Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

6 chytrých způsobů, jak si vyčistit svoji zimní obuv

Pro 2116 Autor: Claudie Kornelová

Každá zimní obuv vždy v nevlídném počasí trpí. Proto je potřeba se jí řádně věnovat a pečovat o ni. Sůl, déšť, bláto, sníh, to vše se na vaší obuvi podepisuje. Zabraňte jejímu fatálnímu poškození. Prozradíme vám 6 chytrých způsobů, jak svoji zimní obuv šetrně vyčistit.

obuv

Ochraňte svou zimní obuv před solí a dalším znečištěním. Zdroj foto: Pixabay.com – Alexas_Fotos

Odstraňte skvrny od soli

Otravné a nevzhledné bílé kroužky, které vám na kožené obuvi vytvoří sůl, jíž se sypou chodníky a silnice dovedou vaše boty i poničit. Proto je potřeba je šetrným způsobem odstranit. Přitom stačí jednoduchý fígl. Smíchejte jeden díl vody se dvěma díly bílého octa a tuto směs vetřete jemně do vnější části obuvi. Skvrna pomalu zmizí. Pakliže ji ještě stále na botě vidíte, postup opakujte, dokud nebude zcela pryč. Boty očistěte měkkým hadříkem a nechte je uschnout na vzduchu. Nedávejte je blízko topení, ani je nesušte u jiného zdroje tepla. Můžete je tak poničit.

Pakliže máte semišové boty, začněte odstraněním nečistot kartáčkem. Můžete použít buď běžný, nebo si kupte speciální, přímo na semišovou obuv. Poté použijte octový roztok a lehkým potíráním boty vyčistěte.

Obnovte suchou kůži pomocí krému na boty

Protože ocet vám pomůže boty vyčistit, ale vysuší je, je potřeba se o kůži následně postarat pomocí speciálního krému na boty. To vám pomůže oživit popraskanou kůži a obnovit část jejího původního lesku.

balzám

Pomocí balzámu obnovte lesk na botách. Zdroj foto: Pixabay.com – Louise Jalbery

Skvrny na semiši odstraňte gumou

Všechny skvrny, které se vám na semišových botách objeví a které nejsou od soli, můžete jednoduše vygumovat. Nezapomeňte vždy udržovat semiš čistý a suchý, aby neztratil svoji strukturu. Pokud je chlup semiše zploštělý, důkladně ho přetřete čistým zubním kartáčkem nebo froté látkou.

Zbavte se zápachu pomocí esenciálních olejů

Jestliže jste zvyklí hodně chodit a pohybovat se, vaše boty mohou zapáchat. Pro neutralizaci těchto pachů do bot nasypte čajovou lžičku jedlé sody a nechte to přes noc odležet. Druhý den jedlou sodu z boty vysypte a přidejte několik kapek esenciálních olejů pro obzvláště svěží vůni, nejlepší je použít levandulový olej, jehož vůně je intenzivní.

olej

Vyzrajte na zápach pomocí esenciálních olejů. Zdroj foto: Pixabay.com – Mareefe

Zahlaďte škrábance a rýhy

Pro krásný vzhled vašich kožených bot stačí namočit jemný hadřík do vody, přidat trochu jedlé sody a hadříkem šetrně boty ošetřit. Pokud máte pogumované boty, použijte silnější prostředek, a sice kuchyňský čisticí prostředek či prášek, aby byly čisté. Jakmile toto provedete, otřete boty vlhkým hadříkem a vyleštěte je do sucha.

Nezapomeňte zabránit budoucímu poškození pomocí vodoodpudivého spreje

Nejlepším způsobem, jak vaši zimní obuv ochránit před poškozením a znečištěním je opatřit je vodoodpudivým sprejem. Tento sprej by na obuv měl být aplikován zásadně před čištěním. Zejména u skvrn způsobených solí je třeba jednat rychle. Než boty uschnou, lehce je navlhčete mokrou houbou a vyplňte novinami, aby si udržely tvar.

V průběhu zimy, v závislosti na tom, jak často svoji obuv používáte a čemu je vystavujete, je potřeba je i několikrát vyčistit a navlhčit. Zima může vaše boty také hodně vysušovat, proto je nezapomeňte impregnovat a starat se o ně, jinak dojde k jejich poničení.

sprej

Speciální sprej vám pomůže docílit voděodolné vrstvy. Zdroj foto: Pixabay.com – PublicDomainPictures

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Bře 2024>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist