Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Voňavé exotické květiny, které z vaší zahrady vytvoří smyslnou oázu

Čvc 2403 Autor: Claudie Kornelová

Mít zahradu plnou exotických květin, které nejen krásně vypadají, ale také nádherně voní, může být jako splněný sen. Exotické rostliny přinášejí do našich zahrad kousek vzdálených krajů a jejich vůně nás přenese do tropických rájů. V tomto článku se podíváme na několik exotických květin, které z vaší zahrady udělají ráj plný vůní, a poskytneme vám tipy, jak je nejlépe pěstovat.

rostlina

Vypěstujte si nádherně vonící exotické květiny. Zdroj foto: Pixabay.com – Peter H

1. Frangipani (Plumeria)

Frangipani je tropická květina známá svou sladkou, výraznou vůní. Její květy jsou běžně používány při výrobě havajských lei a jejich vůně je často spojována s tropickými plážemi. Květy frangipani jsou bílé, růžové, žluté nebo červené a jejich vůně je nejsilnější v noci.

Pěstování: Frangipani potřebuje slunné místo a dobře odvodněnou půdu. Je mrazuvzdorná do určité míry, ale v chladnějších oblastech ji bude potřeba přenášet do vnitřních prostor během zimy.

2. Heliotropium (Heliotropium arborescens)

Heliotropium, známé také jako vanilková květina, má sladkou vůni připomínající vanilku. Jeho malé fialové nebo modré květy vytvářejí nádherné květenství, které přitahuje motýly a včely.

Pěstování: Heliotropium vyžaduje slunné místo a vlhkou, dobře propustnou půdu. Je to mrazuvzdorná rostlina, kterou je v chladnějších oblastech lepší pěstovat v květináčích, aby mohla být na zimu přenesena do vnitřních prostor.

3. Tuberóza (Polianthes tuberosa)

Tuberóza je krásná květina s intenzivní, sladkou vůní, která je často používána v parfémech. Její bílé květy kvetou večer a noc, kdy je vůně nejsilnější.

Pěstování: Tuberóza potřebuje slunné místo a dobře propustnou půdu. Je citlivá na mráz, proto je v chladnějších oblastech lepší pěstovat ji v květináčích a na zimu přenášet dovnitř.

4. Ylang-ylang (Cananga odorata)

Ylang-ylang je exotická květina známá svou silnou, sladkou a květinovou vůní. Její květy jsou žluté a produkují vůni, která je často používána v luxusních parfémech.

Pěstování: Ylang-ylang potřebuje teplé a vlhké prostředí s dostatkem slunce. V chladnějších oblastech je nejlepší pěstovat ho v květináčích a přenášet na zimu do vnitřních prostor.

5. Hedychium (Hedychium coronarium)

Hedychium, známé také jako zázvorový leknín, má krásné bílé květy s jemnou, sladkou vůní. Tato tropická rostlina je nejen estetickým přínosem, ale její květy jsou také jedlé.

Pěstování: Hedychium potřebuje vlhké, dobře propustné půdy a polostinné až slunné místo. Je mrazuvzdorná, ale v chladnějších oblastech je lepší ji pěstovat v květináčích a přenášet na zimu dovnitř.

6. Stephanotis (Stephanotis floribunda)

Stephanotis, známý také jako madagaskarský jasmín, má malé bílé květy s intenzivní, sladkou vůní. Tato popínavá rostlina je ideální pro pergoly nebo mřížoví.

Pěstování: Stephanotis potřebuje slunné místo a dobře odvodněnou půdu. Je citlivý na mráz, takže v chladnějších oblastech je nejlepší ho pěstovat v květináčích a na zimu přenášet dovnitř.

7. Brunfelsia (Brunfelsia pauciflora)

Brunfelsia, známá také jako včelí květina nebo včelí strom, má nádherné fialové květy, které postupně mění barvu na bílou. Její vůně je sladká a příjemná, zejména večer.

Pěstování: Brunfelsia potřebuje polostinné až slunné místo a dobře propustnou půdu. Je citlivá na mráz, takže v chladnějších oblastech je nejlepší ji pěstovat v květináčích a na zimu přenášet dovnitř.

8. Gardenie tahitská (Gardenia taitensis)

Tahitská gardenie je nádherná květina s intenzivní, sladkou vůní. Její bílé květy jsou velmi dekorativní a často jsou používány v tradičních havajských věncích lei.

Pěstování: Tahitská gardenie potřebuje teplé a vlhké prostředí s dostatkem slunce. Je citlivá na mráz, takže v chladnějších oblastech je nejlepší ji pěstovat v květináčích a na zimu přenášet dovnitř.

9. Murraya (Murraya paniculata)

Murraya, známá také jako oranžový jasmín, má malé bílé květy s intenzivní, sladkou vůní, která připomíná vůni jasmínu a pomerančových květů.

Pěstování: Murraya potřebuje slunné až polostinné místo a dobře propustnou půdu. Je odolná vůči teplu, ale v chladnějších oblastech je lepší ji pěstovat v květináčích a na zimu přenášet dovnitř.

10. Čajovník (Camellia sinensis)

Čajovník je známý především pro své listy, které se používají k výrobě čaje, ale jeho květy mají také jemnou a příjemnou vůni. Květy jsou bílé a často kvetou na podzim nebo v zimě.

Pěstování: Čajovník potřebuje polostinné místo a kyselou, dobře propustnou půdu. Je poměrně odolný, ale v chladnějších oblastech je lepší ho pěstovat v květináčích a na zimu přenášet dovnitř.

Závěr

Exotické voňavé květiny mohou proměnit vaši zahradu v smyslnou oázu, která vás bude lákat k odpočinku a relaxaci. Vyberte si z široké škály exotických rostlin, které vám přinesou nejen estetické potěšení, ale i nádhernou vůni. S trochou péče a správným výběrem rostlin můžete vytvořit zahradu, která bude okouzlovat všechny vaše smysly a přinášet vám radost po celý rok.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist