Blahočet
Vánoce jsou za námi a v nabídkách obchodů se někdy objeví tyto „vánoční stromečky“ za akční ceny. Není třeba se jich bát, je-li rostlina pěkná, živá a bez stop škůdců a nemocí, rozhodně si ji kupte. Bude vám dělat radost. Cenově náročnější araukárie neboli blahočet ztepilý, se může snadno stát dominantní ozdobou vašeho domova.
Pravda, někdy tak dominantní, že vás vystěhuje…
Pokojová krása z Norfolských ostrovů
Není bez zajímavosti, že blahočety na naší Zemi rostly už v období jury a křídy, jsou tedy jako vzpomínkou na středověk naší planety. Většina těchto jehličnanů je tak velkých, že se v pokojových podmínkách nedá pěstovat. Prodává se tedy pouze blahočet ztepilý, ale lze ještě krotit a nazývá se někdy také „pokojový smrček“. Jeho krása je nepopiratelná a mnohdy statečně nahrazuje vánoční stromky. Větve jsou uspořádány v patrových přeslenech na jemném kmínku, ač působí křehce, je to rostlina fyzicky poměrně odolná.
Světelné podmínky: polostín
Blahočet nesnáší plné slunce a ideální je pro něj polostín. Pokud na ni svítí sluníčko, je lépe ho zastínit. Místo, které pro něj vyberete, je potřeba vybírat pečlivě s ohledem na jeho bujný růst. Velmi brzy ho z poličky přendáte na stolek a ze stolku na zem. Za vegetační rok mu vyrostou často 3-4 patra a souměrně dorůstají a obrůstají i již narostlé větvičky, čímž se rostlina udržuje v dokonalé souměrnosti.
Teplota: stejnoměrná pokojová
Na teplo není araukárie náročná a v létě postačuje teplota kolem 20 °C (snadno však krátkodobě snese i naše zdejší vedra) a v zimě ji můžete klidně přeložit do chladnější místnosti s teplotou od 5 – °C. Přezimování je pro rostlinu lepší, vegetativní klid jí prospěje. Nemáte-li však možnosti k přezimování, zejména se staršími rostlinami se těžko manipuluje, nelamte si s ním hlavu. Častější rosení, absence hnojení a snížení zálivky zajistí, že rostlina v pohodě přežije i zimování v normálně vytápěném pokoji.
A zažije s vámi třeba vánoce…
Vlhkost: hlavně pravidelnost!
Blahočet je také citlivý na výkyvy nejen vzdušné vlhkosti, ale také na výkyvy v zálivce. Nesnáší přemokřenou půdu nebo naopak přesušenou. Zaléváme tedy jednou za dva dny, ideálně, podle toho, jak se nám jeví kořenový bal. Každý den ji také porosíme, vzdušná vlhkost by pro tuto rostlinu měla být vyšší, i to je jeden z důvodů, proč se blahočtům příliš nedařilo v suchých bytech a naopak bujně rostly v chladnějších místnostech v kamenných a cihlových domech.
Přesazování není jeho oblíbenou kratochvílí a blahočet přesazujeme jen v nutnosti. I v malém stísněném květináči dokáže báječně růst, a když už ho tedy jednou za několik let přesadíme, volíme květináč jen o 1 – 2 cm větší, než je ten původní. Důležitá je pečlivá drenáž na dně květináče bránící přemokření. Při zasypávání rostliny substrátem dáváme pozor, abychom ani trošku nezasypali zeminou kmínek, který by potom začal hnít. Zeminu používáme středně těžkou s kyselostí 4 – 5 pH. Přesazená rostlina také bujněji roste, takže po takové proceduře čekejte jeho zvětšení.
Hnojíme každý týden slabým roztokem hnojiva na zelené listové rostliny v době od března do září. Do květináče můžeme postupně přidávat malé množství kompostu, i ten blahočet miluje.
Rozmnožování: nemožné?
Chcete-li si araukárii rozmnožit, můžete se pokusit zasadit do vlhké zeminy několik větviček. Nějakou dobu zůstanou živé a možná i lehince zakoření, ale podobu stromku mít nebudou. Vznikne při troše štěstí jen jakýsi keříček. Normálně se množí ze semen, která si můžete dovézt se zahraničí, ale v domácích podmínkách je to velmi obtížné a tak je lepší si rostlinu prostě koupit.
Škůdci se mu vyhýbají
Je skvělé, že škůdci se blahočetu většinou vyhýbají. Maximálně svilušky a molice, ale to jen v extrémně suchém prostředí. Jehličnatá rostlina je odolná, jen při malé vzdušné vlhkosti odumírají a zasychají konce větviček.
Komentáře k článku
Antosova 21.5.2023 (15:15)
Chtěla bych se zeptat, zda je dobré araukárie zastřihnout.
Dekuji
Lenka 19.4.2023 (07:58)
Mam dve araukarie. Vetsi a mensi. Kazdou jsem koupila jinde. Stoji vedle sebe, peci maji stejnou. Puvodni je v pohode, nejak zvlast se nezvetsuje, jak to vidim u kamosky, ta ji ma svoumetrovou a za rok se ji obevi vezsinou nova sosolka az ni patro. Ta moje vetsi sosolku nemela uz kdyz jsem ji koupila a jak pisu, spis neroste, je stejna. Ta druha sosolku ma a pres zimu povesila vetve a vypada, ze umira. Nevim, jak ji pomoct;-(
František Strnad 24.7.2016 (09:38)
Blahočet ztepilý ( pokojová jedle ) araucaria heteraphylla – záchrana.
Mám tři roky blahočet. Všechny podmínky pro pěstování jsou splněny, přesto hyne pro nedostatek živin. Nové větvičky jsou tenké, světle zelené, kroutí se, usychají a opadávají.Dopručované tekuté hnojivo pro azalky naprosto nesnáší.Tímto hnojivem přihnojovat blahočety nelze ! Žádné speciální tekuté hnojivo pro přihnojování blahočetů neexistuje. Hnojivo na „zelené listové rostliny “ je obecná nic neříkající fráze. Co to je ? Čím konrétně přihnojit ??
Eman. 12.2.2015 (13:30)
zajímá mě pěstování palmy datlové