Co dělat aby nám barborka vykvetla?
Barborka je český lidový zvyk. Na svatou Barboru, to je 20 dní před Štědrým dnem se nařežou větvičky višní a třešní a dají se do vody. Vykvetlá barborka na Vánoce symbolizuje příchod nového světla v podobě Ježíše Krista, ale také se váže se zimním slunovratem, který odnáší zimu a přináší provoněné jaro. Lidovější vysvětlení je takové, že dívka, která si barborku dá do vázy a do Vánoc ji vykvete, ji do roka přinese ženicha.
Co dělat aby barborka vykvetla?
Tak aby barborka věštila správně, musíme větvičky nařezat přesně v den svaté Barbory. Důležité je nařezat větvičky šikmým řezem a vložit je do vázy s vodou a do chladné místnosti a asi 5 až 12 dní před Vánoci ji přemístit do teplé místnosti. Měli bychom si vybírat stromy, které jsou aspoň deset let staré. Pranostika také praví, že by se větvička měla ustřihnout v okamžik, kdy se sluneční paprsek dotkne obzoru. Vykvete-li barborka 24.12. dívka se do roka a do dne provdá, ale vykvete-li dříve lhůta sňatku se zkracuje o měsíc za každý den, o který vykvetla dříve. Další lidová pověra praví, že rozkvetlí proutek pomáhá odhalit čarodějnice a to tak, že se proutek vzal na ranní mši, zkroutil se do kruhu, přes který se koukalo na oltář a čarodějnice byly rozpoznány tak, že stály zády k oltáři.
Avšak zapomeneme-li, barborku na svatou Barboru uříznout, ale i tak se chceme potěšit vykvetlými květy o vánočních svátcích, stačí, když uříznutou větvičku vložíme přibližně na 10 min do teplé vody a poté ji necháme v teplé místnosti, stačí pokojová teplota.
Stejně tak se dají používat i větvičky zlatice, ty však dokážou věštit naší finanční budoucnost. Větvičky se řežou na večer svatého Mikuláše a postup je stejný jako u barborky. Větévkám můžeme pokládat několik otázek avšak jednu otázku jedné větvičce, proto je dobré si je stužkou označit. Vykvete-li větvička, znamená to, že v příštím roce se budeme mít dobře a bohatství bude dostatek, vyraší-li lístky, následující rok bude finančně náročný a budeme muset vynaložit spousty sil, abychom si zachovali to, na co jsme zvyklí, avšak uschne-li, musíme šetřit a doufat, že příští rok bude lepší. Stejně tak fungují i větve kdoule.
Další strom, jehož větvičkami si můžeme ozdobit vánoční stůl je bříza bělokorá. Barborka z břízy věští o zdraví a to proto, že bříza je léčivá a je známá pro tyto účinky, stejně tak je i nenáročná na pěstování, odolná vůči suchu i mrazu. Větvičky nařežeme 4.12. a dáme do sklenice s vodou stejně jako s předchozími rostlinami. A jak tedy bříza věští? Vyraší-li o Štědrém večeru drobné lístečky, budeme mít následující rok dobrou náladu a pevné zdraví.
Pokud na věštby nevěříte, ale i tak byste chtěli mít nějakou živou ozdobu na vánoce, můžete nařezat jakékoliv větvičky a na Štědrý den se můžete těšit ze zelenajících lístků, nebo pučících, rozkvétajících kvítků. V zimě nám ve váze vykvete višeň, švestka, trnka, jabloň, meruňka, hrušeň broskvoň, dřín. Dále pak můžeme používat jako dekoraci větévky kdoulí, ty vypadají o Vánocích stejně úchvatně a také dotváří vánoční atmosféru. Nevěříme-li na pranostiky, stačí, když větévky nařežeme začátkem prosince.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.