Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Co vše je třeba udělat před zahájením chatařské sezóny?

Bře 2230 Autor: Claudie Kornelová

Na co se všichni chataři nejvíce těší? Víme to přesně, na zahájení chatařské sezóny. Co vše byste měli udělat předtím, než ji zahájíte?

chata

Před začátkem chatové sezóny ji nezapomeňte nejdříve důkladně zkontrolovat. Zdroj foto: Unsplash.com – Birgit Loit

Chatu a okolí si důkladně prohlédněte

Pakliže jste na chatu přes zimu nejezdili, o to více času jí věnujte nyní. Prohlédněte si okolí, zda se vám v něm náhodou neubytovali nechtění návštěvníci. To samé proveďte s interiérem chaty. Podívejte se, zda nemáte děravou střechu a nedostali se vám dovnitř třeba ptáci, lasičky, toulavé kočky. Zkontrolujte komín, sklep a spíž. Pakliže se vám cokoliv nebude zdát, buďte při dalším pohybu opatrní. Mohlo by totiž dojít k tomu, že se zvíře vyděsí a napadne vás.

Myši a veverky jsou jen zřídkakdy hrozbou, jejich trus však může být pro vaše zdraví ohrožující. Proto, pakliže se pustíte do jeho odklízení, mějte dobře zabezpečené dýchací cesty, chráněné oči i pokožku rukavicemi. Jestli se na odklízení takového odpadu necítíte, klidně si na pomoc zavolejte deratizátory. Ty se s tím poradí, a navíc vám prostředí vydezinfikují.

chata

Chatu zkontrolujte, zda-li se v ní po zimě nenachází třeba nějaká zvířátka. Zdroj foto: Unsplash.com – Sergey Semukhin

Pořádně vyvětrejte

Jakmile se ujistíte, že je zcela bezpečné do vaší chalupy vstoupit, otevřete všechna okna, abyste vyvětraly zatuchlost, která se v ní rozhodně za celou zimu nachytala. Čerstvý vzduch nejen, že pomůže vyvanout zatuchlému vzduchu ven, ale také vysuší případnou vlhkost. Pakliže by po vyvětrání by stále zvláštní zápach ve vzduchu přetrvával, podívejte se, zda se v chatě nevyskytuje plíseň.

Zkontrolujte elektřinu

Možná si budete chtít rozsvítit. Ještě před tím, než to uděláte, zkontrolujte elektřinu. Zda jsou všechny kabely, pojistky a jističe v pořádku. Jinými slovy byste měli provést bezpečnostní kontrolu. To samé platí i pro vodu.

elektřina

Než budete chtít zapnout elektřinu, zkontrolujte nejprve všechny skříňky. Zdroj foto: Unsplash.com – taner ardalı

Ukliďte

Třebaže jste uklízeli naposledy na podzim před zazimováním, věnujte svoji péči a čas důkladnému úklidu. Správně byste měli vydezinfikovat všechny pulty a povrchy, otřít kliky od dveří. Umýt okna a podlahy. To samé platí pro nádobí. Udělejte to, i pokud vše vypadá sebečistší. Nikdy byste nevěřili, co se na takových povrch může nachytat.

Zkontrolujte své bezpečnostní systémy

Máte-li chatu zabezpečenou bezpečnostním systémem nebo je-li ve vaší chatě detektor kouře či hasicí přístroj, i to vše zkontrolujte.

hasící přístroj

Totéž platí pro detektory kouře a hasicí přístroje. Zdroj foto: Unsplash.com – Ali Yılmaz

Udělejte si seznam

Pokud jste zaznamenali nějaké nedostatky, připravte si seznam toho, co je třeba koupit, nahradit či opravit. Budete se tak lépe orientovat. Může se jednat o pořízení těch nejdrobnějších věcí jako jsou čisticí prostředky až po nové okapy například.

Připravte se na hlad

Protože pomalu ale s jistotou zahajujete sezonu, je třeba myslet na to, co by ve vaší chatě nemělo chybět k zakousnutí. Při své první návštěvě už byste chatu mohli vybavit konzervami, suchou rýží, kávou, čaji a podobnými surovinami. Pakliže jste odhodlaní na chatě již pobývat více, přivezte si tam i těstoviny a brambory. To vše patří k naprostému základu. Jakmile zapnete ledničku, můžete začít s vybavováním masem, zeleninou a jinými produkty.

Pro vaši první návštěvu platí i to, že pokud byste si chtěli opravdu odpočinout, můžete si uvařit něco dobrého doma a ohřát si to na chatě. Dopřejete si tak chutnou stravu na čerstvém vzduchu a navíc, až se vrátíte domů, tak nebudete celí znavení ještě muset stát u plotny.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist