Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Bezpečí, které nevidíte: Nehořlavé kabely vám mohou zachránit majetek i zdraví

Říj 2318 Autor: Komerční sdělení

Řešením je pohlídat si kvalitu použitých vodičů už při stavbě či rekonstrukci.

Dáváte si pozor na otevřený oheň v domě?

Vypínáte elektrické spotřebiče ze zásuvek, aby v nich nedošlo ke zkratu? Nebezpečí může skrývat i tam, kde jej nevidíte a nemůžete jednoduše ovlivnit v rámci každodenního provozu domácnosti. Stránky novin pravidelně plní hlášení hasičů o požárech elektroinstalace, k nimž došlo vinou zkratu nízkonapěťového vedení nebo jeho závady přímo ve zdech – dle údajů Generálního ředitelství hasičského záchranného sboru došlo jen v roce 2022 k 2442 požárům vinou špatné elektroinstalace.

Většina takových incidentů s vážnými škodami na majetku i zdraví vzniká v místě dotyku, tedy v rozvodných krabicích, vedle vypínačů nebo zásuvek. Pří průchodu elektrického proudu se každý vodič zahřívá, pokud je proud nepřípustně velký, může dojít k poškození izolace. Další příčinou může být zkratový proud, vznikající buď chybným zapojením nebo spojením míst s rozdílným napětím skrze vadnou izolaci. K vzácnějším, ale nikoliv zcela neobvyklým příčinám zkratů, může patřit i úder blesku do domu. Pokud již k požáru dojde, majitel bytu či domu se musí vypořádat nejen s jeho následky, ale také příčinou – raději elektroinstalaci vymění, než aby riskoval další škody.

Foto: ntk.cz

Chcete klid a bezpečí? Pohlídejte si kvalitu vedení už při stavbě či rekonstrukci

Investice do bydlení bývá zpravidla tou největší, kterou člověk ve svém životě učiní. Nešetřit na kvalitních materiálech se vyplácí v mnoha směrech, ať už jde o stavební materiál, střechu, podlahy nebo vytápění. Pokud má dům či byt bezproblémově sloužit desítky let, v dnešní době plné elektrických spotřebičů je více než žádoucí ohlídat si také kvalitu elektroinstalace – ať už po stránkách bezpečnosti nebo životnosti.

Nejnáročnější požadavky z hlediska požární bezpečnosti splňují nehořlavé bezhalogenové kabely NOPOVIC od českého výrobce NKT. K dispozici jsou v široké škále typů a rozměrů, v různých konstrukcích a úrovních nominálního napětí. Splňují nejen předpisy Evropské unie, jakými je například Evropská směrnice č. 305/2011, ale také normy ČSN, DIN VDE a českou vyhlášku 23/2008 Sb. (novelizovanou Vyhláškou MV č. 268/2011) o technických podmínkách požární ochrany staveb.

Oproti běžným kabelům z PVC (Polyvinylchloridu) mají kabely NOPOVIC z požárního hlediska řadu výhod. Nehoří, nešíří plamen, neuvolňují hustý toxický dým ani korozivní zplodiny, čímž snižují riziko poškození majetku i zdraví. V případě požáru se na kabelu vytvoří krusta, která brání průniku vzduchu a tím i šíření plamene. Zároveň se v takové situaci uvolňuje voda, která odebírá požáru energii. Jejich vlastnosti ale oceníte i mimo extrémní situace – disponují vysokou mechanickou odolností a snadno se instalují. O jejich kvalitách svědčí, že jsou používány například i ve školách, nemocnicích, průmyslových objektech, na letištích či v tunelech, kde jsou požadavky na požární bezpečnost mimořádně náročné.

Foto: ntk.cz

Nejen bezpečné, ale i ekologické

Důležitým hlediskem staveb je v současné době také ohleduplnost k životnímu prostředí. Silové kabely NOPOVIC, vyvinuté specialisty ze všech českých závodů NKT v Kladně i Velkém Meziříčí, neobsahují PVC, jehož nedílnou součástí je chlor. Ten při spalování produkuje vysoce toxické a karcinogenní halogenové sloučeniny – například dioxin. Kabely NOPOVIC jsou vyráběny v České republice při využití obnovitelné energie a s vysokou mírou recyklace odpadních materiálů.

Než se tedy pustíte do stavby nebo rekonstrukce, poraďte se se svým architektem či stavbyvedoucím, zda budou použity bezpečné, trvanlivé a kvalitní kabely se všemi potřebnými osvědčeními. I když je při bydlení možná nikdy neuvidíte, chrání majetek, zdraví i přírodu.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist