Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Čím vrtat do panelu? Vrtacím kladivem!

Zář 1211 Autor: Petra Kupská

vrtaci kladivo makitaVrtání do panelové zdi nebo stropu má svoje specifika. Pokud se pokusí vyvrtat díru v panelovém domě nepoučený laik, obvykle to nedopadne dobře. Jak tedy vrtat do panelu, aby šla práce hezky od ruky?

V každém případě zapomeňte na obyčejnou elektrickou vrtačku. Byť se vám již mnohokrát osvědčila pro vrtání otvorů do železa, plastu nebo dřeva, s panelem si neporadí. O něco lépe na tom budete se silnější elektrickou vrtačkou, která má příklep. Příklepová vrtačka o výkonu kolem 1000W v kombinaci se správným vrtákem a trochou zkušeností se do panelu dostane, ale ruku na srdce – stále to není ono. Kdo chce skutečně rychle vyvrtat otvory do panelové zdi, vezme si k ruce vrtací kladivo. Za pár minut je bez dřiny hotovo a k tomu návdavkem pocit z dobře odvedené práce.

 

Elektropneumatická vrtací kladiva

 

Vrtací kladivo disponuje elektropneumatickým příklepem, který je na rozdíl od mechanického příklepu (jež mají příklepové vrtačky) podstatně výkonnější a pomáhá vrtáku zajet do panelu jako po másle. Elektropneumatická vrtací kladiva jsou obvykle vybavena upínáním SDS Plus. vrtaci kladivaAbyste do upínání mohli uchytit vrtáky, musí mít i tyto stopku s identickým upínáním – již jste možná někdy slyšeli o příklepových SDS vrtácích. Kromě upínací stopky je důležité, do jakého materiálu budete vrtat a podle toho vrták vybrat. Do panelu nebo tvrdého přírodního kamene doporučujeme čtyřbřité vrtáky, které si díky speciální geometrii snadno poradí i s extrémně tvrdými materiály. Kvalitní čtyřbřitý SDS Plus vrták se nezastaví ani před železnou armaturou, kterou je panel vyztužen.

Pro domácí použití vystačíte s kategorií elektrických kladiv 2-3kg se sílou úderu kolem 2 J. Informujte se, zda vrtací kladivo má i funkci sekání. To se může hodit, když například potřebujete osekat staré obklady nebo připravit drážky ve zdi pro elektroinstalaci. Elektrická kladiva určená pro vrtání i sekání se nazývají kombinovaná kladiva.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Čím vrtat do panelu? Vrtacím kladivem!
Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist