Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Dřevěné terasy-díl 2.

Čvn 1418 Autor: Redakce

Montáž teras

drevene terasyPodklad pro terasu musí být samozřejmě rovný (resp. v malém sklonu, umožňující odtok vody směrem od budovy) a co nejméně členitý, jednak kvůli nižší spotřebě materiálu, jednak kvůli menší pracnosti při pokládce. Jednou z variant je položení latí na geotextilii, která zabraňuje prorůstání trávy mezi palubkami. Doporučujeme se však geotextilii vyhnout, pokládáme-li prkna přímo na zem. Textilie totiž zabraňuje průsaku vody a tím ji zadržuje pod prkny. Ta pak mohou začít hnít, pokud nebudou vhodně ošetřena. Také se nasáklá prkna mohou začít prohýbat vlivem tepla a slunečního záření. Ideální řešením je tedy pokládka se vzduchovou mezerou pro odvětrávání vzduchu a proti zapařování latí. Pod vzduchovou mezeru je vhodné podklad pokrýt pískem nebo štěrkem, který umožňuje průsak vody a nevytváří vhodné prostředí pro růst rostlin. Do podkladu zasazujeme výškové nastavitelné terče či železobetonové patky.

Dřevěné hranoly, tedy rošty či rámy, jsou v případě patek uloženy v kovových nohách, zabetonovaných do patek. Tyto hranoly bychom měli umisťovat ve vzdálenostech 40 až 45 cm od sebe. Palubky o síle cca 2 cm se pokládají na dřevěné rošty či rámy. Dřevěné hranoly, ideálně ze stejného materiálu jako je podlaha, z důvodu zabránění různé tepelné roztažnosti, bobtnání, sesychání a škůdcům.

drevene terasyDřevěná latě jsou zdrsněny drážkami s protiskluzovou funkcí a opatřeny ochranným nátěrem. Prodávají se i verze hladké, bez drážek. Latě se připevňují k roštům pomocí nerezových vrutů (na metr neteční se spotřebuje asi 36 vrutů), spojovat s podkladem je musíme v každém křížení. U konců prken musí být vruty maximálně 7 cm od kraje, aby se zamezilo zvedání konců latí. Vruty voně tak dlouhé, aby jejich délka byla minimálně dvakrát větší, než je tloušťka pochozím prkna. Variantou připojení prken tak, aby spoje nebyly vidět je pomocí bočních spojek, které se namontují na boční hrany prken. Poslední možností je skrytý spoj, při kterém nejsou vidět ani spoje mezi prkny. Při tomto způsobu se prkna k nosnému roštu přivrtávají zespodu. Je možné je použít pouze u velmi stabilních dřevin, aby držely připevněné.

Dřevo má větší tvarovou nestálost. Je tedy potřeba počítat s roztažením při teplých dnech a smršťování při chladných. Z tohoto důvodu musíme počítat s dilatacemi – tedy mezerami, do kterých se materiál může rozpínat. Tyto dilatační mezery by měly být široké podle typu dřeva, obecně asi 4-10 mm.

Thermowood

Možností jak zaručit větší tvarovou stálost a odolnost proti povětrnosti je nechat si tepelně upravit dřevo nebo přímo takové koupit. Toto „upečené“ dřevo nepřijímá žádnou vlhkost a nemůže tak pracovat, tedy bobtnat nebo sesychat.

Nestačí pravé dřevo?

drevene terasyV dnešní době je možné sehnat i materiály vypadající jako dřevo, pocitově stejné a s lepšími vlastnostmi. Tyto materiály se nazývají Wood-plastic composite (WPC), což znamená kompozitní materiály kombinující dřevo a plasty. Mají nespočet výhod, zejména jde o vyloučení nátěrů, zachování odstínu, delší životnost a odolnost vůči povětrnosti. Snad jedinou nevýhodou je cena těchto materiálů, která je samozřejmě vyšší než u klasického dřeva, na druhou stranu zmizí náklady spojené s ošetřováním takovýchto podlah. Využijete je například u bazénu, kde není riziko třísek a uplatní se odolnost vůči vodě.

Co je WPC?

Jak napovídá název, jde o složeninu dřeva a plastu. Dvě třetiny materiálu tvoří dřevitá moučka, zbytek tvoří polymer. Ten zamezí nejen napadení hmyzem nebo plísněmi a hnilobou, ale také zabrání kroucení, nerovnostem a vlivům povětrnosti (déšť, mráz, slunce) a s tím spojenému bobtnání či sesychání. Vizuálně vypadá stejně jako dřevo nebo i lépe. Na dotyk rozdíl opravdu nepoznáte. Barevnost kompozitů se změní jen lehce, tenká vrstva dřevěných částeček se dostane na povrch, kde mírně zesvětlají, pak ovšem barevnost zůstává stejná. V nabídce jsou jednak prkna hladká nebo s drážkami.

Srovnatelná je cena montáže, kdy se kompozity skládají přesně jako pravé dřevo. Proto je možné si podlahu položit svépomocí. Cena kompozitních materiálů se pohybuje okolo 2.000 Kč/m2, což je srovnatelné s nejkvalitnějšími exotickými dřevinami. Výrobci však zaručují stálost a kvalitu WPC až 25 let. Výrobci pravých dřevěných palubek stanovují záruční dobu kolem pěti let.

Ceny

drevene terasyNa terase je možné na metr čtvereční ušetřit kolem 1.500 Kč, použijeme-li nejlevnější materiál. Chceme-li však například teakovou podlahu, musíme si připravit zhruba 4.000 Kč na metr čtvereční. Nejlépe bude, spočítáte-li si sami náklady na podlahu terasy nebo chodníku, připočítáte práci, zahrnete požadavky na stálost, ošetřování a kvalitu a poté se rozhodnete, jaký materiál zvolíte.

Pak stačí nakoupit materiál, složit podlahu a pak už si jen užívat slunných dní na vaší krásné nové dřevěné terase!

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Bře 2025>>
PÚSČPSN
24 25 26 27 28 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
události