Fíky lze pěstovat i u nás
Ano fíky s docela dobrými výsledky vypěstujete i u nás-a to díky mrazuvzdorným kulivarům (snesou až -16°C). Navíc se dají dobře rozmnožovat, stačí, když během léta odeberete malé větévky jako řízky. Odstříhneme asi 25 cm dlouhou vyzrálou větvičku, sestříháme listy na ½ čímž zmenšíme listovou plochu a zabráníme odparu. Můžeme použít stimulátor (tekutý nebo práškový) a řízek píchneme do rašelinového substrátu nebo do vody. Nádobu se substrátem můžeme zakrýt průhledným sáčkem pro udržení vlhkosti. I přesto většinou fíkové řízky odhodí listy a asi po 14ti dnech začne vytvářet kořeny. Na podzim řízek zasadíme do cca 9 cm květníku a necháme zimovat v zimní zahradě nebo studenější místnosti. Nelekejte se, protože většina kultivarů shazuje listy. Na jaře (duben) je potřeba malou rostlinku vysadit na slunné chráněné místo k jižní zdi domu, která bude sloužit pro vedení větví vzrostlejších stromů.
Dopřejeme jí humózní půdu a pomalupůsobící organická hnojiva. Nezapomínejte stromek každoročně hnojit, ale není potřeba kypřit (fíkovník má nejen hluboké, ale i povrchové kořeny). V období léta často zaléváme. Na podzim je vhodné nevyzrálé letorosty dostatečně přikrýt. Můžete si pomoci tím, že mladé letorosty opatrně ohnete k zemi. Přikryjte i půdu kolem fíkovníku, ochráníte tak povrchové kořeny. I pokud fíkovník částečně namrzne, měl by během jara zregenerovat. Během léta postupně vyřezávejte zdřevnatělé výhony. Fíkovník by měl mít pouze ohebné leterosty (jedno a dvouleté), protože právě na těch se na podzim dočkáme chutných plodů. Fíkovník rodí po 3-5 ti letech. Fíkovník lze pěstovat i v přenosných nádobách nebo sklenících.
Fíkovník je rodina bez mála 1000 druhů stromů a keřů z čeledi morušovníkovitých. Vyzrálé plody známe čerstvé i sušené. U nás se nejčastěji pěstuje fíkovník skvoň (Ficus carica). Jde o opadavý strom s nenápadnými květy a výbornými sladkými plody, které vypěstujete i u nás. Pokud ale rostlinku kupujete někde v zahradnictví, dávejte pozor, ať koupíte samičí rostlinu, která plodí. My ale doporučujeme koupit obě rostliny a vysadit je blízko sebe, ať má hmyz jednodušší opylování. Případně můžeme opylovat ručně-štětečkem. Vysadit ale můžete i druhy, které opylení nepotřebují a vegetativně množíme jen samičí rostliny. Z těchto druhů se fíků dočkáte mnohem pravděpodobněji.
Fíky jako ovoce
Fíky zná většina z nás sušené jako pochoutku nebo přísadu do cukroví. V supermarketech ale seženete i čerstvé cca 7 cm velké hruškovité fíky, které obsahují více než 20% cukru (fruktózy). Fíky obsahují velké množství vitamínů, minerálů a aminokyselin. Nechybí jim ani látky podporující trávení (enzymy). Fíky jsou vyhledávané pro podporu dobré nálady, zvyšují soustředění podporou mozkové činnosti a v obvazech hojí rány. Doporučuje se i při redukčních dietách.
Komentáře k článku
Milan 23.6.2022 (06:55)
Dobrý den. Mě by zajímalo, zda je vhodné fíkovník zastřihávat, když vyhání do velké výšky a pokud ano, tak v které roční době?