Vyperte softshellovou bundu tak, aby vydržela roky
Pořídili jste si novou softshellku a kladete si otázku, zda byste jí neměli dopřát speciální zacházení? Nebo se ji chystáte hodit do pračky s ostatním oblečením, přidat obvyklý prací prášek a aviváž pro libou vůni? Raději ne… Poradíme vám, jak se o softshellovou bundu postarat se vším všudy a zachovat její kvalitu v top stavu i po několika letech.
Softshellové bundy jsou nedocenitelným outdoorovým oděvem. Díky kvalitnímu voděodolnému materiálu bezpečně chrání před deštěm i větrem. Bundu ve většině případů doplňují praktické kapsy a z vnitřní části můžete očekávat teplou fleecovou podšívku. Tyto vlastnosti a skvělá prodyšnost dělají ze softshellových bund také perfektní pracovní oděv. Moderní specifický materiál ale požaduje i speciální péči. Víte, jak tyto bundy správně prát, aniž by se nezvratně poškodily?
Praní v pračce: Ano, nebo ne?
Softshellovou bundu je možné, ba dokonce žádoucí v pračce prát, ovšem opatrně. Dřív, než bundu odevzdáte do péče standardních otáček, vyprázdněte a zapněte všechny kapsy, otočte bundu naruby a přečtěte si informace o čištění. Pokud jasné instrukce na štítku chybí, nebo jste ho neprozřetelně hned po koupi odstřihli, bundu perte raději jen na 30 °C. Program volte s citem – ideální jsou nižší otáčky. Bunda se nesmí ždímat (ani v ruce), proto před tímto cyklem bundu vyndejte a nechte volně okapat a uschnout.
Povrchová špína
Má vaše softshellka několik viditelných zásahů od bláta nebo pozorujete jiné povrchové nečistoty? Povrchovou špínu odstraňte mokrým hadříkem. Následné praní v pračce nemá za úkol pouze odstranit špínu, ale udržovat průchodnost materiálu, který je používáním (například odvedeným potem) zanášen.
Dopřejte softshellové bundě prostor
Opatrnosti není nikdy dost a pro softshell to platí dvojnásob. Bundu perte v samostatné várce bez dalších kousků oblečení. Patříte mezi fanoušky sušiček? Tuto vychytávku si budete tentokrát muset odpustit, pokud není výrobcem určeno jinak. Žehlení je rovněž zapovězeným územím.
Prací prostředky pro softshell
Pozornost si zaslouží především prací prášek, který rozhoduje o zachování voděodolných vlastností bundy. Aby si softshellová bunda zachovala svůj charakter, kvůli kterému jste ji v první řadě kupovali, je nutné použít speciální prací prostředek a vynechat aviváž a další přípravky, které by ji mohly poškodit, jako jsou změkčovadla vody nebo bělidla.
DIY prací gel
Připadají vám speciální prací prostředky, které použijete jen jednou za čas, příliš drahé? Zabruste do prodejen výrobců s pracovním oblečením, kde tyto výrobky seženete mnohdy levněji, nebo si zkuste vyrobit šetrný prací gel sami. Postačí vám k tomu kostka jádrového mýdla (například Jelen – k sehnání kolem 30 Kč např. na e-shopu ARDON), teplá voda a prací soda v prášku (uhličitan sodný).
Postup výroby pracího gelu
Do velkého 10 l kyblíku nastrouhejte mýdlo, zalijte ho 1 l horké vody a míchejte do rozpuštění. V míse vedle rozmíchejte 100 g sody s horkou vodou a po rozpuštění ji přilijte do kyblíku s mýdlem. Zbytek kyblíku dolijte horkou vodou, promíchejte a směs nechte odstát do druhého dne. Vznikne hustý gel na praní, kterého můžete přidávat 250 ml do bubnu pračky ke každé várce prádla. Tento gel upotřebíte jako levnou a šetrnou variantu pracího prášku i na ostatní typy oděvů.
Tajemství dlouhého života: Impregnace
Používali jste ji vždy jen na boty? Tajemství dlouhověkosti softshellové bundy tkví právě ve speciální impregnaci vhodnou pro softshell. Pokud ji obsahuje už zakoupený prací prášek, není už nutné po vyprání používat dodatečný přípravek ve spreji, který se standardně aplikuje ze vzdálenosti 10-15 cm na suchý materiál.
Nezapomeňte, že modely se mohou lišit v závislosti od výrobce, proto vždy sledujte primárně jeho pokyny. Pokud se o svou softshellovou bundu budete dobře starat, vydrží vám dlouhá léta. Důležité je začít se správnou péčí od samého začátku.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.