalita stromu je základ pro růst a odolnost proti kadeřavosti i škůdcům.

Vodorozpustné hnojivo jednoduše rozmícháme ve vodě a broskvoň zalijeme. Takto vytvořený hnojící roztok použijeme 4 x za rok. Dále můžeme podpořit vstřebávání živin. Roztok Lignohumátu v barvě tmavšího čaje dáme do postřikovače a postříkáme jím listy stromu. Lignohumát je naprosto univerzální vodorozpustný balzám pro rostliny. Jako postřik na listy lze použít i na zeleninu a další ovocné i okrasné stromy.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

2 reakce na Hnojení broskvoní
  • Jiří Hájek 1.9.2013 (11:06)

    Koupil jsem zahrádku, kde byla také asi 12letá broskvoň. Původní majitel ji nijak neošetřoval ani nehnojil. Já jsem před třemi lety začal s předepsanými postřiky a broskvičky se začaly objevovat. Ale vždy při dozrávání se na broskvích objevily černé tečky, které se rozrostly v černé fleky až na polovičku plodu.Po dozrání je nroskev mírně nahořklá, ale hlavně nevzhledná. Jedná se o nějakou nemoc celého stromu ? Jak proti tomu bojovat? Děkuji za odpověď. Jiří Hájek Tábor.

    • NOVEX 10.4.2016 (22:25)

      Odpovídám asi s křížkem po funuse.Domnívám se,že vaše broskvoň má za a)kadeřavost,za b)houbovou chorobu moliniozu.V případě a)má zkrabatělé lístky,jako by s puchýřky.Tuto chorobu je nutno začít léčit na podzim a to cca v půlce října postřikem 5% roztokem Sulky s přídavkem (na 10 litrů postřiku)50ml Jaru jako smáčedla.Za týden postřik Kuprikolem dle návodu.Na jaře pak už koncem února!!!,za slunečných dnů a teplotách nad 8 stupňů Sulka a po 7-14 dnech opět Kuprikol.V březnu zopakovat stejný postup.Střídat sirnaté a měďnaté prostředky.Vždy buď s předraženým smáčedlem nebo levněji s Jarem.Ale puze s Jarem!Ten mám vyzkoušen a je to na 100%.Bude vám to trvat asi dva roky,než dostanete strom do kondice.Pak pokračovat každý rok stejně.
      Za b) postřikem Ulkou i Kuprikolem omezíte i moliniózu ale po nasazení plodů stříkám v květnu a v červnu Horizonem.Víc vám nemohu poradit.A samozřejmě,pokud jste začátečník,kupte si hnojivo pro broskvoně s bórem.Hodně štěstí.

Kategorie
<<Zář 2024>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist