Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

10 důvodů, které mohou stát za tím, že vám žloutnou venkovní rostliny

Dub 2309 Autor: Claudie Kornelová

Pokud listy venkovních rostlin žloutnou, je to obvykle spojeno s chlorózou, což je příznak způsobený nedostatečnou produkcí chlorofylu v listech. Tento pigment je nezbytný pro fotosyntézu a dodává listům zelenou barvu. Důvodů, proč může docházet k chloróze, je několik. Žluté listy mohou být také způsobeny škůdci a chorobami nebo mohou být jednoduše známkou normálního procesu stárnutí rostliny. Přečtěte si více informací o tom, co může být příčinou žloutnutí listů vaší venkovní rostliny a zda s tím můžete něco udělat.

rostlina

Pokud vaše rostliny žloutnou, nejspíš za to může jeden z níže uvedených důvodů. Zdroj foto: Pixabay.com – pasja1000

Nedostatek světla

Světlo je klíčové pro fotosyntézu, pokud tedy rostlina nemá dostatek slunečního světla, její listy budou vypadat vybledle. Zjistěte, jaké má vaše rostlina požadavky na světlo, abyste věděli, zda potřebuje plné slunce, nebo zda snese i polostín. U rostlin v květináčích může být náprava tak jednoduchá, že bude stačit, pokud je přemístíte na slunnější místo. Změna světelných podmínek u rostlin v zemi je náročnější. Pokud rostlině stíní nedaleký strom nebo keř, můžete jej ořezat. Pokud to není možné nebo stín na rostlinu vrhá zeď či budova, budete ji muset vykopat a přesadit na slunnější místo.

Nedostatek vody

Žluté listy jsou běžným příznakem toho, že rostlina potřebuje vodu. Často k tomu není potřeba ani sucho. Stačí několik horkých dnů, kdy rostlina ztrácí více vláhy prostřednictvím listů, než jsou schopny absorbovat její kořeny, a žloutnutí je na světě. Zalévejte rostlinu pomalu a hluboko a podle potřeby zálivku opakujte, aby byla půda neustále rovnoměrně vlhká.

voda

Možná, že rostliny nedostatečně zaléváte. Zdroj foto: Pixabay.com – DenisDoukhan

Přebytečná voda

Příčinou žlutých listů může být také příliš mnoho vody. Půdy se špatnou drenáží, například jílovité půdy, se mohou při dešti sevřít a zamokřit, a tím se uzavře přístup kyslíku. V takovém prostředí nemohou kořeny rostlin dýchat nebo, což je ještě horší, dochází k jejich poškození nebo zhutnění. To vše způsobuje žloutnutí a hnědnutí listů a stonků. Nesázejte proto rostlin na místa se špatnou drenáží a před výsadbou půdu neupravujte. Další možností pro zeleninové zahrady je zvážit vyvýšené záhony.

Nedostatek živin

Dusík je často první živinou, která vás napadne jako viník žloutnutí listů, ale není jedinou. Žloutnutí listů může také znamenat, že v půdě chybí další živiny, například železo, mangan nebo zinek. I když vzor postupu žloutnutí listů může zkušenému oku napovědět, která živina může chybět, nejspolehlivějším způsobem je provést půdní test. Ten poskytne přesné informace o obsahu živin a o tom, jaké živiny je třeba doplnit.

půda

Abyste zjistili, co je špatně, měli byste provést test půdy. Zdroj foto: Pixabay.com – Ngo Minh Tuan

Vysoké pH půdy

Žloutnutí listů může být způsobeno také příliš zásaditou půdou pro rostlinu. Alkalická půda přímo souvisí s nedostatkem živin. V půdě s pH vyšším než 7 je živina železo hůře rozpustná, a tudíž méně dostupná. Proto rostliny s vysokou potřebou železa, jako jsou borůvky, rododendrony a azalky, potřebují kyselou půdu, ve které mohou vstřebávat dostatečné množství železa. Zkombinujte test půdy s testem pH. Tímto způsobem můžete přidat všechny potřebné živiny a současně snížit pH přidáním síry, aby byly tyto živiny pro rostliny lépe dostupné.

Spálení hnojivem

Pokud listy vypadají spálené nebo ožehlé, může to také znamenat, že jste to přehnali s hnojením. K poškození může dojít dvěma způsoby: když rozpustné soli v hnojivu odčerpají vlhkost z kořenů nebo když se na listy vysypou granule hnojiva nebo tekuté hnojivo. Ne všechny rostliny jsou stejně citlivé na popálení listů hnojivem a horké a suché počasí poškození značně zvyšuje.

Abyste tomu předešli, dbejte v případě použití granulovaných hnojiv na to, abyste rostliny ihned poté zalili a aby se na listech granule nehromadily. Nebo používejte organická hnojiva s pomalým uvolňováním, která jsou méně koncentrovaná než anorganická hnojiva.

půda

Dávejte pozor, aby se granulové hnojivo nehromadilo na vašich rostlinách. Zdroj foto: Pixabay.com – Jing

Vypálení pesticidy nebo herbicidy

Při postřiku pesticidy nebo insekticidy při teplotách nad 30 °C, vysoké vlhkosti vzduchu nebo za zamračeného dne může snadno dojít ke spálení listů. Totéž se stane, když postříkáte rostliny, které jsou již dost stresovány suchem, mrazem, škůdci nebo chorobami. Po vzniku poškození nezbývá nic jiného než postižené části rostlin odstranit.

Bez ohledu na to, zda stříkáte organické nebo anorganické pesticidy, například insekticidní mýdla, vyberte si den, který je suchý, chladný a klidný – to jsou podmínky, za kterých pesticid na rostlině rychle zaschne a výpary nebudou unášeny horkým vzduchem a větrem. Totéž platí pro herbicidy, aby nedocházelo k úletu z plevelů, kterých se chcete zbavit.

Plísňová nebo bakteriální onemocnění

Pokud pěstujete rajčata, měli byste své rostliny pečlivě sledovat kvůli dvěma houbovým chorobám, které začínají žlutými listy a nakonec rostlinu zahubí. Jedná se o ranou plíseň a fusariové vadnutí. Raná plíseň začíná skvrnami se žlutou aureolou, které později splývají. U rajčat postižených fusariovým vadnutím listy žloutnou, často pouze na jedné straně rostliny nebo na jedné straně větve.

Jakmile choroba zasáhne, nelze dělat nic jiného než rostliny odstranit a zničit. Chcete-li se těmto chorobám vyhnout, vybírejte odolné odrůdy a dodržujte správnou hygienu zahrady a důkladný podzimní úklid, protože patogeny přezimují v půdě po mnoho let.

plíseň

Za problémy mohou stát i plísňové nemoci. Zdroj foto: Pixabay.com – Willfried Wende

Poškození hmyzem

Poškození několika druhy hmyzu může způsobit žloutnutí listů, zejména u zeleniny. Nejčastějšími viníky jsou brouci harlekýni, roztoči, dřepčíci a blanokřídlí. Ačkoli nemusí nutně vést k úhynu rostlin, je nezbytné zeleninovou zahradu sledovat, abyste mohli napadení včas odhalit a přijmout vhodná kontrolní opatření dříve, než se rozšíří.

Normální stárnutí

Žloutnutí a následné opadávání listů, zejména starších listů ve spodní části rostliny, může být jednoduše součástí procesu stárnutí listů. Záleží na četnosti a počtu listů, avšak několika občasných zažloutlých listů na dospělé rostlině se obvykle není třeba obávat.

Zdroj

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist