Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Co je potřeba při stavbě domu?

Lis 2112 Autor: Komerční sdělení

Plánujete stavbu vysněného rodinného domu? Stavba vlastní nemovitosti patří v mnoha směrech k nejnáročnějším životním projektům. V článku vám popíšeme, co vás čeká a nemine a na co byste se tedy měli připravit.

Foto: Andrea Piacquadio, Pexels

Fáze příprav je mnohem delší, než byste čekali

Zahrnuli-li bychom do prvotní fáze i dobu snění, v mnoha případech bychom se dostali na desítky let. I od chvíle, kdy se rozhodnete, že začnete konat, vás ale čeká spousta měsíců náročných příprav. Nemáte-li pozemek, několik týdnů až měsíců vám potrvá vyhlédnutí vhodného místa.

Následně bude potřeba celý dům naplánovat. Kromě plánu samotného domu od základů přes odpadní trubky až po zdi a střechu vás čeká také geologický průzkum, měření radonu, budete muset vyhovět nespočtu regulací, získat množství razítek a podepsat nekonečnou řadu úředních dokumentů. Na konci tohoto snažení získáte sladkou odměnu – stavební povolení.

Potřebujete spolehlivý tým, který táhne za jeden provaz

Stavba domu vyžaduje mnoho odborníků z různých oborů. Možná vás nenapadne, že se pravděpodobně neobejdete bez právního poradce. Samozřejmostí je spolehlivá stavební firma se šikovnými pracovníky. Do týmu přiberte i architekta a bytového designéra.

Pravděpodobně využijete služeb finančního poradce a v případě úvěru se musíte svěřit do rukou banky, které budete věřit. S tím je spojen i odhadce, která váš projekt ocení, abyste na úvěr dosáhli.

Vše zkrátka musí dokonale šlapat. Mnoho členů vašeho týmu spolu bude muset komunikovat a je žádoucí, aby tato spolupráce vedla k lepším výsledkům místo toho, aby stavbu domu brzdila.

Připravte se, že kolaudací práce nekončí

Když dům dostavíte, čeká vás poslední administrativní krok – kolaudace. Užijte si zasloužené oslavy a pochlubte se svým výtvorem celé rodině i přátelům. Dříve, než bude pozdě. Na závěr pro vás totiž máme jednu neradostnou zprávu. Vás dům již nikdy nebude v takové kondici jako při nastěhování.

Čas od času se zkrátka něco porouchá, rozbije, ušpiní. A vás tak bude každý rok čekat kolečko oprav, výměn a vylepšování. Nepatříte-li k těm, kteří si podobné práce užívají, zvažte, zda byt není lepším řešením.

Těšit se ale samozřejmě můžete i na mnoho radostných chvil. Vlastní zahrada je skvělá věc, páteční grilovačky během teplých letních večerů jsou pak věcí doslova nepřekonatelnou. Zkrátka vše má své klady a zápory. Takže jak se říká: S chutí do toho a půl je hotovo.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist