Anhydritové podlahy očima odborníka
Ať už stavíte nový dům, rekonstruujete starší nemovitost, nebo jen předěláváte podlahy v bytě, asi budete řešit otázku, jaké podlahy zvolit pod finální krytiny – dlažby, koberce a další typy krytin.
Podlahové konstrukce se za posledních dvacet let výrazně změnily, moderní podlahy jsou zateplené, odhlučněné a často se používají jako primární zdroj tepla – podlahové vytápění.
Podlahová konstrukce – skladba podlahy
Podlahové konstrukce se výrazně liší od těch, které se prováděly dříve. Finální krytiny se většinou pokládaly na vyrovnávací cementový potěr, který byl uložen na základové desce nebo stropní konstrukci. Tepelné nebo kročejové izolace se řešili velmi zřídka.
Na cementový potěr – betonovou podlahu – nebyli kladeny téměř žádné nároky, jako podklad sloužil pevný, nestlačitelný podklad a tak betonová podlaha vydržela téměř vše.
U nové konstrukce podlah je ale vše jinak. Jako podklad pro betonovou podlahu slouží povětšinou stlačitelný podklad, polystyren. Betonová podlaha se pak ukládá jako plovoucí – taková podlaha se nazývá „těžká plovoucí podlaha“.
U takové konstrukce je ale kladen daleko vyšší důraz na pevnost a to hlavně v ohybu.
Výroba betonové podlahy
Beton – materiál pro výrobu a zhotovení podlah se výrazně liší od konstrukčního betonu – základové desky, stropy apod.
Pro výrobu podlah se používá tzv. „potěrový beton“. U potěrového betonu se jako plnivo používá jen písek, nejčastěji frakce 4-8 mm. To umožňuje zpracování v menších tloušťkách.
Pro zpracování se používají dvě metody
- Samonivelační potěr
- Suchý nebo zavlhlý potěr
Anhydritové podlahy
Podlaha na bázi kalcium sulfátu (CA) – nejčastější typ podlah, díky svým pevnostem a jednoduchému zpracování ideální volba pro betonové podlahy do občasné výstavby, kanceláří a lehkého průmyslu.
Samonivelační anhydritová podlaha je samozhutnitelné, aplikuje se jako vysoce tekutá směs a po zatvrdnutí má v porovnání s klasickým potěrem výrazně vyšší pevnost. Pevnost v ohybu začíná na 4MPa – jen pro srovnání, v laboratorních podmínkách je obtížné u klasického cementového potěru dosáhnout pevností nad 2MPa
Anhydrit – pojivo – má odlišné chování oproti cementu, zpracování ve vysoké tekutosti docílené vodou je bezproblémové. Zhotovená podlaha se nijak nedeformuje vlivem chemické reakce mezi pojivem a reakční složkou – vodou. To také umožnuje provádět podlahy bezespáré, bez dilatací v ploše a to až 600 m2 (podlahy s podlahovým vytápěním 300 m2)
Anhydritové podlahy se běžně provádějí s rovinností 2 mm/2m. To je dostatečná rovinnost, vhodná pro většinu finálních krytin.
Odpadá tak nákladné stěrkování a vyrovnávání podkladu jako u „klasického“ betonu.
Cementové podlahy
Cementové podlahy jsou většinou označovány výrazem „tradiční betonová podlaha“ nebo „klasická betonová podlaha“ – Otázka je, co se pod touto tradicí nebo klasikou skrývá?
Klasické a tradiční – normy takové stavební prvky ani obraty neznají, pro stavebníka může být tak označení pro betonovou podlahu zavádějící s tím, že se může domnívat, že investuje do toho nejlepšího, opak může být pravdou. Těžká plovoucí podlaha totiž není klasická ani tradiční, je to moderní stavební konstrukce, která si vyžaduje své – používání moderních technologií.
Cementový potěr je možné zpracovávat nejen v suchém – zavlhlém stavu, ale i tato technologie doznala změn a stejně jako podlahy anhydritové tak i ty cementové je možné zhotovit ze samonivelačního potěru.
Cement – pojivo
Kámen úrazu je v chování cementu v reakci s vodou – nejdříve se pojivo roztahuje a poté smršťuje. To neumožňuje dosahovat samonivelace jen přidáním vody, jako je tomu u anhydritu, ale je nutné používat speciální chemické přísady, které nereagují s vodou, nebo tuto reakci omezí.
Díky této vlastnosti je stále cementový potěr zpracováván jako polosuchý. Proto dochází jen k minimální reakci, důsledky takového zpracování jsou ale v tom, že pojivo nemusí 100% zreagovat, suchou směs také není možné většinou zhutnit tak jako zhutnění samonivelační potěr.
Jaká je pak asi kvalita a pevnost klasické a tradiční betonové podlahy?
Cementové lité podlahy se nedají srovnávat, stejně jako anhydritové podlahy s technologií, která patří do doby minulé.
Samonivelační cementové podlahy
Lité cementové podlahy mají v podstatě stejné parametry jako podlahy anhydritové – ale ne všechny lité cementové podlahy jsou ideální. Pro výrobu u těch nejlepších cementových potěrů na trhu se používají přísady, které zaručí, že cement nezareaguje příliš rychle. To ale mírně navyšuje jejich cenu a ta je pak paradoxně vyšší než u podlahy anhydritové. U cementových potěrů, kde je samonivelace dosaženo vodou se vyskytují závady – praskliny, zdvižené rohy apod. Z toho důvodu si nemůžete vyrobit kvalitní litý cementový potěr doma.
Kvalitní betonová podlaha
Porovnání anhydritové a betonové podlahy s profesionálního hlediska nedává smysl, beton je beton, anhydrit je anhydrit a cement je cement. Další pojmy jako klasické a tradiční pak celému porovnávání nasazují „korunu“. Pokud řešíte podlahu, vsaďte na lité betonové podlahy.
Zelinger Jaroslav – ANHYTOP
www.anhydrit-podlahy.cz
Komentáře k článku
Robert 1.4.2015 (11:04)
Nevím jestli tyto aldehydové podlahy to umí taky. Ale četl jsem o litých podlahách, že jsou schopny zaschnout za 1 hodinu. To mě přijde celkem neskutečné, protože se to tam nalije… nerozumím tomu.