Chcete také mít vinný sklep ve svém domě?
Jste milovníky dobrého vína a rádi byste měli možnost kdykoli si ho dopřát ze svých vlastních zásob, lákat návštěvy na degustace a navíc uchovat kvalitu i chuť skladovaného vína? Nemusíte jezdit dalekou cestu do romantických moravských sklípků, můžete si zrovna jeden takový pořídit přímo domů a užívat si lahodných vín kdykoli se vám zlíbí.
Asi teď kroutíte hlavou, že sklípek za pomoci klimatizace můžete rázem vykouzlit v podstatě z jakékoliv místnosti v domě nebo problém s chlazením vín vyřešit různě velkou vinotékou. Klasický sklep má ale neuvěřitelné kouzlo a pokud s ním počítáte již při stavbě domu, ušetříte nemalé peníze za elektrickou energii na chlazení vín.
Samozřejmě, že ne v úplně každém obydlí se tato možnost naskytuje, ale ve většině domů s větším nebo menším úsilím a financemi můžete sklípek vybudovat. Nejvhodnějšími kandidáty jsou logicky starší a hlavně podsklepené domy. Ale běžně se sklípek dá zakomponovat i do novostavby. Ideální pro budování vinného sklípku je komora nebo stará garáž nebo místnost v suterénu – odpadnou tím starosti se stavebním zákonem. Sklípek se dá i vezdít do přízemí nebo sklepa, dokonce je možné pořídit si (například vyzdít v komoře) box na víno do bytu. Vestavěný sklípek stačí vyzdít z cihel a obložit polystyrenem (kromě podlahy, kterou musí procházet chlad ze země). Důležitý je hlavně dostatek prostoru, zajištění správné teploty a vlhkosti, zkrátka dobrých podmínek pro dlouhodobé uskladňování nebo archivaci vína.
Podmínky pro skladování vína
Od normálního sklepa se vinný sklep liší hlavně tím, že vyžaduje větší vlhkost, optimálně 65-80%. Teplota pro skladování vína by měla být 8-14 ºC a je důležité, aby nekolísala. Tyto podmínky jsou ideální v hlubokých kopaných sklepech nebo v těch s umělou atmosférou. Pokud nemáte možnost využít starý sklep, je třeba počítat s investicemi do vzduchotechniky, chlazení a úpravy vlhkosti. Pokud plánujete sklípek na teplotně exponovaném místě, investovat bude třeba i do klimatizace.
Dalším parametrem pro správné skladování vína je tma (nebo alespoň přítmí). Pokud tomu tak není, je možné víno uskladňovat v písku nebo slámě. Láhve musí ležet tak, aby korková zátka byla stále ponořená. Skladovat se může až 18 vrstev na sobě, častější ale jsou boxy na několik lahví, většinou z betonu nebo dubového dřeva, podle toho, jaký druh sklípku máte. Kdyby vysychala, dostal by se do láhve vzduch, který podporuje tvorbu nežádoucích octových kvasinek. Láhve, které nemají korkovou zátku, mohou být klidně nastojato, tato vína však nejsou vhodná k archivaci. Také pachy mohou nepříznivě ovlivnit chuť vína, proto ve sklepě neskladujeme žádné produkty vydávající aroma (brambory, zelenina, chemikálie, barvy, atd…). Ve sklípku by neměl chybět takzvaný koštovací stůl (pokud na něj je dostatek prostoru), případně i lavice. Odborníci ale samozřejmě doporučují koštovací místnost od místnosti, kde jsou vína uložena, striktně oddělit.
Stavba tradičního sklípku
Tradiční sklípky se většinou hloubí do země. Nejprve se staví podezdívka a na ní se pak vyzdí římský oblouk, který se dělá pomocí ramenátu (dřevěný půloblouk udávající tvar klenby). Trochu problematické může být budování tradiční cihlové klenby, sehnat zedníka, který je schopný klenbu postavit. Nejlepší cihly pro stavbu klenby jsou staré cihly, případně pokud máte nové, zkombinujte produkty od různých výrobců a nechte je aspoň půl roku venku. Variantou může být falešná klenba z betonu, namísto cihel. Tvar klenby je důležitý zejména pro vhodné rozložení tlaků a pevnosti a také proudění vzduchu a vlhkosti.
Sklípek „na klíč“
V dnešní době je možné si sklípek prostě objednat a firma přijede a vyhloubí sklípek pod podlahou vašeho domu. Běžně se vestavují do již hotových domů, ale zakomponovat se dají i do novostavby. Do sklípku pak můžete jít třeba rovnou z kuchyně nebo z obýváku. Hloubka je kolem tří metrů a velikostně se dají přizpůsobit přibližně do 5,7 metrů čtverečných. Do prostoru se vejde několik set lahví a malá skupinka lidí. Takový sklípek je většinou betonový prefabrikát se schodištěm a skleněným poklopem. Takový luxusní sklípek je však spíš pro opravdové fajnšmekry, kteří nemusí řešit finance.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.