Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Co dělat, aby květiny zůstaly ve váze déle čerstvé?

Čvn 2320 Autor: Redakce

Kytice řezaných květin jsou jedním z nejoblíbenějších dárků. Objevují se v domácnostech na Valentýna, Den žen, narozeniny, jmeniny nebo klidně i jenom tak jako příjemná dekorace. I když nevydrží tak dlouho jako pokojové rostliny, existují jednoduché způsoby, jak prodloužit trvanlivost řezaných květin.

kvetiny ve vaze

Foto: Christiane, Pixabay

Jak skladovat řezané květiny?

Pohled na pěknou kytici vás okamžitě dostane do dobré nálady – zvláště pokud jsme květinami byli obdarováni opravdu ze srdce. Chcete-li prodloužit trvanlivost řezaných květin ve váze, musíte okamžitě jednat. Především je nutné odříznout špičky stonků, které při přepravě začnou vysychat. Zkraťte je o dva až tři centimetry pomocí ostrého nože nebo nůžek. Řežte pod úhlem 45°. Díky tomu budou mít květy minimální kontakt se dnem nádoby, což omezí hnilobné procesy.

Co dělat, aby květiny vydržely déle?

Abyste zabránili nadměrnému množení bakterií a hub ve váze, měli byste vodu ve váze denně měnit. Když to budete provádět, zároveň vázu vždy umyjte, to jsou základy péče o řezané květiny, díky nimž si jejich atraktivní vzhled budete moci vychutnat déle než dva nebo tři dny. Používejte vodu pokojové teploty, ideální je ochlazená převařená voda.

Nezapomeňte také odstranit zbytečné listy z kytice. Proč? Jejich ponoření do vody výrazně urychluje hnilobu celé kytice. Kromě toho v listech probíhá transpirace, tedy pasivní odpařování vody, tímto způsobem rostliny ztrácejí vodu a rychleji chřadnou. Zbavit se listů je proto jedině prospěšné.

Kam umístit vázu?

V této věci se nemůžete řídit pouze designem interiéru. Správné umístění vázy s květinami je jedním z klíčových faktorů, které určují jejich trvanlivost. Nejprve se vyvarujte umístění kytice řezaných květin v blízkosti zdrojů tepla – radiátorů, krbu nebo kuchyňských spotřebičů. Také by neměla být umístěn na parapetu, kde by byla vystaven silnému slunečnímu záření. V takových podmínkách řezané květiny rychleji uschnou a odumřou. Rozhodně preferují mírný chlad a lehký stín.

Domácí způsoby, jak prodloužit trvanlivost

V květinářství si můžete koupit sáčky s hotovými živinami, ale s každodenní výměnou vody ve váze je rozhodně lepší vsadit na domácí způsoby, které ochrání řezané květiny před rychlým vadnutím. Zajímá vás, jak zachránit řezané růže a užívat si jejich elegantní přítomnosti po dlouhou dobu? Nebo možná hledáte odpověď na otázku, jak prodloužit životnost tulipánů ve váze? Představujeme triky dostupné nejen pro profesionální květinářství.

Po zkrácení zasuňte do stonku sirku hlavičkou nahoru. Jedná se o skvělý patent, který zabraňuje vzniku škodlivých bakterií a hub, které jsou zodpovědné za rychlý úhyn dekorativních vlastností květin ve váze.

Smíchejte cukr a jablečný ocet a vytvořte si vlastní kondicionér na květiny. Odkud pochází jeho účinnost? Cukr je vynikající živinou pro rostliny, díky němu vypadají dobře mnohem déle. Bohužel se ale také stává živnou půdou pro bakterie. Přidání octa je schopno eliminovat tento nežádoucí vedlejší účinek.

Rozdrťte půl tablety aspirinu a kytice vydrží mnohem déle. Známý lék nejenom omezuje růst bakterií ve vodě, ale také poskytuje rostlinám živiny.

Přidání kapky bělidla do vázy může vypadat jako trochu radikální metoda, ale minimální množství pracího prostředku nepoškodí rostliny, ale pomůže jim vydržet déle.

Měděná mince vložená na dno vázy je také efektivním způsobem, jak zabránit růstu plísní a bakterií. Nezapomeňte však, že bude třeba ji vyčistit pokaždé, když vyměníte vodu ve váze.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist