Co se bude s vaším tělem dít, pokud vysadíte kávu?
Život bez lahodného šálku kávy si asi dnes už umí představit málokdo. Začátek dne vám vaše oblíbená káva dokáže udělat hned trochu více snesitelnější, jenže v průběhu dne si těchto šálků dáte ještě několik. Pokud již máte pocit, že to s pitím tohoto nápoje lehce přeháníte, zkuste ji omezit, nebo klidně na jeden týden zcela vysadit. Jste zvědavi, co se začne s vaším tělem dít?
Káva je dobrým pomocníkem
Samozřejmě není naším cílem vás od pití kávy navždy odradit, sami kávu milujeme. Jde ovšem o množství, které jste schopni během jednoho dne vypít. Za dávku kofeinu, která je zcela v pořádku a tělu nijak neškodí se považuje maximálně 4 až 6 šálků kávy denně. V takové míře vám kofein nebude nijak škodit, ba naopak budou se naplno projevovat jeho pozitivní účinky, mezi které patří snižování únavy, a naopak zvyšování pozornosti. Kvůli těmto důvodům si asi většina z vás našla ke kávě cestu. Kofein však dokáže do určité míry i potlačit bolest, zrychlit metabolismus ale také zahnat chutě na jídlo. Pokud jí tedy budete pít v přiměřeném množství, pravděpodobně můžete zůstat v klidu.
Pijete více než je doporučeno?
Pokud však sami víte, že si často dopřáváte šálků více, než je zdrávo, je nejspíš na čase se nad tímto problémem zamyslet. V takové míře, již totiž může mít kofein na vaše tělo negativní dopady, a pokud její pití omezíte, či dokonce vynecháte, sami rychle pocítíte, jak na tuto změnu začne reagovat váš organismus. Co vás tedy pravděpodobně čeká?
Bolest hlavy
Vynechání kofeinu s sebou nese jednu nepříjemnost, a tou je častější bolest hlavy. Jde o tzv. bolest hlavy z nedostatku kofeinu. Vaše tělo si na jeho příjem navyklo a teď mu schází. Pokud kávu zcela vynecháte, vašemu tělu začnou chybět stimulanty, které vám napomáhaly udržet pozornost a zahnat únavu. Při takovém nedostatku se naopak dostaví hormon, který zodpovídá za odpočinek a únavu. Chemická reakce v mozku poté automaticky spouští bolest hlavy. Pokud se i u vás tento problém dostavil, je dobré začít s vynecháváním kávy postupně a nevystavovat tělo tak velkému šoku. Můžete tedy snižovat množství kávy postupně, dávat si ji jen jednou za dva dny, nahradit ji čajem, který určitou dávku kofeinu obsahuje také, zkrátka dělejte to, co vám bude vyhovovat nejvíce.
Mohou se dostavit i další abstinenční příznaky
Odvykání kávě může být také velice složitý proces. I na pravidelné dávce kofeinu si totiž lze vytvořit závislost a zbavit se jí může být běh na dlouhou trať. Kromě bolesti hlavy vás tak může potkat ještě celá řada dalších potíží a je dobré na ně být připraven. Mohou vás potkat nevolnosti, příznaky nemoci, deprese, podrážděnost, nebo velké změny nálad. Pokud tyto stavy však zvládnete překonat, nakonec se vám uleví a dostaví se spíše pozitivní účinky, které s sebou tato změna nese.
Kvalitnější spánek
Jestliže jste si klidně dávali kávu v pozdním odpoledni, či večer, možná jste se ráno vzbudili unavení, i když jste měli pocit, že spíte celou noc. Tělo si totiž díky přijmu kofeinu v pozdních hodinách nemohlo správně odpočinout, a proto se můžete ráno vzbudit tak unaveni, jako kdybyste celou noc nespali. Pamatujte, že kávu byste si nikdy neměli dávat minimálně 6 hodin předtím, než půjdete spát.
Opustí vás stres
Pokud patříte mezi ty, kterým po kávě začne bušit srdce, nebo míváte pocit slabosti, měli byste se s pitím kávy nejspíše jednou pro vždy rozloučit. Kofein totiž působí jako stimulant, který dokáže zvednout hladinu adrenalinu a tím i stresových hormonů v těle. Pokud kávu přestanete pít, mělo by se vám značně ulevit a měli byste se cítit v pohodě.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.