Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

6 nejčastějších škůdců pokojových rostlin a jak se jich zbavit

Srp 2215 Autor: Claudie Kornelová

Ať už pěstujete pár afrických fialek, hýčkáte milovaný fíkovník nebo máte dům plný exotických tropických rostlin, víte, že pravidelná péče pomáhá udržet všechny vaše pokojové rostliny zdravé a spokojené. Ale i přes veškerou péči se čas od času může stát, že vaše pokojová zahrádka skončí s invazí hmyzu. Několik brouků rostlinkám příliš neublíží, ale pokud je necháte bez ošetření, mohou se rozmnožit a proměnit vaši oblíbenou pokojovou rostlinu v ošklivý nepořádek, nebo ji dokonce zahubit. Nepropadejte však panice. Většinu běžných škůdců pokojových rostlin lze zvládnout pomocí několika jednoduchých technik a trochy trpělivosti.

rostliny

Ochraňte své rostliny před nechtěnými škůdci. Zdroj foto: Unsplash.com – Prudence Earl

„Při řešení problému s hmyzími škůdci pokojových rostlin si nejprve položte otázku, jak moc si rostliny ceníte. Neexistují rychlá řešení a zvládnutí škůdců si vyžádá čas a odhodlání,“ říká Laura Jesse Iles, ředitelka Kliniky diagnostiky rostlin a hmyzu na Státní univerzitě v Iowě. Pokud se rozhodnete napadenou rostlinu místo vyhození ošetřit, Iles doporučuje ji izolovat, aby se problém nerozšířil na další rostliny. Zde je návod, jak se zbavit nejběžnějších škůdců pokojových rostlin, na které můžete narazit.

Červci

Červci jsou měkký hmyz, který saje rostlinnou šťávu. Drobní lezci (nedospělá stádia) se při krmení pohybují jen velmi lehce. Dospělí jedinci se pokryjí voskovým ochranným povlakem a zůstávají na místě, takže malé bílé nebo hnědé hrbolky vám možná ani nebudou připadat jako brouci. Červci se nejčastěji vyskytují na spodní straně listů a na stoncích, i když se občas objeví i na horním povrchu listů. Ačkoli se mohou živit na mnoha různých pokojových rostlinách, oblíbily si zejména citrusy, břečťan a fíky.

Listy napadené červcem mohou žloutnout nebo opadávat a stonky odumírají. Brouci také produkují lepkavou látku zvanou medovice, kterou zanechávají na rostlině. Kromě nepořádku mohou sladké zbytky přitahovat mravence, navíc se na nich často vytvoří černá houba zvaná sazovitá plíseň (což nevypadá dobře).

Jak bojovat proti červcům

Rostlinu postříkejte insekticidním mýdlem nebo neemovým olejem, abyste lezce udusili. Dospělé jedince je obtížnější kontrolovat kvůli jejich voskovému povlaku. Stačí, když je jemně seškrábnete nehtem. Pokud je to možné, odstraňte silně napadené části rostliny, například starší listy. Rostlinu pravidelně kontrolujte a červce, které uvidíte, seškrabujte tak dlouho, dokud napadení zcela nezmizí.

Vlnatka

Vlnatky se podobají červcům; jsou to savci (ne savci jako savci, ale že se přisají na rostlinu), mají voskový povlak a vytvářejí rosu. „Příznaky napadení vlnatkami nebo podobnými brouky mohou zahrnovat přítomnost voskových usazenin na rostlině; černé plísně, která roste na medovici produkované tímto hmyzem, a (v závislosti na tom, jak silné je napadení) někdy žloutnoucí a odumírající listy a deformovaný nebo zakrnělý růst rostlin,“ říká Natalia von Ellenrieder z oddělení diagnostiky škůdců rostlin kalifornského ministerstva zemědělství. Samičky brouků vytvářejí bílý bavlněný materiál, do kterého kladou vajíčka, z nichž se líhnou housenky. Pochvatec šišákovitý (Africká kopřiva), Hoja masitá, Jadeitka, Gardénie a Pryšec nádherný (Vánoční hvězda) jsou na tyto brouky obzvláště náchylné.

Jak bojovat proti vlnatkám

K odstranění brouků použijte vatový tampon namočený v alkoholu. U větších, robustních rostlin omyjte listy silným proudem vody, abyste škůdce vypudili. Při silném napadení může být nejlepší volbou insekticidní mýdlo a neemový olej.

Svilušky

Svilušky jsou tak malé, že je ani nemusíte vidět. Vypadají jako tmavé skvrny na listech, ale pravděpodobně si nejdříve všimnete jejich bílých hedvábných pavučin v paždí listů nebo podél žilek. Svilušky sají šťávu z listů a způsobují jejich zabarvení a opadávání. Mezi jejich oblíbené hostitele patří dracény, fíkovníky, ibišky a šeflery.

Jak se bránit sviluškám

Napadení se těžko potlačuje. Pokud je vaše rostlina silně napadena, je nejlepší se jí zbavit dříve, než se škůdci rozšíří. „V případě svilušek a červců má velký význam včasné zachycení problému a pravidelná kontrola rostlin. Můžete použít některé z jednodušších přístupů – odstranit napadené listy, omýt je mýdlovou vodou a rozdrtit,“ říká Kelley Hamby, profesor entomologie na Marylandské univerzitě. Zvýšení vlhkosti v okolí rostlin může také pomoci omezit množení svilušek.

Molice

Tento drobný okřídlený hmyz má jemný bílý práškovitý vzhled. Nedospělá stádia se příliš nepohybují, ale dospělí jedinci se při vyrušení třepotají. Obě stádia sají rostlinnou šťávu, ale největší škody způsobuje nedospělé stádium, které se živí ze spodní strany listů. „Nedospělé Molice vypadají trochu jako šupinatý hmyz,“ říká Iles. Napadené listy žloutnou a odumírají a rostlina často zakrňuje. Dávejte si na ně dobrý pozor, zejména na břečťanech, ibišcích a vánočních hvězdách.

Jak bojovat proti molicím

Tohoto hmyzu se zbavíte insekticidním mýdlem nebo neemovým olejem. „Nezapomeňte aplikovat na spodní stranu listů, kde se nacházejí nedospělá stádia,“ říká Iles. „Ošetření bude pravděpodobně nutné provádět každý týden, dokud již neuvidíte žádné nedospělé nebo dospělé jedince.“

Mšice

Mšice, další škůdce sající mízu, rovněž produkují lepkavou medovici. Mohou napadat mnoho různých rostlin a zvláště rády napadají křehké, nové porosty, kde způsobují deformace a vadnutí. Jejich životní cyklus je krátký (obvykle dva až tři týdny), takže jejich populace se mohou rychle zvětšovat.

Jak bojovat proti mšicím

Většinu mšic zažene prudký postřik vodou. Buď vyneste rostlinu ven a postříkejte ji hadicí (pokud není příliš chladno), nebo použijte sprchový postřikovač. Účinné jsou také postřiky insekticidním mýdlem nebo neemovým olejem.

Komár tmavokřídlý (Smutnicovití)

Ačkoli drobní dospělí jedinci těchto komárů jsou spíše na obtíž, než že by působily jako škůdci, jejich nedospělá stádia (larvy) se živí kořeny rostlin a mohou způsobit problémy s růstem, zejména u mladých rostlin. „Tmavokřídlí komáři jsou často příznakem přemokření,“ říká Hamby.

Jak bojovat proti tmavokřídlým komárům

Mezi zaléváním nechte povrch půdy v květináčích vyschnout. Nenechávejte stát vodu v podmiskách. Larvy potlačíte, když půdu prolijete biologickým insekticidem Bacillus thuringiensis var. israelensis. Žluté lepové pasti pomohou zachytit dospělé jedince.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Led 2025>>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události