Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Co byste měli vědět, než si postavíte zděný plot

Čvc 1920 Autor: Redakce

Mnoho lidí si chce vystavět zděný plot, protože drátěný nebo dřevěný považuje za nedostačující. Teprve zděný plot vám totiž poskytne dostatek soukromí, splňuje estetická kritéria, vykazuje maximální životnost a navíc tvoří velmi dobrou protihlukovou bariéru. S jakým zděným plotem se můžete setkat?

zdeny plot

Kámen je nejnákladnější a nejnáročnější

Klasikou je kamenný plot, který je ovšem nejnáročnější. Je třeba usazovat každý kámen zvlášť, což vyžaduje zručnost, také spotřeba malty je vysoká. Práce s cihlovým materiálem je z tohoto pohledu mnohem jednodušší. Pokud ale využijete například betonové nebo keramické tvarovky či vápenopískové prvky, bude se vám pracovat ještě snadněji. Výhodou kamene je mimořádně dlouhá životnost – kamenný plot vydrží i 100 let, pokud odvedete dobrou práci a dále také naprostá bezúdržbovost. Minusem naopak časová a stavební náročnost a vysoká cena.

Betonové tvarovky

Mnohem levnější variantou plotu je beton. Z betonových tvarovek se staví oplocení tzv. ztraceným bedněním. Tvarovky jsou v tomto případě kladené na sebe, dále armované a následně se v dutinách prolévají betonem. Tento způsob je nejoblíbenější a většina betonových plotů je budována právě tímto způsobem. Můžete ale samozřejmě ke stavbě plotu využít litý beton tvarovaný pomocí dřevěného bednění, což je náročnější na práci a čas. Dále je možné budovat plot i z betonových prefabrikátů na sucho. Jednotlivé desky se pak v případě poškození dají velice snadno vyměnit. Než se pustíte do samotného budování plotu, musíte se také rozhodnout, jak by měl výsledek vypadat. Máte dvě možnosti: Můžete buď zvolit nepropustné plné zdivo nebo kombinaci betonové podezdívky a sloupků s výplněmi z jiného materiálu, například plastu nebo dřeva.

Široká škála barev i povrchových úprav

Tvarovky se dodávají v různých barevných odstínech, takže se vzhled plotu dá přizpůsobit prostředí, například barvě fasády domu. Není problém vyrobit tvarovky s různými povrchy, například imitaci přírodního kamene nebo dřeva. Tvarovky nemusí být jenom klasickým kvádrem, dají se vytvořit třeba i kruhové nebo lichoběžníkové. K dispozici je také celá škála doplňkového příslušenství včetně plotových stříšek, hlavic. Výsledná cena tvarovek závisí na jejich typu, dále tvaru, barevnosti, povrchové úpravě, obvykle se plot z betonu pohybuje v kategorii středně drahého oplocení.

Jaké jsou výhody betonových tvarovek?

 • Pevnost
 • Odolnost i náročným klimatickým podmínkám
 • Dlouhá životnost 40-50 let
 • Není nutná žádná údržba
 • Mrazuvzdornost
 • Velký výběr designu tvarovek (tvar, povrchová úprava, barva)
 • Nižší cena v porovnání s kamenem

Vápenopískové cihly

Další možností pro stavbu plotu jsou vápenopískové cihly, které se zhotovují z křemičitého písku, vápna a vody. V reaktoru dochází k přeměně vápna na hydroxid vápenatý. Následně se lisuje konečný tvar a poté se tvrdí při 200 °C a tlaku páry 1,6 MPa celkem 9 hodin. Díky tomuto procesu se docílí vysoká pevnost. Mají lepší vlastnosti pro stavbu plotu než klasické pálené cihly. Zároveň lze také vylisovat různě tvarované prvky včetně plotových stříšek a hlavic. Možná je také povrchová úprava v různých barvách. Další výhodou je rychlé zdění, které umožňuje systém pero-drážka. Styčnou spáru díky tomu nemusíte opatřovat maltou. Jednotlivé prvky mají přesné rozměry, proto je třeba lepit jenom ložné spáry. Systém dutin umožní ukotvit zídku k základové konstrukci, a to zabetonováním výztuže. Není také problém hotový plot nastříkat fasádní barvou, pokud máte na plot speciální požadavky.

V čem spočívají výhody vápenopískových cihel?

 • Vysoká pevnost

 • Odolnost

 • Dlouhá životnost

 • Zdění probíhá velmi rychle

 • Snížíte spotřebu malty

 • Možnost barevného nástřiku

 • Snadné kotvení k základům

Všechno je otázkou preferencí stavitele

Z čeho si tedy postavit plot? Oba materiály, jak beton, tak vápenopískové cihly mají z pohledu stavby plotu velmi dobré vlastnosti. Vykazují vysokou pevnost, odolnost klimatickým podmínkám, nevyžadují údržbu, mají dlouhou životnost. Vše je tedy spíše o individuálních preferencích stavitele – co upřednostňuje. Beton může mít někdy příliš strohý vzhled, vápenopískové cihly jsou někdy pohledově příjemnější, ale nemusí to platit vždy – v současnosti je i design plotovek na vysoké úrovni.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist