Internetový hobby magazín

Menu

Zajímavosti

Nejnovější články

7 tipů, jak si doma přirozeně zlepšit zrak pomocí potravin či cvičení

Čvn 2324 Autor: Claudie Kornelová

Zrak je jedním z nejcennějších smyslů, který nám umožňuje vnímat a prozkoumávat okolní svět. Pokud však cítíte, že váš zrak není tak ostrý, jak byste si přáli, nezoufejte. Existuje několik jednoduchých a přirozených způsobů, jak si pomoci a svůj zrak zlepšit. Od stravy bohaté na vitamíny a minerály, které podporují zdraví očí, až po specifická cvičení, která posilují oční svaly – připravili jsme pro vás sedm osvědčených tipů, které vám pomohou dosáhnout lepšího vidění přirozenou cestou.

oko

Zdraví našich očí je velmi důležité, podporujte ho zdravou stravou a cvičením. Zdroj foto: Pixabay.com – Tom

Dodržujte zdravou stravu

Živiny a minerály, jako je vitamin A, C, E a zinek, mají antioxidační vlastnosti, které mohou zabránit makulární degeneraci. Při tomto onemocnění se zhoršuje stav makuly (části oka, která kontroluje vidění). Zajištěním dostatečného příjmu vitamínů a minerálů můžete těmto stavům předejít. To pomáhá udržovat zdraví očí.

Proto byste měli do své stravy zahrnout toto ovoce a zeleninu bohaté na základní vitaminy a minerály:

 • Mrkev
 • Červená paprika
 • Brokolice
 • Jahody
 • Sladké brambory
 • Špenát
 • Citrusové plody

Je vhodné zvýšit příjem potravin bohatých na omega-3 mastné kyseliny. Například lněné semínko, vlašské ořechy, mandle atd.

špenát

Špenát je známý pro své účinky. Zdroj foto: Pixabay.com – Mabel Amber

Přidejte karotenoidy

Lutein a zeaxantin jsou dva karotenoidy, které se nacházejí v sítnici. Chcete-li si přirozeně zlepšit zrak, můžete zvážit jejich přidání do svého jídelníčku.

Když už mluvíme o tom, kde je najít, zde jsou potraviny, které je obsahují:

 • Zelená listová zelenina
 • Brokolice
 • Cuketa
 • Vejce

Kromě toho můžete použít doplňky stravy, abyste naplnili potřebu karotenoidů ve vašem těle.

Cvičení jógy

Když už mluvíme o domácích prostředcích pro zrak, nemůžete vynechat jógu. Jóga je jedním ze starobylých cvičení pocházejících z indického subkontinentu. Existuje řada jógových ásan (pozic), které jsou známé jako přírodní způsoby zlepšení zraku.

Můžete například cvičit následující ásany:

 • Halasana
 • Balasana
 • Padahastasana
 • Sirsasana

Cílem těchto ásan je zvýšit průtok krve obličejem. To vede k lepšímu prokrvení, které vyživuje oční svaly a udržuje je aktivní.

jóga

Cvičení jógy prokrvuje obličej, což zlepšuje zdraví našich očí. Zdroj foto: Pixabay.com – StockSnap

Přestaňte s kouřením

Kouření může způsobit poškození zrakových nervů a vést k makulární degeneraci. Kromě toho může kouření vést k blokádám nervů, což snižuje citlivost. Kouření je také častou příčinou šedého zákalu. Pokud kouříte cigarety, zkuste s kouřením přestat.

Dostatek spánku a odpočinek očí

Pro zdraví očí je zásadní dopřát jim dostatek odpočinku. Navíc vaše tělo potřebuje k optimálnímu fungování dostatečné množství spánku a odpočinku. Doporučuje se spát alespoň sedm až osm hodin denně. Po dostatečném spánku se vaše oči osvěží. Díky tomu je zdraví vašich očí pod kontrolou. Pokud vaše profese vyžaduje, abyste trávili hodně času před obrazovkou, časté krátké přestávky vám pomohou vyhnout se problémům s péčí o oči.

spánek

Mít dostatek spánku je velmi důležité. Zdroj foto: Pixabay.com – Jess Foami

Zlepšete osvětlení

Pokud si chcete přirozeně zlepšit zrak, nesmíte zanedbat osvětlení. Zatímco bílé světlo vám pomůže udržet bdělost a produktivitu během dne, teplé žluté světlo vám pomůže usnout večer. Vhodné osvětlení ve vašem pokoji a domě vám pomůže vytvořit prostředí příznivé pro oči. V této věci se můžete poradit i s lékařem.

Ájurvéda

Ájurvédské doplňky stravy jsou jednou z nejlepších ájurvédských léčebných metod pro suché oči a podobné problémy. Existuje řada bylin pro zlepšení zraku. Na oči můžete použít například triphalu. Zajímá vás, co to je? Triphala je ájurvédská směs tří plodů/bylin, konkrétně Amalaki, Bibhitaki a Haritaki. Kerala Ayurveda Triphala tablety je přírodní řešení a ájurvédský lék na zácpu a další střevní problémy. Díky síle tří bylin šetrných ke střevům – Amla, Haritaki a Bibhitaki ve stejném množství jsou tablety Triphala prospěšné také pro zlepšení zdraví očí.

Kerala Ayurveda Anu thailam je mimořádně prospěšná nosní kapka, která pomáhá řešit časté alergie a ucpané dutiny. Anu thailam vkápnutý do nosu však také zlepšuje zrak a zabraňuje poruchám zraku tím, že vyrovnává dóšu kapha.

ajurvéda

Ajurvéda je, co se léčení věcí týká, skutečně zázračná. Zdroj foto: Pixabay.com – Alongkorn Tengsamut

Závěrem

I když udržet zdraví očí nemusí být vždy snadné, některé domácí prostředky mohou pomoci. V tomto článku jsme se s vámi podělili o sedm takových prostředků a tipů. Doufáme, že vám to pomohlo.

Zdroj

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

 
<<Pro 2023>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist