Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Chloróza (fyziologická žloutenka neboli blednička)

Čvn 1111 Autor: Redakce

Chloróza je další z fyziologických nemocí, které jsou zapříčiněny nedostatečnou výživou, přemokřením nebo naopak suchem. Občas se ale chlorózy vyskytují i v případě, že rostlinám, nejčastěji ovocným stromům poskytujeme příliš mnoho živin. Chlorózy jsou ale časté i u muškátů, vinné révy a tropických rostlin. Chlorózy se projevují světlejšími skvrnami na listech i řapících. Rostlina špatně prospívá, téměř neroste a nekvete. Pokud nasadí plody, většinou opadnou.

chlorozaŽiviny spolu mohou reagovat a stát se tak pro rostliny nepřístupné. Zejména se může jednat o nadbytečnou zásobu vápníku, ale i jiných prvků v půdě.

Vápník zvyšuje alkalickou reakci půdy a snížené pH pak činí některé živiny (zejména železo) pro rostlinu nedostupnými. Chloróza vyvolaná nadbytkem vápníku je označována jako kalcióza. Kalcióza je asi nejvážnější z chloróz, protože zásobování rostlinou železem je pro ní asi nejpodstatnější. Železo je totiž součástí molekuly chlorofylu, která v rostlině zužitkovává sluneční záření (fotosyntézu).zelena skalice

Jak na chlorózy

V případě kalciózy si můžeme pomoci postřikem nebo klasickou zálivkou roztokem Pentahydranu síranu železnatého (zelená skalice). Doporučené dávkování je většinou 0,2-0,4% nebo 20-40g/10l vody. Dnes už jsou ale k zakoupení i speciální hnojiva s velkým obsahem železa s názvem Harmonie.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

9 reakcí na Chloróza (fyziologická žloutenka neboli blednička)
 • Jirka 21.6.2011 (10:39)

  @Redakce
  zadna rada?

 • Jirka 21.6.2011 (10:38)

  zadna rada?

 • Jirka 20.6.2011 (09:43)

  @Redakce zem byla pohnojena cereritem a pak do tzalivky kristalon plod a kvet.

 • Jirka 19.6.2011 (15:40)

  dobry den, koukam, ze je zde dotaz ohledne rajcat. mohl bych take poprosit o radu? rajcata jsou osetrena kuprikolem, ale zacala me zloutnout od stredu. nejdriv par, ted uz jich je docela dost. Mam 2 zahrady, na jedne je vse naprosto v poradku, na druhe mi takhle lumpaci. Peci maji obe zahrady stejnou.

 • Zdena Hartmanová 11.6.2011 (14:11)

  Díky za příspěvek

 • Zdena Hartmanová 11.6.2011 (14:10)

  Zdena Hartmanová :
  Vážení,
  na vrcholcích stonků rejčat se značně kudrnatí listy, až do kornoutu. Moc prosím o radu, co s tím? Děkuji. Zdena Hartmanová. Jsem pravidelným posluchačem Receptáře, ale tento problém jsem zatím nezaznamenala, nebo jsem ho přeslechla.

 • Zdena Hartmanová 11.6.2011 (14:08)

  Vážení,
  na vrcholcích stonků rejčat se značně kudrnatí listy, až do kornoutu. Moc prosím o radu, co s tím? Děkuji. Zdena Hartmanová. Jsem pravidelným posluchačem Receptáře, ale tento problém jsem zatím nezaznamenala, nebo jsem ho přeslechla.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist