Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Trápí vás slimáci na zahradě? Vyzkoušejte přírodní pomoc!

Kvě 2415 Autor: Claudie Kornelová

Slimáci, nejenže poškozují rostliny a květiny, ale mohou také zanechat nepořádek a znehodnotit vzhled zahrady. Zvláště v obdobích dešťů a vlhkého počasí se mohou slimáci na zahradě vyskytovat v hojném množství. Pro ty, kteří preferují přírodní přístup k péči o zahradu, existuje řada účinných metod, jak se zbavit slimáků bez použití chemických prostředků. Zde je několik tipů na přírodní pomoc.

slimák

Slimáků na zahradě se lze zbavit i přírodní cestou. Zdroj foto: Pixabay.com – Helga Kattinger

1. Bariéry a překážky

Jednou z nejjednodušších a nejúčinnějších metod je vytvoření bariér a překážek, které slimákům znemožní dosáhnout na vaše rostliny. Použít můžete různé materiály, jako jsou měděné pásky, popel, drátěné sítě nebo skořápky vajec. Měděné pásky mají navíc tu výhodu, že reagují s hlenem slimáků, a tak jakmile slimák přeleze, dostane ránu a odplazí se jinam.

2. Přírodní repelenty

Také některé přírodní látky dokážou slimáky odstrašit. Například kávová sedlina, skořice, pepř nebo česnek mají výrazný zápach, který slimáci doslova nesnáší. Stačí tyto látky rovnoměrně rozprostřít kolem rostlin, které chcete chránit.

3. Přitahování přirozených nepřátel

Mnoho ptáků a ještěrek rádo loví slimáky – to je známá věc. Vytvoření vhodného prostředí pro tyto přirozené nepřátele slimáků, jako jsou kosy, sýkorky, ježci nebo žáby, může být efektivní metodou kontrolující populaci slimáků na vaší zahradě.

sýkorka

Zkuste na svou zahradu přilákat přirozené nepřátelé slimáků – ptáčky. Zdroj foto: Pixabay.com – 🌼Christel🌼

4. Úpravy prostředí

Slimáci mají rádi vlhké a tmavé prostředí. Pokud zvýšíte osvětlení a větrání ve vaší zahradě a odstraníte úkryty, jako jsou kameny, prkna nebo hromady listí, snížíte tím atraktivitu vaší zahrady pro slimáky.

5. Ruční sběr

I když to může být časově náročné, pravidelný ruční sběr slimáků může být účinnou metodou kontroly jejich populace. Stačí si na zahradě pravidelně prohlížet rostliny a odstraňovat slimáky, které na nich najdete.

6. Použití křemeliny

Křemelina je prášek vyrobený z fosilizovaných řas. Má ostré, hranaté částice, které poškodí tělo slimáků a způsobí jejich dehydrataci, jakmile po něm přelezou. Stačí, abyste aplikovali tenkou vrstvu křemeliny kolem rostlin, které chcete ochránit.

Je důležité si uvědomit, že žádná z těchto metod není stoprocentně účinná a může vyžadovat pravidelnou péči a opakování. Nicméně kombinací těchto přírodních postupů můžete minimalizovat vliv slimáků na vaši zahradu a udržet ji zdravou a krásnou bez použití chemikálií. Přírodní pomoc při boji se slimáky není jen šetrná k životnímu prostředí, ale také pomáhá udržet ekosystém vaší zahrady vyváženým a harmonickým.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist