Cesta k eco-friendly bydlení není trnitá. Co můžete udělat pro přírodu i peněženku?
Každodenní život v „eko“ rytmu není o trendech. Stačí se kouknout na hodinky. Ovšem ne na ty chytré, ba dokonce ani na luxusní rolexky. Na mysli teď máme Hodiny Posledního soudu, které symbolizují odpočet možné globální katastrofy. Kdysi reflektovaly nebezpečí jaderného konfliktu, ale od roku 2007 se do nich promítají také klimatické změny. Nejblíže „skáze“ – pouhých 100 sekund před půlnocí“ byly ručičky v roce 2020. S přihlédnutím k tomu, že v roce 1991 byly naopak nejdál (17 minut), si vážnost situace uvědomuje snad každý.
Mohli bychom pokračovat výčtem probíhajících a hrozících ekologických katastrof, ale raději se zaměříme na to, jak se alespoň trochu přičinit o lepší svět. Dobrá zpráva je, že eko-lifestyle nemusí bolet peněženku – naopak může domácímu rozpočtu prospět. Následující doporučení jsou téměř pro každého. Nemusíte dělat všechny kroky najednou, něco je vždy lepší než nic. Ať ale chceme, nebo ne, ekonomické a zároveň ekologické bydlení se neobejde krom jiného také bez špičkových technologií.
Vypínejte spotřebiče
Moderní spotřebiče nabízí tvz. stand-by neboli pohotovostní režim. Jedná se o praktickou funkci, která umožňuje rychlý start bez nezbytného stisku zapínacího tlačítka. Jenomže komfort má svou cenu. V případě stand-by režimu se může jednat i o tisíce korun ročně a zbytečně promrhanou elektrickou energii.
Investujte do nových technologií
Tepelné čerpadlo, fotovoltaika a další moderní zařízení jsou základním kamenem domácnosti, která to s minimální energetickou spotřebou myslí opravdu vážně. Pořizovací cena je mnohdy vysoká a může vás od pořízení eko-zařízení odradit, jenomže i tato mince má druhou stranu. Po několika letech se investované peníze vrátí – a pak už jen šetříte.
Konzumujte méně masa
Méně masa v jídelníčku znamená menší riziko rozvoje civilizačních chorob. A nejen to – živočišná výroba je velmi neekologická, 80 % vyprodukované kukuřice a sóji připadá na krmivo pro hospodářská zvířata a miliarda lidí přitom trpí podvýživou. Jakmile začnete maso konzumovat jen občas, ulevíte svému tělu, životnímu prostředí i peněžence.
Neplýtvejte jídlem
Každý den zemře 25 tisíc lidí včetně 10 tisíců dětí hladem nebo na zdravotní komplikace, která souvisí s dlouhodobým nedostatkem potravy. Paradoxně se vyhodí zhruba 1/3 vyprodukovaného jídla. Uhlíková stopa je signifikantní – na vyhozené jídlo připadá 8 % z celkového množství emisí. Naučte se proto správně skladovat suroviny, vařte kreativněji a nakupujte jen tolik potravin, které jste schopni zkonzumovat.
Vyžívejte dešťovou vodu
To nejmenší, co můžete pro životní prostředí udělat, je pořízení nádrže na vodu. Nahradíte tak až 50 % z obvyklé spotřeby pitné vody. Dešťovku využijete na zahradě pro zálivku rostlin i doma při praní, splachování a úklidu.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.