Čištění okapů – nebezpečný, ale nutný úkon v péči o dům
K neodmyslitelným úkonům v péči o dům nebo chatu patří čištění okapů. Patří mezi méně oblíbené a také dost nebezpečné činnosti, ale pokud mají okapy odvádět svou práci dobře, je třeba je jednou až dvakrát za rok důkladně vyčistit.
Proč je čištění okapů nutností?
To, jak často musíme v našem obydlí okapy čistit, závisí samozřejmě na tom, kde se dům nachází. To znamená jaká je v okolí vegetace, množství ptactva i v jakém je střešní krytina stavu a z jakého materiálu byla vybudována. Čištění, které je podle odborníků nejvhodnější dělat na podzim i na jaře, zamezí ucpávání okapových svodů, odtokových kanálků a okapových gulí, dále také poškození střešních říms a jiným poškozením, jejichž opravy přijdou na velké peníze. Pokud se okapy nečistí, také se v nich drží přebytečná voda a následkem pak okapy rychle reznou. Nejčastěji jsou okapy znečištěné listím, pískem, hlínou a ptačím trusem.
Možnosti čištění okapů
Nejlépe jsou na tom samozřejmě ti, kteří bydlí v bungalovu nebo nižším domě se sedlovou střechou. U vyšších domů nebo městských činžovních budov a jiných je dosažení okapu problém, proto se běžně povolávají firmy na výškové práce a okapy vyčistí profesionálové. Pokud si můžeme okapy vyčistit sami, máme několik možností.
Nejzákladnější možností je přistavit si žebřík a pomocí smetáčku okap vymést. Rozsah čištění je pak ale asi jeden metr a několikrát je třeba ze žebříku slézt, posunout ho a zase vylézt nahoru. Navíc žebřík nemusí být úplně stabilní, tudíž čištění okapů takovýmto způsobem je velmi nebezpečné.
Další možností je čistit okap ze země nebo spodních příček žebříku, pomocí teleskopické tyče. Teleskopická tyč se dá vysunout až do čtyř metrů, takže po přičtení naší vlastní výšky můžeme pracovat do výšky přes pět metrů. Teleskopické násady se dají vyměňovat, takže nám poslouží nejen pro okapy, ale i pro jiné účely, pokud je vyměníme. Pomocí kloubu na násadě pro čištění okapů se dá nastavit správný úhel pro čištění a nejprve stěrkou, která je na jedné straně násady shrneme nečistoty. Pak vyměníme strany násady a kartářem okap dočistíme. Tyč je možné snadno skladovat, protože díky tomu, že je teleskopická, nezabere téměř žádné místo.
Moderní způsob čištění okapů je použití robotického čističe. Tento snadný způsob eliminuje riziko úrazu a navíc se dá buď nastavit tak, že pracuje samostatně nebo se ovládá dálkovým ovládáním, které má dosah až patnáct metrů. Vyčistí okap od všech nečistot jako je listí, větvičky, ptačí trus a na závěr vnitřek okapu zbaví i jemného prachu. Pokud se robotický čistič zašpiní, stačí ho strčit pod zahradní hadici a osprchovat ho. Výhodou je, že je lehký a navíc se v okapu jen tak nezasekne. Gumové vyhazovače nečistot se dají v klidu dokoupit. Cena robotického čističe je sice vyšší (kolem sedmi a půl tisíce), ale investice se vrátí v podobě jednoduchého a bezpečného čištění okapů.
Po vyčištění okapů je možné nainstalovat dovnitř jakousi plastovou mřížku, která okap bude chránit. Díky ní se pak listí snadno odfoukne a neulpívá uvnitř okapu. Seženeme je u běžných výrobců okapů. Podobné mřížky se dají pořídit i do svodů, aby listí neucpávalo kovovou vpusť.
Během celého roku na okapy působí rizikové faktory jako je déšť, mráz, spadané listí a další. Abychom zabránili poničení a korozi v důsledku těchto faktorů, vyplatí se investovat čas i peníze do údržby okapů.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.