Co může trápit vaše morče?
Morče je jedním z nejoblíbenějších domácích mazlíčků. Není totiž tak náročné na péči jako třeba pes. Péči o morčátko zvládne i menší dítě. Navíc je většina morčat neagresivních, nekonfliktních a poměrně společenských.
Vystresované morče chované ve špatných podmínkách samozřejmě onemocní snadněji. I přes tu nejlepší péči může morče ale občas něco potrápit, nemoc, parazit nebo třeba přerůstání zubů. Nejčastějším problémem morčat jsou kožní problémy. Pojďme se na ně blíže podívat.
Parazité morčat
Vnější parazité neboli ektoparazité napadají morčata poměrně často. Nejčastěji se jedná o svrab a všenky (Gliricola porceli, Gyropus ovalis). Všenky jsou zploštělý bezkřídlý světle zbarvený hmyz velký zhruba 1 až 2 mm, tedy viditelný pouhým okem. Nalezneme je nejčastěji kolem uší, hlavy, krku a zadečku.
Všichni vnější parazité mohou způsobit úmorné svědění na které zvíře reaguje škrábáním. Mezi další symptomy patří vypadávání srsti, strupy či suchá, šupinovitá kůže. K nákaze obvykle dochází prostřednictvím přímého kontaktu s jiným morčetem, ale onemocnět může i morče, které v kontaktu s jiným zvířetem vůbec nebylo. Přenos je totiž možný z kontaminované podestýlky, sena, krmení nebo vybavení. Proto je nutné během léčby morčete vyčistit a ošetřit i jeho klec. K určení diagnózy provede veterinář kožní seškrab a mikroskopické vyšetření. K léčbě se používají injekce i postřik na kůži.
Pokud morčeti vypadává srst a vznikají lysiny, ale kůže nesvědí, jedná se pravděpodobně o onemocnění plísňová. Ta totiž začnou svědit a v dalším stádiu vývoje nemoci.
Boule pod kůží u morčat
Je poměrně časté, že se morčeti na těle utvoří boule. Může se jednat hned o několik věcí, ale většinou to naštěstí není zhoubný nádor.
Jednou z možností je absces. Jedná se o bulku naplněnou hnisem, která bývá bolestivá na dotek. Tato bakteriální infekce je způsobena bakteriemi, které se běžně vyskytují na sliznicích morčete. Při poranění (stačí i škrábnutí o seno) se mohou bakterie dostat až ke krčním mízním uzlinám, kde způsobují abscesy. Veterinář menší absces chirurgicky vymáčkne, větší absces vyřízne a ránu vyčistí. Někdy dostane morčátko následně antibiotika. U neošetřených abscesů hrozí prasknutí.
Morčata kolem věku 4 let často trápí novotvary, nezhoubné nádory. Mezi benigní nádory patří trichofoliculom, lipom, dále pak trichoepitheliom, sebacenózní adenom, fibrom a fibrolipom. U morčat se nejčastěji objevuje tuková bulka – lipom. Nejčastěji ho najdeme na břiše, u tlapek a páteře. Lipom je ne dotek nebolestivý a morčeti nevadí. Může mu ale překážet, zvlášť pokud se jedná o větší bulku. Odstranění lipomu se doporučuje i v případě, že by se zvětšoval. Menší útvary lze odsát stříkačkou, větší je nutné vyříznout celé i s pouzdrem, aby nedošlo k recidivě. Chirurgicky se odstraňuje i druhý nejběžnější nezhoubný nádor morčat, trichofolikulom. Jedná se o lézi naplněnou bělavou hmotou, která vzniká převážně na hřbetu morčete. Chovatelé se nemusí o své zvířátko obávat, ve většině případů nedochází ke komplikacím, zákrok je rychlý a prognóza bývá dobrá.
Přerůstání zubů
Pokud morče přestane žrát, je možné, že není nemocné, ale trápí ho přerůstání zubů, malokluzi. Špatný růst zubů může být způsoben mnoha faktory, vrozenou vadou, frakturou, nevhodným krmivem, metabolickým nebo infekčním onemocněním či neoplazií.
Morče sice jeví zájem o potravu, ale nejí. Vybírá si měkčí potravu, vypadávají mu kousky mrkve z tlamičky, hubne, při žvýkání přehnaně hýbe ušima, slintá. Často dochází k zraněním v oblasti tlamičky a následným abscesům. Přerostlé zuby, většinou stoličky je nutné zbrousit v celkové anestezii pomocí diamantových kotoučů. Uspání morčete je vždy velké riziko.
A jedna zajímavost na závěr. Morče, stejně jako člověk, neumí tvořit v těle vitamín C. Proto je nutné jim ho dodávat v potravě.
Komentáře k článku
Ladislav Skarpisek 5.10.2020 (15:43)
Morce:Dobry podvečer můzu jse zeptat já chovám morčata před dvěma dny mi jedno morče špatně chodilo a dýchal a včera mmi odpoledne umrelo nemůže tě mi říct na co umrelo děkuji za idpovef