Časem se dřevěné prkénko na krájení stává domovem bakterií. Vyčistěte ho pomocí těchto 4 snadných kroků!
Dřevěná krájecí prkénka jsou úžasným a hlavně nepostradatelným doplňkem každé kuchyně. Dřevěná verze je navíc mnohem lepší než průměrná plastová krájecí prkénka. Jenže právě proto, že jsou ze dřeva, je s nimi spojena zvláštní péče. Věděli jste například, že je nelze jen tak vložit do myčky jako jejich plastové příbuzné a také, že by se na nich nemělo připravovat syrové maso? Dřevěná krájecí prkénka vám však při troše pozornosti a pravidelném čištění vydrží a budou sloužit dlouhá léta. Zde je návod, jak je správně čistit.
Jak často byste měli čistit dřevěná krájecí prkénka?
Při správné péči se dřevěná prkénka mohou stát jakousi památkou v kuchyni, protože vydrží skutečně dlouho. Klíčová slova jsou však „správná péče“ – dřevěná krájecí prkénka by se měla po každém použití otřít, rychle vyčistit a především pravidelně hloubkově čistit. Frekvence hloubkového čištění (podrobně popsaná níže) se však liší v závislosti na způsobu užívání. Pokud dřevěné prkénko používáte téměř každý den, zvažte jeho čištění jednou měsíčně. Pokud ho používáte spíše jednou týdně (nebo dvakrát týdně), zvažte jeho hloubkové čištění sezónně.
Co budete potřebovat:
Jste připraveni vrátit svým dřevěným krájecím prkénkům jejich špičkovou formu? Zde je seznam toho, co budete potřebovat, abyste mohli začít:
- čisté houbičky
- horkou vodu
- prostředek na nádobí
- univerzální kuchyňskou stěrku
- tuhý kartáč na drhnutí
- hrubá sůl
- bílý ocet
- minerální olej
- papírové ručníky
Krok 1: Rychlé vyčištění
Než začnete dřevěná prkénka čistit hloubkově, proveďte nejprve rychlé čištění povrchu. Z prkénka odstraňte přebytečné jídlo nebo drobky, pak namočte houbičku do horké, sotva mýdlové vody a prkénko vydrhněte. Přebytečnou vodu odstraňte škrabkou, pak prkénko otočte a totéž proveďte na opačné straně.
Krok 2: Drhnutí prkénka
Poté vezměte do ruky tuhý kartáč na drhnutí a sůl. Prkénko hojně posypte hrubou solí a kartáč na drhnutí navlhčete vodou. S použitím veškeré síly, které můžete použít, vydrhněte sůl do desky. Odstraníte tak všechny ulpělé kousky jídla nebo skvrny. Než budete pokračovat, opláchněte ji mokrou a čistou houbou.
Krok 3: Dezinfekce a deodorace
Řezné rány a škrábance na dřevěných prkénkách mohou být hlavním zdrojem bakterií a zárodků z potravin, proto je nesmírně důležité je pravidelně dezinfikovat. Dřevo navíc může zachycovat pachy z jídla (například cibule nebo česneku) a po nějaké době tak začít zapáchat. S obojím vám naštěstí pomůže bílý ocet. Nalijte bílý ocet do prázdné misky a namočte do něj čistou houbičku. Poté octovou houbičkou vydrhněte celé prkénko, přebytečnou tekutinu odstraňte škrabkou a nechte uschnout na vzduchu.
Tip: Snažte se nepoužívat dřevěné prkénko ke krájení nebo přípravě syrového masa. K jeho vydezinfikování je zapotřebí silnější dezinfekční prostředek, například bělidlo, aby se prkénko zbavilo všech bakterií přenášených potravinami. Bělidlo nebo jiné podobně silné dezinfekční prostředky mohou dřevo vážně poškodit.
Krok 4: Naolejování desky
Jakmile je dřevěné prkénko zcela suché, je čas dodat mu ochranný nátěr. Olejování prkénka pomáhá udržet prkénko déle čisté a chrání ho před poškozením vodou. Naneste na povrch prkénka minerální olej (nebo jiný olej vhodný pro potraviny) a rozetřete ho papírovou utěrkou. Nechte ho přes noc působit. Ráno setřete přebytečný, nevstřebaný olej čistou papírovou utěrkou.
Jak udržet dřevěná krájecí prkénka déle čistá
Při správné péči mohou dřevěná prkénka vydržet dlouhá léta. Abyste to však zajistili, musíte prkénko udržovat v čistotě. Zde najdete návod, jak udržet dřevěné prkénko déle čisté:
- Nevkládejte ho do myčky nádobí. Ačkoli se to může zdát jako snadný způsob čištění dřevěného prkénka, horká voda a drsné čisticí prostředky myčky nádobí mohou prkénko vážně poškodit. Věnujte raději čas ručnímu mytí.
- Nenechávejte skvrny ležet. Po vaření nebo používání prkénka nenechávejte zbytky jídla nebo skvrny ležet moc dlouho. Nejenže se tak prkénko hůře čistí, ale zvyšuje se také pravděpodobnost vzniku skvrn a zápachu.
- Nezapomeňte ho chránit. Poté, co jste si dali tu práci s čištěním, nezapomeňte ho zapečetit minerálním olejem. Tím zabráníte poškození vodou, vzniku skvrn a zápachu.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.