Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

3 způsoby, jak podpořit lepší odvodnění půdy u pokojových rostlin

Lis 2216 Autor: Claudie Kornelová

Pokud jste svým pokojovým rostlinám poskytli vše, co potřebují k přežití, a stále se vám nedaří udržet je naživu, možná vám chybí jedna klíčová věc: správná drenáž půdy. Ačkoli voda i půda jsou pro udržení zdravé zeleně zásadní, nezajištění odtoku vody může vést k hnilobě kořenů a dokonce k úhynu. K úspěšnosti drenážního systému vaší rostliny může přispět vše od typu nádob, které používáte, až po změny, které přidáváte do půdy.

pokojovky

Pokojové rostliny potřebují kvalitní odvodnění, jinak začnou zahnívat. Zdroj foto: Unsplash.com – Brina Blum

Proč rostliny potřebují správné odvodnění půdy

Správné odvodnění půdy u rostlin v květináčích přispívá k jejich dlouhé životnosti. Většina pěstitelů ví, že když rostliny dýchají svými listy, vdechují oxid uhličitý a vydechují kyslík. Mnoho lidí však neví, že stejný proces musí být schopny provádět i kořeny rostliny. Zamokřená půda bez správné drenáže kořeny účinně dusí a brání jim v dýchání.

Když je půda podmáčená, vzduchové prostory v hlíně se místo kyslíkem zaplní vodou. Tyto prostory naplněné kyslíkem jsou potřebné pro fungování kořenů, které z půdy přijímají vodu a živiny.

Účinky špatného odvodnění půdy

Když je půda podmáčená a kořeny rostlin nemohou přijímat kyslík, může se pokazit několik věcí. V nádobách se špatnou nebo žádnou drenáží může často docházet k hromadění vody a solí – což jsou přebytečné živiny a minerály ve vodě nebo zbytky hnojiva – což může způsobit stres pro rostlinu.

To může způsobit hnilobu kořenů (jeden z nejčastějších vedlejších účinků nesprávné drenáže), která se nejčastěji projeví žlutými nebo hnědými listy. Navíc, když je půda příliš mokrá, stává se náchylnou k plísním a může přitahovat škodlivý hmyz.

pokojovky

Zahnívající rostliny přitahují hmyz, tak pozor na to. Zdroj foto: Unsplash.com – Sven Brandsma

Jak zlepšit odvodnění půdy u rostlin v květináčích

Pokud jste si všimli příznaků hniloby kořenů u svých pokojových rostlin a domníváte se, že je to způsobeno nesprávným odvodněním půdy, existuje několik jednoduchých způsobů, jak tento běžný problém odstranit.

Používejte hrnce s odtokovým otvorem

Když zaléváte rostliny, měla by část přebytečné vody vytékat ze dna nádoby. Pokud se tak neděje, je pravděpodobné, že vaše nádoba nemá odtokový otvor. Většina hliněných, terakotových nebo kamenných materiálů je při vypalování pro vytvrzení obvykle připravena s odtokovým otvorem. Plastové květináče se někdy dodávají s vyraženým otvorem, který je třeba vyrazit pomocí šroubováku nebo kladiva.

U květináčů bez drenážních otvorů se doporučuje vyvrtat otvor do dna pomocí vhodného vrtáku nebo se poohlédnout po zcela jiné nádobě.

rostlina

Vždy používejte nádobky s odtokovým otvorem. Zdroj foto: Unsplash.com – Scott Webb

Přidání doplňků do půdy

Přidání hrubé kůry nebo poréznějšího materiálu do směsi pro květináče pomůže zabránit tomu, aby kořeny zůstaly ve vodě. Při hledání doplňků pro přidání do půdy se doporučuje použít drcenou kůru, rašelinový mech, perlit nebo mech sphagnum s dlouhými vlákny.

Drcená kůra: Drobná kůra je směs rozdrcených vláken stromů, které byly rozemlety, a má různou velikost od hrubé po jemnou. Běžně se používá k pěstování rostlin v květináčích.

Rašelinový mech: Rašelinový mech je půdní doplněk získávaný z rašelinišť, který zadržuje vodu a pomáhá dodávat kořenům vláhu mezi zaléváním. Je třeba si uvědomit, že když rašelinový mech příliš vyschne, stává se hydrofobním, takže dbejte na to, aby médium obsahující rašelinu zůstávalo vlhké.

Perlit: Perlit je bílá nestrukturovaná vulkanická hornina, která je díky svému nepravidelnému tvaru lepší volbou pro drenáž. Kromě toho je perlit porézní, což je dobré pro proudění vzduchu a pomáhá vodě procházet půdou a odcházet z ní.

Dlouhovláknitý mech sphagnum: Podobně jako rašelinový mech se i mech sphagnum často používá k zadržování vody v půdě. Jeho volnější struktura zabraňuje zhutnění půdy a je skvělý pro pěstování tropických rostlin.

rostliny

Odvodnění můžete podpořit například perlitem – ten je často používaný a funguje skvěle! Zdroj foto: Unsplash.com – Angèle Kamp

Přesazování rostlin

Dalším způsobem, jak zabránit přemokření rostlin, je jejich každoroční přesazování. Začněte tím, že vyprázdníte veškerý obsah nádoby, poté uvolníte kořeny a pomocí zemních vidlí uvolníte také půdu. Vložte rostlinu zpět do květináče a uvolněnou zeminu kolem kořenů podrťte. Používejte prsty. Nehutněte půdu dlaněmi nebo pěstí.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist