Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Čas adventních věnců

Lis 1330 Autor: Redakce

Opět, jako každý rok, nastává kouzelné předvánoční období, které nás postupně připravuje na příchod Štědrého dne a vánočních svátků. Ať už toto adventní období vnímáme jako duchovní příchod Vánoc nebo hlavně jako období, kdy začínáme zdobit náš příbytek vánočními dekoracemi, jednou z nejčasnějších vlaštovek výzdoby je bezpochyby adventní věnec.

adventni venec

Co vlastně znamená advent?

Advent chápeme jako dobu přípravy na Vánoce. Slovo pochází z latiny a doslova znamená „příchod“, konkrétně pro příchod Mesiáše (Ježíše Krista), na který podle starého zákona proroci připravovali lidstvo a zároveň na jeho druhý příchod na konci časů. Také v křesťanské symbolice zahajuje nový liturgický rok. Délka tohoto období se ustálilo na čtyři neděle před Štědrým dnem. Poslední (čtvrtá) adventní neděle vždy připadá na neděli před 25. prosincem, každoročně se tedy datum první adventní neděle mění. Advent je časem, kdy se prolínají pradávné tradice s těmi církevními. V průběhu tohoto období slavíme třeba i svátek svaté Barbory nebo svatého Mikuláše.

Proč adventní věnec?

Adventní věnec slouží jako symbol západní církve, jeho pomocí se odpočítávají čtyři adventní týdny. Od dávných dob je věnec symbolem vítězství a královské důstojnosti. Věnec se v adventu používá již asi 150 let a první podobou bylo dřevěné kolo od vozu zavěšené ze stropu a po jeho obvodu bylo 19 malých svíček a 4 velké, přičemž se jedna svíčka zapalovala denně až do Štědrého dne. Tento zvyk se rozšířil velmi rychle a z původních 23 svíček zbyly čtyři, a jak každý ví, každou neděli se jedna svíčka zapálí.

Podoba adventního věnce

Věnec má kruhový tvar, který má symbolizovat cestu slunce a věčnost. Na věnec se již od počátků kladli zelené větve symbolizující přírodní sílu a obvazovali se zlatými stuhami. Tradiční věnec je v červených a zelených barvách, dozdobený například jablky. Červená barva měla původně symbolizovat Kristovu krev prolitou za spásu světa a společně se zelenou obě barvy symbolizují život.

venec advent

Svíčky na věnci jsou tradičně čtyři, ale podle některých zvyklostí jich může být i více, mohou být různě vysoké, symetricky nebo asymetricky rozmístěné. Věnec se v dnešní době většinou pokládá na sváteční stůl, ale věnce bez svíček mohou zdobit i vchodové dveře.

venec na dvere

Samozřejmě i adventní věnec podléhá módním trendům ve vánoční výzdobě. Záleží na každém, jak moc se drží tradic nebo do jaké míry se nechá ovlivňovat novinkami v dekoracích. Všeobecně ale platí, že by adventní věnec měl ladit se zbytkem interiérové výzdoby i stromečku, pokud je vše v jedné místnosti. Také by měl korespondovat s tvarem i materiálem stolu. Věnec nejčastěji bývá kruhový, ale na novodobých věncích mohou být svíčky třeba v jedné linii nebo různě asymetricky uspořádané. Mezi letošními trendy vede bílá barva v kombinaci s mátově nebo pistáciově zelenkavou, ledově modrou i fialovou. Dobré je, když zkombinujeme maximálně dvě barvy, aby věnec nepůsobil přeplácaně. Nejvíce ale letí přírodní materiály, takže si zcela snadno můžeme vyrobit věnec sami a ani nezruinuje naši peněženku. Navíc nám může klidně vydržet i několik sezón, pokud si nebudeme chtít vyrobit za rok zase jiný.

Z čeho si věnec můžeme vyrobit?

susene ovocePři výrobě věnce je variabilita materiálů vysoká, zvlášť když se jedná o přírodní materiály. Již delší dobu před Vánoci si můžeme doma skladovat nejrůznější žaludy, kaštany, větvičky, šišky nebo třeba březovou kůru. Také sušené ovoce, květy a koření jako je skořice, badyán nebo sušené papričky se na věnci budou skvěle vyjímat. Pro kreativní a originální věnce můžeme použít třeba také korkové zátky od lahví nebo třeba kávová zrna. Věnec můžeme doplnit i o slaměné ozdobičky nebo třeba malé perníčky, které mu dodají tradiční vzhled. Při výběru svíček bychom měli dbát na správný typ a nesmí jim chybět bodec s mističkou, abychom neriskovali požár. Svíčky seženeme v různých barvách, ve čtveřici mohou svíčky být různě vysoké, mohou být ve tvaru koule, prostě každý si v obchodě určitě vybere podle svého gusta. Pro naprosto přírodní vzhled věnce můžeme na věnec dát svíčky ze včelího vosku.

Jak na samotnou výrobu?

adventni venecKorpus na adventní věnec zakoupíme v obchodě, dále budeme potřebovat svíčky, bodce na svíčky, tavnou lepící pistoli, drátky, zelené jehličnaté větvičky a všechno, čím jsme se rozhodli věnec ozdobit. Připravíme si drátek, který ke korpusu zespoda připevníme, aby nikde nevyčuhoval jeho konec, a začneme připevňovat větvičky k povrchu korpusu. Logicky větvičky připevňujeme rubovou stranou k povrchu, aby hezčí lícová strana byla vidět. Větvičky by měly být stejně dlouhé. Postupně vrstvy větviček fixujeme drátkem, a když se dostaneme na konec, konec drátku upevníme a přečnívající větvičky můžeme zastřihnout. Dále si připravíme bodce, ozdoby a všechno co chceme na věnečku mít. Všechno, co nejde přidrátkovat, přilepíme pomocí lepící pistole. Bodce na svíčky můžeme rozmístit i nepravidelně, což na naše oko působí přirozenějším dojmem. Při umisťování ozdob si můžeme nejdříve vyzkoušet, jak a kde se nám budou jednotlivé kousky líbit a pak je teprve připevníme. Důležité je zachovat vyváženou kompozici, aby věnec nepůsobil neohrabaně a zmatečně.

Ovšem je na každém z nás, co se nám líbí a co chceme zkombinovat dohromady. Do každého interiéru i do každé rodiny se může hodit úplně jiný věnec a nejdůležitější je, aby splnil svůj účel a vykouzlil u nás doma správnou vánoční atmosféru.

venec advent

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist